encopanco

Hectopat
Daha fazla  
  • GPU: MSI Gaming X RX 580 8 GB OC'suz
  • CPU: Ryzen 5 1600
  • Driver: 17.6.2 Crimson(En günceli)
  • Ekran: ASUS VG248QE 144Hz 1080P Dual Link DVI
  • MOBO: MSI B350 Tomahawk
  • PSU: FSP HD600 Hydro 600W 80+
  • RAM: Corsair Vengeance 16 GB DDR4-2400MHz
Evet başlıkta da bahsettiğim gibi oynadığım her oyunda(GTA 5, CS:GO, Witcher3, Doom, Dishonored2, Metro Redux, BioShock Infinite, Fallout4, Prey, KF2, RotTR) en yüksek anti aliasing ayarlarını kullansam dahi(8XMSAA, SSAA2X, 8XTXAA, TAA) köşelerde tırtıklar var ve hareket ettiğim zaman etraftaki gölge ve texturelarda flicker(objelerin yerinden oynaması) denilen nalet meydana geliyor. İnternetten videolu karşılaştırma yapıyorum başka 1080P oynayanlar da öyle bir sorun göremiyorum videolarda bile görüntü kalitesi düşmesine rağmen insanlarda öyle bir sorun yok. Gayet pürüzsüz kenarlar ve objeler harket ettikleri zaman oynamıyor(özellikle gölgeler)
GTA 5'te aynen bu videodaki sorun var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

GTA 5'te ve geriye kalan bütün oyunlarda bu sorun var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

(Pencerenin altına dikkat edin.)

Deneyip sonuca varamadığım;

ReShade, SMAA injector kullandım.
HDMI, Display Port ile monitörü kullandım.(Aynı zamanda fraps gibi programlarla kayıt aldığımda sorun videolarda da vardı yani monitörün bir sıkıntısı olmadığına eminim desktopta falan böyle sorunlar yok.)
BIOS güncelledim.
VSR kullanıp çözünürlüğü 4K yaptım yine aynı sorunlar devam etti çok şaşırtıcı.
AMD Softwareden MSAA 8X yaptım.
Bütün driverları DDU ile silip güvenli modda yeniden kurdum.

Biraz yardım çok iyi olur sağ olun.

Şu mevzu diye biliyorum, oyunu en yüksek ayarlara da alsan çizgiler oynuyor ve eski yeni her oyunda oluyor bu.

Şu mevzu diye biliyorum, oyunu en yüksek ayarlara da alsan çizgiler oynuyor ve eski yeni her oyunda oluyor bu.

Aynen bu bir de üstüne bu eklendi bende artık oyun falan oynamıyorum bıktım artık.

Ekran Görüntüsü (4).png

Bugüne kadar topladığımız hiçbir sistemde bu sorun olmadı. Olsaydı zaten oyun testi videolarında insanlar görür, şikayet ederdi. Satın alan binlerce kişiden de bir şikayet gelmedi.

Hocam artık sorunlu bir PC'yi alıp inceleyin lütfen. İnanın artık gına geldi bu olaydan. Eski sistemi küçük kardeşime verdim, 9.500TL verdim A'dan Z'ye yeni sistem topladım özel çoklu priz bile aldım görüntü yine aynı titremeler gitmiyor. 2kya aldığım zaman bir nebze düzeliyor ama bilindiği üzere bu seferde FPS düşüyor.

Şu sorunu yaşayan o kadar çok insan var ki anlamak mümkün değil. Bu sorunu ilk 2014 yılında GTX 950 sistemimde yaşamıştım. Sistemimi Amerika'daki bir arkadaşımdan getirmiştim ve sistem cidden temiz çalışıyordu. Hiç unutmam Windows 8.1 Single Language OEM kuruluydu. Aradan tam 3 sene geçti ve Windows arayüzü donmaya, kasmaya başlamıştı hatta o sıralar CoD: Advanced Warfare oynamaktaydım. Oyun içinde de bir sorunum yoktu. Grafikler gayet smooth idi. Lakin her şey Windows'u yeniden yükledikten sonra baş gösterdi.

Steam'den aldığım AW yeniden indirdim ve o korkunç senaryo ile karşılaştım: Anti-Aliasing ve grafik bulanıklığı. Aklınıza gelebilecek her şeyi denedim. Hatta o aralar GeForce'un resmi sitesinde bu sorunu yaşayan tam tamına 152 sayfa aktif kullanıcı vardı ve hepsindeki şikayet şu idi: Anti-Aliasing
Açıkçası piksel devrimi ne zaman kapanır o zaman bu sorun biter. 10 kişiden 2 kişide bu sorun var o net. İnternet Cafe'lere gidip aynı oyunu oralarda bile karşılaştırdım o kadar diyorum. Anti-Aliasing oyun dünyasının kanamakta olan bir yarasıdır. Bence bu sorunu çözen birisi kendi işletim sistemini bile yazar.

Şu an yeni bilgisayarın 6. ayına yaklaşıyorum. Oynadığım oyunların haddi hesabı yok ve karşılaştığım sonuç "rezalet". Battlefield 1 ve 5'te pek fazla görmedim ancak 5'te bir kuzeyliyi oynadığımız bölümde karların olduğu yerde hareket edip flicker yaptığına şahit oldum. CoD WWII'de de keza aynı sorunla karşılaştım. Ajan olduğumuz bölümde aşağı kata geldiğimizde bir rehineyi kurtarırken nazi subayının üstündeki üniforma bir türlü yüklenmedi. Aynı sistemde oynanan oyun videolarına baktığımda hiçbirinde bu sorunu görmedim. Şu ana kadar 50 farklı oyun oynadım. Hepsinde vardı. Eski sistemde 50 oyun içinden 20 oyunu oynayabilirsiniz ve yakınımdan birine sattığım için gittim oynadım ve sonuç, eski sistemde böyle bir sorun "yok". Bunun videosunu çekemem veya fotoğrafını gösteremem ancak durum bu.

Şu an ki sistemim:
AMD Ryzen 3 3100 işlemci.
NVIDIA GTX 1660S 6G ekran kartı.
Geo evıl Forza 16 GB 3000MHz RAM.
480 GB Crucial SSD (modeli aklımda değil)
Anakart Gigabyte b450.
PSU Aerocool Cylon 500W 80+
Monitör ViewSonic VX2757 27inch 1080p.

Eski sistemim:
Intel i5-3470 işlemci.
NVIDIA GT1030 2G Aero ITX ekran kartı.
Kingston 6G RAM. (2x3)
500GB Seagate Barracuda 5400RPM HDD.
Anakart / Casper Nirvana anakartı (masaüstü için)
PSU XCalibre 400W.
Monitör aynı.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Recep Baltaş Hocam ne oldu inceleyeceğinizi söylemiştin bu konuyu bir gelişme var mı?

Galiba insanlar bu sorunu yaşıyor ama fark etmiyor.
Bilgisayarınızda masaüstünde mor veya yeşil şeklinde noktalar oluştu mu? Özellikle W, V gibi harflerin ortasında olur?

Yeni konular

Geri
Yukarı