encopanco

Hectopat
Daha fazla  
  • GPU: MSI Gaming X RX 580 8 GB OC'suz
  • CPU: Ryzen 5 1600
  • Driver: 17.6.2 Crimson(En günceli)
  • Ekran: ASUS VG248QE 144Hz 1080P Dual Link DVI
  • MOBO: MSI B350 Tomahawk
  • PSU: FSP HD600 Hydro 600W 80+
  • RAM: Corsair Vengeance 16 GB DDR4-2400MHz
Evet başlıkta da bahsettiğim gibi oynadığım her oyunda(GTA 5, CS:GO, Witcher3, Doom, Dishonored2, Metro Redux, BioShock Infinite, Fallout4, Prey, KF2, RotTR) en yüksek anti aliasing ayarlarını kullansam dahi(8XMSAA, SSAA2X, 8XTXAA, TAA) köşelerde tırtıklar var ve hareket ettiğim zaman etraftaki gölge ve texturelarda flicker(objelerin yerinden oynaması) denilen nalet meydana geliyor. İnternetten videolu karşılaştırma yapıyorum başka 1080P oynayanlar da öyle bir sorun göremiyorum videolarda bile görüntü kalitesi düşmesine rağmen insanlarda öyle bir sorun yok. Gayet pürüzsüz kenarlar ve objeler harket ettikleri zaman oynamıyor(özellikle gölgeler)
GTA 5'te aynen bu videodaki sorun var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

GTA 5'te ve geriye kalan bütün oyunlarda bu sorun var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

(Pencerenin altına dikkat edin.)

Deneyip sonuca varamadığım;

ReShade, SMAA injector kullandım.
HDMI, Display Port ile monitörü kullandım.(Aynı zamanda fraps gibi programlarla kayıt aldığımda sorun videolarda da vardı yani monitörün bir sıkıntısı olmadığına eminim desktopta falan böyle sorunlar yok.)
BIOS güncelledim.
VSR kullanıp çözünürlüğü 4K yaptım yine aynı sorunlar devam etti çok şaşırtıcı.
AMD Softwareden MSAA 8X yaptım.
Bütün driverları DDU ile silip güvenli modda yeniden kurdum.

Biraz yardım çok iyi olur sağ olun.

Kanka ekran kartını daha yeni değiştirdiler.Ama hala var.Sence bu problem hep mi var ?
Şu anda telefondayım yatağa geçtim ancak anladığım kadarıyla sorun bu;
Bu ayarı yaparmısın bi? Bakalım düzelecek mi?
Bu arada sendeki sorun çok daha farklı birşey gibi. Dediğim gibi o ayarı yapıp aynı sahnede tekrar dener misin?

Şu anda telefondayım yatağa geçtim ancak anladığım kadarıyla sorun bu;
Bu ayarı yaparmısın bi? Bakalım düzelecek mi?
Bu arada sendeki sorun çok daha farklı birşey gibi. Dediğim gibi o ayarı yapıp aynı sahnede tekrar dener misin?
Kanka ama ben optifinesiz girdim.

Ne oldu sen bir çözüm bulabildin mi? Önceden GTA 5'te var mıydı yok muydu hatırlamıyorum ama şu anda çok fena bir şekilde var. Delireceğim ya, ekran kartımın sorunlu olmasından şüpheleniyorum. Eğer herkeste böyle olsa umurumda olmaz ama herkeste böyle değil gibi.
Yok kardeşim bir çözümünü bulamadım. Ekran kartı sorunu değil malesef keşke öyle olsa.

Nasıl yani? Başka kartla denedin ve hala oluyor mu?

