Oyunlarda Belirli Aralıklarla Var Değeri Kaynaklı FPS Düşmesi

Harun Özkan

Kilopat
Daha fazla  
Uzun zaman sonra tekrardan merhaba Technopat Sosyal,

Yaklaşık 3 yıl önce topladığım bilgisayarımı çalıştığım için haftalık olarak maksimum 6-7 saat kullanıyorum. Bu 6-7 saat sürenin yarısı da oyun oynamakla geçiyor ancak son zamanlarda sebebini bilmediğim, aynısını başkalarının da yaşadığını gördüğüm ancak bir çözüme ulaşamadığım bir sorunum var.
Oyun fark etmeksizin belirli bir süre sonunda oyundaki FPS'im %90 kadar azalıyor (300'den 30'a düşmesi gibi) ve bu belirli bir süre devam ediyor(2-3dakika civarı).

Bu sabah tekrardan denedim, normalde CS:GO'da 300 FPS aldığım haritada yine aynı sıkıntının baş göstermesi sonucu FPS'im 30'a düştü. Dikkat çekici olan kısımsa FPS 300 iken 0.5-1ms arası olan var değerinin 10ms'e yükselmesi.
Kesin bir kanıtım olmamakla beraber tahminlerime göre bu ms değeri yükseldiği için FPS düşüşü yaşamaktayım. İnternette okudum kadarıyla bu değerin server'dan kaynaklı yükseldiğini söyleyen çok kişi var ancak her oyunda (single player dahil) bu sorunu yaşadığım için bu seçenek otomatikman devre dışı kalıyor. Bir diğer söylem ise işlemci sıcaklığının çok arttığı gerekçesiyle bu değerin yükseldiği. Bu söylemi doğru kabul edip termal macunumu yeniledim ve bilgisayarımın periyodik temizliğini yaptım ancak bir sonuca varamadım.
İşlemcim Ryzen 5 1600AF, termal macun olarak Wipaste C2 kullanmaktayım. İşlemci soğutucum ise Gametech Freezer Hd 2.4.

Elimde kasamın içinde olanlardan başka donanımım olmadığı için parçaları değiştirerek deneme şansım olmadı.

Yaşadığım sorunla ilgili bir bilgisi bir çözüm yolu olan varsa desteklerinizi beklemekteyim.

FPS düşüşü yaşadığım anın SS'ini ekledim.

Herkese iyi forumlar.
Adsız.png

Uzun zaman sonra tekrardan merhaba Technopat Sosyal,

Yaklaşık 3 yıl önce topladığım bilgisayarımı çalıştığım için haftalık olarak maksimum 6-7 saat kullanıyorum. Bu 6-7 saat sürenin yarısı da oyun oynamakla geçiyor ancak son zamanlarda sebebini bilmediğim, aynısını başkalarının da yaşadığını gördüğüm ancak bir çözüme ulaşamadığım bir sorunum var.
Oyun fark etmeksizin belirli bir süre sonunda oyundaki FPS'im %90 kadar azalıyor (300'den 30'a düşmesi gibi) ve bu belirli bir süre devam ediyor(2-3dakika civarı).

Bu sabah tekrardan denedim, normalde CS:GO'da 300 FPS aldığım haritada yine aynı sıkıntının baş göstermesi sonucu FPS'im 30'a düştü. Dikkat çekici olan kısımsa FPS 300 iken 0.5-1ms arası olan var değerinin 10ms'e yükselmesi.
Kesin bir kanıtım olmamakla beraber tahminlerime göre bu ms değeri yükseldiği için FPS düşüşü yaşamaktayım. İnternette okudum kadarıyla bu değerin server'dan kaynaklı yükseldiğini söyleyen çok kişi var ancak her oyunda (single player dahil) bu sorunu yaşadığım için bu seçenek otomatikman devre dışı kalıyor. Bir diğer söylem ise işlemci sıcaklığının çok arttığı gerekçesiyle bu değerin yükseldiği. Bu söylemi doğru kabul edip termal macunumu yeniledim ve bilgisayarımın periyodik temizliğini yaptım ancak bir sonuca varamadım.
İşlemcim Ryzen 5 1600AF, termal macun olarak Wipaste C2 kullanmaktayım. İşlemci soğutucum ise Gametech Freezer Hd 2.4.

Elimde kasamın içinde olanlardan başka donanımım olmadığı için parçaları değiştirerek deneme şansım olmadı.

Yaşadığım sorunla ilgili bir bilgisi bir çözüm yolu olan varsa desteklerinizi beklemekteyim.

