encopanco

Hectopat
Daha fazla  
  • GPU: MSI Gaming X RX 580 8 GB OC'suz
  • CPU: Ryzen 5 1600
  • Driver: 17.6.2 Crimson(En günceli)
  • Ekran: ASUS VG248QE 144Hz 1080P Dual Link DVI
  • MOBO: MSI B350 Tomahawk
  • PSU: FSP HD600 Hydro 600W 80+
  • RAM: Corsair Vengeance 16 GB DDR4-2400MHz
Evet başlıkta da bahsettiğim gibi oynadığım her oyunda(GTA 5, CS:GO, Witcher3, Doom, Dishonored2, Metro Redux, BioShock Infinite, Fallout4, Prey, KF2, RotTR) en yüksek anti aliasing ayarlarını kullansam dahi(8XMSAA, SSAA2X, 8XTXAA, TAA) köşelerde tırtıklar var ve hareket ettiğim zaman etraftaki gölge ve texturelarda flicker(objelerin yerinden oynaması) denilen nalet meydana geliyor. İnternetten videolu karşılaştırma yapıyorum başka 1080P oynayanlar da öyle bir sorun göremiyorum videolarda bile görüntü kalitesi düşmesine rağmen insanlarda öyle bir sorun yok. Gayet pürüzsüz kenarlar ve objeler harket ettikleri zaman oynamıyor(özellikle gölgeler)
GTA 5'te aynen bu videodaki sorun var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

GTA 5'te ve geriye kalan bütün oyunlarda bu sorun var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

(Pencerenin altına dikkat edin.)

Deneyip sonuca varamadığım;

ReShade, SMAA injector kullandım.
HDMI, Display Port ile monitörü kullandım.(Aynı zamanda fraps gibi programlarla kayıt aldığımda sorun videolarda da vardı yani monitörün bir sıkıntısı olmadığına eminim desktopta falan böyle sorunlar yok.)
BIOS güncelledim.
VSR kullanıp çözünürlüğü 4K yaptım yine aynı sorunlar devam etti çok şaşırtıcı.
AMD Softwareden MSAA 8X yaptım.
Bütün driverları DDU ile silip güvenli modda yeniden kurdum.

Biraz yardım çok iyi olur sağ olun.

Masaüstüne geldiğiniz de mesela Bilgisayarım yazan yazı da mor veya yeşil noktalar görüyor musunuz?
6 Yıldır bu sorunu çözmeye çalışıyorum ondan dolayı sordum.
Bendeki asıl sorun 4K yapsam bile bu tırtıkların gitmemesi.
Bu sorunu yaşayan çoğu bilgisayarda bu sorun var çünkü. Monitöre yakından bakıldığında belli oluyor. Ve bu sorun sadece AA ve af sorunu yaşayanlar da oluyor genelde.

Bilgisayarınızda masaüstünde mor veya yeşil şeklinde noktalar oluştu mu? Özellikle W, V gibi harflerin ortasında olur?
Hayır. Eğer demek isteiğiniz şey "GPU Death" ise yeni ekran kartlarında olması %1 ihtimal. Onda da ilk günden itibaren olur.
Masaüstüne geldiğiniz de mesela Bilgisayarım yazan yazı da mor veya yeşil noktalar görüyor musunuz?

6 Yıldır bu sorunu çözmeye çalışıyorum ondan dolayı sordum.

Bu sorunu yaşayan çoğu bilgisayarda bu sorun var çünkü. Monitöre yakından bakıldığında belli oluyor. Ve bu sorun sadece AA ve af sorunu yaşayanlar da oluyor genelde.
Yok hayır ben baya inceledim. Büyüteç ile baktım sorun mu var diye şüphe ettiğimden.

Bende bu sorundan şikayetçi idim. Çok değişik bir sorun. Sadece driver güncellemesi yaptım ve düzeldi. O kadar kötü bir görüntü oluyordu ki sanki 1080p monitörümde 4K ekrana bakıyor hissine kapılıyorum o tırtıklar gittiğinden beri.

Bende bu sorundan şikayetçi idim. Çok değişik bir sorun. Sadece driver güncellemesi yaptım ve düzeldi. O kadar kötü bir görüntü oluyordu ki sanki 1080p monitörümde 4K ekrana bakıyor hissine kapılıyorum o tırtıklar gittiğinden beri.
RX 5600 XT kullandığınızı görüyorum ben de RX 5600 XT kullanıyorum az kaldı delireceğim hangi driver sürümündesiniz şu an? @Burhanglrsoy

Arkadaşlar araştırmalarım sonucu bu sorunun en boy oranından kaynaklı "aspect ratio" olabileceğini düşünüyorum, tabii ki kesin bir şey söz konusu değil ama eski 5:4'lük monitörümü taktığımda daha temiz bir görüntü elde ettiğimden böyle bir çıkarım yaptım,

Eskiden bu sorunun olmaması da yine eski çoğu monitörün 4:3 en boy oranına sahip olmasından kaynaklandığını söyleyebiliriz, günümüzde ise neredeyse tüm cihazlar 16:9 oranında çalışmakta.

RX 5600 XT kullandığınızı görüyorum ben de RX 5600 XT kullanıyorum az kaldı delireceğim hangi driver sürümündesiniz şu an? @Burhanglrsoy
20.9.1 kullanıyorum. Tırtıklar düzeltmeden önce kasa-monitör-klavye topluca fiziksel temizlik yapmıştım. Belki temizlikte düzelmesinde etkilemiş olabilir.

Temizlik yaparken parçaları çıkardınız mı yoksa saç kuruyma makinesi ile mi temizlediniz.
Saç kurutma makinesi ve fırça ile tozları aldım kabaca, çok derin temizlemedim. Temizlikten değil de kabloları takıp çıkardığım için düzelmiş olabilir sorunum. Taktığım HDMI yuvalarını değiştirdim bir de. Bu piksel piksel görüntüler insanı yoruyor.

Saç kurutma makinesi ve fırça ile tozları aldım kabaca, çok derin temizlemedim. Temizlikten değil de kabloları takıp çıkardığım için düzelmiş olabilir sorunum. Taktığım HDMI yuvalarını değiştirdim bir de. Bu piksel piksel görüntüler insanı yoruyor.

Şu an DP kablosunu taktım değişen bir şey yok sinirlendim birazdan anakartı deşeceğim temiz kurulum yaptım şimdi de Forza'da deneyeceğim hadi bismillah.

Geri
Yukarı