Oyunlarda ekranda çizgiler çıkması

hellboy940

Decapat
Daha fazla  
Değerli forumdaşlar öncelikle merhaba. Buna benzer konuların neredeyse tüm Türkçe versiyonlarını tüm forumlardan araştırdım yalnız yine de sizlere sorma ihtiyacı duyuyorum.

Sorun: Laptop bilgisayarımda oyunlarda bir anda çizgiler oluşmaya başladı, daha öncesinde bir sorun yoktu, ekran kartımın fanında takılma sesleri duyuyordum, bildiği, güvendiğim bir özel serviste fanı ile ilgili problemi çözdürdükten hemen sonra böyle bir sıkıntı ile karşılaşmaya başladım.
Bir de ekran kaydı aldım örnek aşağıdaki gibidir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bilgisayar: ASUS N550JK-CN166h
Ekran kartı: NVIDIA GTX 850M.

Sırayla ya da tam tersi şekilde tüm ekran kartı driverlarını sildim, geri yükledim. Önceki versiyonlarını denedim ama yok olmuyor.
Fikirlerinize ihtiyacım var, teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Isı kaynaklı sorun olabilir ve eğer overclock yaptıysanız overclocku kaldırın. Aşırı yüklenmeden ve yüksek grafiklerden ötürü bazen gücü yetiremeyip kaplamaları gösteriyim derken zorluyor. Intel HD Graphics kullanırken de aynısı oluyordu.

Katılıyorum, yukarıda bahsettigim gibi muhtemelen dengesiz overclock deneyimi olabilir.

Hocam, en son emektar kartım olan HD5450M'e overclock yaptığımda böyle hatalar meydana geliyordu. Herhangi bir dengesiz overclock deneyiminiz olduysa, aşırı bellek hızı aşırtma veya çekirdek hızı aşırtma gibi, bu tarz kalıcı hasarlar meydana gelebiliyor.

Isı kaynaklı sorun olabilir ve eğer overclock yaptıysanız overclocku kaldırın. Aşırı yüklenmeden ve yüksek grafiklerden ötürü bazen gücü yetiremeyip kaplamaları gösteriyim derken zorluyor. Intel HD Graphics kullanırken de aynısı oluyordu.
Öncelikle hayır Overclock denemedim dahi,ihtiyaç duymadım çünkü.

Mönitorden Kaynaklanabilir
Oyunlar haricinde herhangi bir problem yok hocam

Bir çözüm müdür bilemem ama Cyberpunk'da da benim böyle bir hatam vardı. Uzak çizimler adeta kıpır kıpır ve siyah siyah oluyordu. Silip tekrar kurunca düzeldi ne hikmetse. Denemekten zarar gelmez. Bir de kenar yumuşatmayı aç. Anti Aliasing'e de benziyor bilemedim.
Ustad tek bir oyuna özel değil,tek bir platforma da özel değil.Steam üzerinden açılan Witcher 3 hatta FORTIFY gibi küçük bir oyunda dahi bu problemi yaşıyorum.

Hocam servis ekran kartını tam takmamış olabilir. Bir kontrol edin sonra tekrar bilgilendirin.
Yarın ilk iş bunu deneyeceğim ustam

Değerli forumdaşlar öncelikle merhaba. Buna benzer konuların neredeyse tüm Türkçe versiyonlarını tüm forumlardan araştırdım yalnız yine de sizlere sorma ihtiyacı duyuyorum.

sorun: Laptop bilgisayarımda oyunlarda bir anda çizgiler oluşmaya başladı, daha öncesinde bir sorun yoktu, ekran kartımın fanında takılma sesleri duyuyordum, bildiği, güvendiğim bir özel serviste fanı ile ilgili problemi çözdürdükten hemen sonra böyle bir sıkıntı ile karşılaşmaya başladım.
Bir de ekran kaydı aldım örnek aşağıdaki gibidir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

bilgisayar: ASUS N550JK-CN166h
ekran kartı: NVIDIA GTX 850M.

Sırayla ya da tam tersi şekilde tüm ekran kartı driverlarını sildim, geri yükledim. Önceki versiyonlarını denedim ama yok olmuyor.
Fikirlerinize ihtiyacım var, teşekkür ederim.

Öncelikle hayır overclock denemedim dahi, ihtiyaç duymadım çünkü.

Oyunlar haricinde herhangi bir problem yok hocam.

Üstat tek bir oyuna özel değil, tek bir platforma da özel değil. Steam üzerinden açılan Witcher 3 hatta fortıfy gibi küçük bir oyunda dahi bu problemi yaşıyorum.

Yarın ilk iş bunu deneyeceğim ustam.