FPS düşüşü yaşadığım anın SS'ini ekledim.

Herkese iyi forumlar.
Eki Görüntüle 1880999
Oyun esnasında kasma anında görev yöneticisinden beyin zorlandığına bak büyük ihtimalle işlemcidir boş ekranda da bak eğer boştaykende zorlanıyorsa arkadan bir yazılımın yüzündendir.
Bios ayarlarını sıfırlamayı deneyebilirsiniz driverleri silip yükleyin.
Msconfigden daha önceden çekirdek seçimi yaparsanız pc işlemcinin tamamını kullanmıyor diyen çok kişi var ama bu gerçek değildir hatta pc içinde sorunlara bile yol açabilir.
Bunun dışında biostan ram ayarlarından mhzyi 400 düşürüp cl değerlerini ikişer arttırmayı deneyin bu dediklerim sadece sorunu çözecek mi diye daha sonradan voltaj arttırıp düzeltebilirsiniz abartmadan!!! Yoksa hasar verebilirsiniz.
Umarım yardımcı olabilirim

Mesajınız için teşekkürler. Dediğinizi denemek için ikinci monitörde görev yöneticisi açıkken oyunu oynadım. Zorlanma esnasında görev yöneticisine bakarak daha önce fark etmediğim bir durum gördüm.

görevyöneticisiboşta.png

Bu SS; oyunu açmadan önce, bilgisayarda sadece chrome açıkken görev yöneticisi üzerindeki kullanımlar. Anladığım kadarıyla burada bir sıkıntı gözükmemekte.

değerlernormal.png

Bu SS ise oyunun başlarında, oyun içi değerler normalken alındı. Görev yöneticisindeki değerlerde de bir sıkıntı yok gibi duruyor.

değerlerbozuk.png

Bu SS ise var değerinin fırladığı anda alındı. Görüldüğü üzere işlemci hızı 0,54 GHz olarak sınırlanmış.

Doğruluğundan emin olmamakla beraber yaptığım çıkarım işlemcinin herhangi bir sebeple (belki yüksek sıcaklık) kendisini kısıtlaması ve buna bağlı olarak performans düşüklüğü yaşanması.

Var değerinin yükseldiği anda işlemci kullanım değerinin düşmesinin sebebini bulabilmek adına ikinci ekrana bu sefer de HWMonitor uygulamasını açarak anlık olarak işlemci sıcaklığını takip ettim.

boşta işlemci sıcaklığı.png

Bu SS oyuna başlamadan önce alındı.

değerler çıktığı anda işlemci sıcaklığı.png

Bu SS ise tam var değerinin yükseldiği anda alındı. İşlemci sıcaklığı normal gözüküyor. İşlemcinin performans kısmasının sebebinin fazla ısınması olmadığı açık.

Oyunu kapattığımda ise GHz değeri normale dönüyor. İnternette yaptığım okumaya göre güç seçenekleri sebebiyle olabileceği söyleniyor ama kontrollerim sonucu hepsinin olması gerektiği gibi olduğunu teyit ettim.

Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı @erşanülker4648 ?

Son düzenleme:
Mesajınız için teşekkürler. Dediğinizi denemek için ikinci monitörde görev yöneticisi açıkken oyunu oynadım. Zorlanma esnasında görev yöneticisine bakarak daha önce fark etmediğim bir durum gördüm.

Eki Görüntüle 1881663
Bu SS; oyunu açmadan önce, bilgisayarda sadece chrome açıkken görev yöneticisi üzerindeki kullanımlar. Anladığım kadarıyla burada bir sıkıntı gözükmemekte.

Eki Görüntüle 1881662
Bu SS ise oyunun başlarında, oyun içi değerler normalken alındı. Görev yöneticisindeki değerlerde de bir sıkıntı yok gibi duruyor.

Eki Görüntüle 1881660
Bu SS ise var değerinin fırladığı anda alındı. Görüldüğü üzere işlemci hızı 0,54 GHz olarak sınırlanmış.

Doğruluğundan emin olmamakla beraber yaptığım çıkarım işlemcinin herhangi bir sebeple (belki yüksek sıcaklık) kendisini kısıtlaması ve buna bağlı olarak performans düşüklüğü yaşanması.

Var değerinin yükseldiği anda işlemci kullanım değerinin düşmesinin sebebini bulabilmek adına ikinci ekrana bu sefer de HWMonitor uygulamasını açarak anlık olarak işlemci sıcaklığını takip ettim.