Evet denedim kardeşim, sorun yine devam etti. Biz mi çok kafaya takıyoruz bunu diyorsan eğer aynı sistem aynı özellikler arkadaşımın sistemde böyle bir sorun yok. Benim kartı alıp onun bilgisayara takıp test ettim yine sorun yok, bir kaldı onun kartı alıp benim bilgisayara takmak ama ona da kendi yanaşmıyor :D
Asıl bomba şu ki, önceden konsolum vardı PS4 Pro hiçbir sıkıntı yoktu LG 4K televizyonum var orada kullanıyordum, konsolu satıp PC topladım 3 4 ay hiç sıkıntı yoktu, sadece mavi ekran hatası alıyordum bazen, iki ay önce mavi ekran sorunu düzeldi kendilğinden bu sefer bu aa sorunları başladı.
Dedim monitör yerine TV'ye bağlayayım bilgisayarı bir alternatif olarak, yine sorunlar devam etti, Gittim bir tane PS4 Pro kiraladım, bir de ne göreyim aynı sorunlar burada da var :D
Geçen gün maç izlerken fark ettim, daha önce var mıydı bilmiyorum, maç izlerken bir baktım saha çizgileri titreme yapıyor :D Dedim herhalde ben kafayı yiyorum, yanımdakilere gösterdim evet sen söyleyince bizde fark ettik dediler :D
Benim teorim şudur ki, bu sorunun elektriksel bir arıza olduğu konusunda, donanım ya da yazılım olsa televizyonda gözüme çarpmazdı.
Bu soruna öyle kafayı taktım ki, Mayıs ayına kadar bir süre belirledim bir şekilde düzelmezse çözüm olarak sistemi satacağım, çünkü bu sorun gözlerimi felaket derecede yormaya başladı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet denedim kardeşim, sorun yine devam etti. Biz mi çok kafaya takıyoruz bunu diyorsan eğer aynı sistem aynı özellikler arkadaşımın sistemde böyle bir sorun yok. Benim kartı alıp onun bilgisayara takıp test ettim yine sorun yok, bir kaldı onun kartı alıp benim bilgisayara takmak ama ona da kendi yanaşmıyor :D
Asıl bomba şu ki, önceden konsolum vardı PS4 Pro hiçbir sıkıntı yoktu LG 4K televizyonum var orada kullanıyordum, konsolu satıp PC topladım 3 4 ay hiç sıkıntı yoktu, sadece mavi ekran hatası alıyordum bazen, iki ay önce mavi ekran sorunu düzeldi kendilğinden bu sefer bu aa sorunları başladı.
Dedim monitör yerine TV'ye bağlayayım bilgisayarı bir alternatif olarak, yine sorunlar devam etti, Gittim bir tane PS4 Pro kiraladım, bir de ne göreyim aynı sorunlar burada da var :D
Geçen gün maç izlerken fark ettim, daha önce var mıydı bilmiyorum, maç izlerken bir baktım saha çizgileri titreme yapıyor :D Dedim herhalde ben kafayı yiyorum, yanımdakilere gösterdim evet sen söyleyince bizde fark ettik dediler :D
Benim teorim şudur ki, bu sorunun elektriksel bir arıza olduğu konusunda, donanım ya da yazılım olsa televizyonda gözüme çarpmazdı.
Bu soruna öyle kafayı taktım ki, Mayıs ayına kadar bir süre belirledim bir şekilde düzelmezse çözüm olarak sistemi satacağım, çünkü bu sorun gözlerimi felaket derecede yormaya başladı.

Sendeki ne derecede bir sorun? Bir video atar mısın mümkünse? Anti aliasing hiç mi çalışmıyor? Yoksa çalışsada istedeğin verimi vermiyor mu?

Belki inanmayacaksınız ama benim başıma tam olarak 30 Ekim'deki İzmir depreminden sonra geldi.
Ne yapsam çözemedim. Onlarca kez format attım. Ekran kartını çıkartıp onboard ile format attım. Düzelmedi.
Ama nasıl olduysa zaman geçtikçe azaldı sorun. Ve şu an kenarlar tırtıklı ama o günlerdeki gibi rahatsız eden tırtık değil bu. Olması gerektiği gibi tırtıklı. Ben bu yüzden sorunun tamamen elektrikten kaynaklandığını düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı