Çözüm RAM kaynaklı FPS düşmesi

• Konuyu başlatan Benq
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 2
  • Görüntüleme 741
Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Benq

Decapat
Daha fazla  
RAM
16 GB 3200 MHZ
SSD veya HDD modeli
samsung 860 evo 250gb + samsung 250 gb
Ekran kartı
GTX 1650
İşlemci
İ5 10200H
Arkadaşlar merhaba, ben zamanında Monster Abra A5 v16.5 almıştım. Aldığımda sistem özelliklerim şu şekildeydi:
  • Ekran kartı = NVIDIA GeForce GTX 1650.
  • İşlemci = Intel Core i5 10200H @2.40 GHz.
  • RAM = 8 GB DDR4 3200 MHz.
  • Ekran = 144 Hz
Aslında bu bir bilgilendirici bir konu aslında, hazırsanız başlıyorum.

Arkadaşlar ben bilgisayarı ilk aldığımda Valorant, League of Legends gibi işlemci ağırlıklı oyunlarda 60-90 FPS arası bir değer alıyordum, genellikle arkadaşlarım ve çevrem bu olayın işlemciden kaynakladığını ve bilgisayarında bir darboğaz olduğunu söylemişti. Ben de düşündüm acaba olabilir mi diye ve bir sürü sitelerde testler vs. yaptım araştırdım ki genellikle şu cevaba ulaştım; işlemcin ekran kartını besleyebilir.

Düşündüm o zaman bu darboğaz nerede olabilir? Sonrasında aklıma RAM geldi ama aklımda şu vardı; Valorant ve League of Legends RAM'i ağzına kadar kullanmıyordu yani ondan dolayı olma ihtimali aslında vermemiştim o yüzden farklı yöntemler düşündüm. 3. parti yazılımlarla işlemcinin gücünü yükseltmeye vs. çalıştım (overclocking) fakat gene çözülmedi. League of Legends gibi basit bir oyunda nasıl 50 FPS alabilirim diyordum (Team fightlar başlayınca 30 oluyordu). Burada ve başka yerlerde konular açtım, açtığım konulardan birisinde biri bana ekstra RAM tak demişti, Dual Channel yap demişti ben de tamam o zaman dedim deneyeyim en fazla ne kaybedebilirim ki dedim. Güzel fazla kullanılmamış 2. el 8 GB DDR4 3200 MHz RAM aldım ve işe koyuldum, RAM'i bilgisayarıma taktım ardından çalıştırdım ilk yaptığım şeylerden biri Valorant'ı açmaktı. Direkt tıkladım ve açtım 70-90 FPS aldığım oyunda bir anda 200 FPS (en yüksek gördüğüm 264 en düşük 154) almaya başlamıştım. Aslında bütün bir mevzu bir tane daha RAM alıp yanına eklemekmiş. League of Legends'ı da açtım ve onda da aynı şekilde dehşet bir FPS artışı oldu (en düşük 149 FPS gördüm) ve diğer oyunlarda da bu artışı rahatlıkla gördüm.

Yani aslında burada anlatmak istediğim konu şu arkadaşlar; işlemciniz ekran kartını beslediği halde almanız gerekenden düşük bir FPS değeri alıyorsanız aslında yapmanız gereken basit bir işlem var o da RAM eklemek. Ben bunu öğrendim. Eğer ki bu sorunu yaşayan arkadaşlar varsa umarım onlar için bilgilerindirici bir konu olur.

İyi günleriniz olsun.

Önemli not:
Arkadaşlar burada anlattığım olay sadece RAM'den kaynaklı darboğaz yaşayanlar için yani RAM ekleyin FPS'iniz 2 katına çıksın değildir olay, yanlış anlamayın.

16 GB RAM yaptıktan sonra oyunlardaki FPS değerlerim:
  • Valorant: En yüksek 264/En düşük 154.
  • League of Legends: En düşük 149.
  • Overwatch 2: En düşük 121.
  • Rainbow Six: 144 sabit.
  • FIFA 22: en düşük 190.
(FPS değerleri arkadaki açık uygulamalara göre ve sistemin güncel olup olmamasına göre değişiklik gösterebilir.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim de Monster Abra A7 V12.2 model bir cihazım var. Donanımlarımız hemen hemen aynı. RAM'i 8x2 yapınca hiç bir şey değişmedi, sadece RAM yetersizliği sonucu oyun oynarken arkada başka şeyler yapmam kolaylaştı (8GB RAM varken mesela GTA 5 sömürüyordu hepsini ve alt tab atmam bile çok uzun sürüyordu). Yani bazı kişilerde işe yarıyor, bazılarında yaramıyor, benim gibi. Ben çözümü Control Center'dan güç modunu "Eğlence" veya "Güç Tasarrufu" yapmakta buldum. Sorun yaşayanlar bi' denesin.

Geri
Yukarı