Eki Görüntüle 1881723
Bu SS oyuna başlamadan önce alındı.

Eki Görüntüle 1881724
Bu SS ise tam var değerinin yükseldiği anda alındı. İşlemci sıcaklığı normal gözüküyor. İşlemcinin performans kısmasının sebebinin fazla ısınması olmadığı açık.

Oyunu kapattığımda ise GHz değeri normale dönüyor. İnternette yaptığım okumaya göre güç seçenekleri sebebiyle olabileceği söyleniyor ama kontrollerim sonucu hepsinin olması gerektiği gibi olduğunu teyit ettim.

Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı @erşanülker4648 ?
Evet tekrardan merhaba 😃 ,
Şuanlık düşüncem psu gücünün yetmemesi.
Anladığım kadarıyla işlemcinin üstünde oc yapmışsınız yani turbo mod açık siz yapmadıysanız bile pc otomatik yapmış bunu kapatmanız lazım. Ya da biostan cpu Core bişey bişeyi olması lazım onu diyelimki işlemcinin hızı arttırılmamış frekansta 4 ise 40.00 yazman lazım.
Bir de amd ayarlarından gpu dan gelişmiş ayarları açın ayarlarda olacaktır. Açtıktan sonra max MHz yi 50 düşürüp voltajı 25 düşürün.
Ve deneyin.

He bir de ramlerinizin önbelleğini temizlemenizi tavsiye ederim 😁 6 gb ne hocam

evet çok büyük bir ihtimalle dediğim doğru fark edersinizki voltajda büyük bir kayıp yaşanmış

Son düzenleme:
Mesajınız için teşekkürler.

PSU gücünün yetersiz gelme durumu sanıyorum ki doğru. İşlemciyi Windows üzerinden dengeli moda aldım ve girdiğim oyunlarda var değerim hiç yükselmedi. Şu anlık sorunum çözüldü gibi gözüküyor. Uzun soluklu denemelerimden sonra tekrardan bir güncelleme mesajı yazarım.

@erşanülker4648 desteğiniz için teşekkürler.

Mesajınız için teşekkürler.

PSU gücünün yetersiz gelme durumu sanıyorum ki doğru. İşlemciyi Windows üzerinden dengeli moda aldım ve girdiğim oyunlarda var değerim hiç yükselmedi. Şu anlık sorunum çözüldü gibi gözüküyor. Uzun soluklu denemelerimden sonra tekrardan bir güncelleme mesajı yazarım.

@erşanülker4648 desteğiniz için teşekkürler.
Hocam eğer sorun çözülürse tamamen çözüm olarak seçerseniz sevinirim.

Tekrardan merhaba,

Konuyla ilgili testlerimi yaparken maalesef yine aynı durumu yaşadım. Forza oynarken yaşadım bu kez. Bu sefer baya geç oldu ama yine de başıma geldi.

Farklı bir PSU ile test etmem gerekecek sanırım.
Adsız.png

Tekrardan merhaba,

Konuyla ilgili testlerimi yaparken maalesef yine aynı durumu yaşadım. Forza oynarken yaşadım bu kez. Bu sefer baya geç oldu ama yine de başıma geldi.

Farklı bir PSU ile test etmem gerekecek sanırım.Eki Görüntüle 1883318
O zaman son bir şeyim var ama çok iyi bir çözüm yolu bu konu ile ilgili.
Amd chilli aktif ederek max fpsyi monitörünün hz si olarak ayarla. Gördüğüm üzere gpu full kullanımda bu da demektirki gpu yüksek Watt çekiyor, bu özellik fpsyi kısıtlıyor bunun yerine vsync ya da free syncyi de aktif edebilirsiniz çünkü ekran kartı ne kadar fps verirse o kadar çok enerji harcar benim tavsiyem vsync den yanadır. Bir deneyin derim ama eğer zaten gpu hz kadar fps veremiyorsa chilli aktif edip alabildiğiniz max fps yapın minimumu da onun yarısı kadar falan yapın.

Acaba düzeldi mi aynısı bana da olu.

Tekrardan merhaba,

Konuyla ilgili testlerimi yaparken maalesef yine aynı durumu yaşadım. Forza oynarken yaşadım bu kez. Bu sefer bayağı geç oldu ama yine de başıma geldi.

Farklı bir PSU ile test etmem gerekecek sanırım.Eki Görüntüle 1883318

Yor fakat overclock hakkında bilgim falan yok ne yapabilirim?

Geri
Yukarı