Bilgi dahilinde donanıma fiziksel olarak kontrol yapmak şu durumda en sağlıklısı olacaktır o halde. Eğer görünürde bir sorun yoksa ve yerine de takılmışsa, sorun hala daha devam ediyorsa artık vakti gelmiş anlamına da gelebilir bu durum 🥲

Bilgi dahilinde donanıma fiziksel olarak kontrol yapmak şu durumda en sağlıklısı olacaktır o halde. Eğer görünürde bir sorun yoksa ve yerine de takılmışsa, sorun hala daha devam ediyorsa artık vakti gelmiş anlamına da gelebilir bu durum 🥲

Umarım sağlamdır,bu arada laptop kullanıyorum,ekran kartı laptoplarda anakarta lehimli diye biliyorum ama umarım öyle değildir de çıkmıştır 😀

Bu arada FPS konusunda herhangi bir problem yaşamıyorum hâlâ aynı performansı gösteriyor ekran kartı.

Umarım sağlamdır, bu arada laptop kullanıyorum, ekran kartı laptoplarda anakarta lehimli diye biliyorum ama umarım öyle değildir de çıkmıştır 😀

Bu arada FPS konusunda herhangi bir problem yaşamıyorum hâlâ aynı performansı gösteriyor ekran kartı.

Umarım sağlamdır, bu arada laptop kullanıyorum, ekran kartı laptoplarda anakarta lehimli diye biliyorum ama umarım öyle değildir de çıkmıştır 😀

Bazı dizüstü bilgisayarlarda harici oluyor, bazılarında ise entegre oluyor. GTX 850M grafik kartının harici olma ihtimali daha yüksek. Ama tabii entegre de olabilir. Eğer entegre ise fiziksel sorun olarak içeriden kaynaklanıyor olabilir problem. Belki bilgisayarın yüksek ısısından dolayı grafik işlemci hasar görmüş olabilir illaki overclock yapmaya gerek yok. Sonuçta elektronik cihazlardır bunlar. Biliyorsunuz narinlerdir ve hiçbir şeyin fazlasına gelemezler, voltaj olsun ısı olsun vs. umarım haricidir ve gözle görülebilir bir problemdir, tarafınızca çözülebilir diye umalım. 😊

GÜN 2:

Öncelikle gelecekte aynı problemi yaşayabilecek arkadaşlara faydalı olabilmesi adına ayrıntılı anlatacağım.

Bugün işe gitmeden önce arkadaşlarla beraber aldığımız karar üzerine bilgisayarımı alıp,daha önce ekran kartının fanının düzgün dönmeme sıkıntısını gideren,daha sonrasında da ekran kartım üzerine sıkıntı yaşadığım bilgisayarcıya götürdüm.Daha öncesinde böyle bir problem yaşamadığımı,fan düzeltildikten sonra böyle bir problem olduğunu anlattım.Tahminim ekran kartının entegre değil ise düzgün takılmadığı üzerineydi ama yanımda bilgisayarı açtığında ekran kartının anakart entegreli olduğunu beraber gördük.

-"Herhangi bir 4k video açalım abi" dendi,açıldı ve sıkıntısız videonun oynatıldığı görüldü.
-İsteğim üzerine 1-2 oyun açıldı ve ilk mesajımdaki gibi ekranda titreşimlerin olduğu görüldü ve de şaşırıldı.
-Furmark testi yapıldı,herhangi bir problem gözlemlenmedi

Bunların üzerine bilgisayarı bırakmam,kontroller sonrasında dönüş yapılacağı söylendi ve işe gittim.
İş çıkışına yakın zamanda telefon geldi,tamir edilemeyeceği üzerine..Çıktım ve yanlarına gittim.

Bana söylenenler şu şekilde:

"Abi bu bilgisayar için tavsiyem oyun oynamadan diğer işlerin üzerine kullanmandır. Ekran kartında diğer testleri yaptığımızda gideceğini düşünüyoruz, tamir etmek mantıklı değil, öle de bilir, en mantıklısı komple ölürse -ki ekran gider bu olursa- o zaman müdahale edelim.
Yaptığımız testlerde ekran kartının ısısı 80 derecenin altına düşmedi ve bu çok müthiş bir sıcaklık bu da bize bir problem olduğunu gösteriyor."

Sonrasında PC'yi teslim aldım,eve geldim ve farklılık olsun diyerek Furmark yerine MSI Kombustor programının kurulumunu yaptım,testi başlattığımda aynı çizgisel problemin bu programda da olduğunu gördüm ve gerçekten de GPU ısısı 80 dereceye kadar çıkıyor.

2. Günün Sonucu:

Ben daha çok video tasarım üzerine kullandığım için bilgisayarı böyle kullanmaktansa yakarım daha iyi düşüncesindeyim ve işinin ehli başka bir bilgisayarcıya götürerek ekran kartını tamir ettirme sonucuna vardım.

Devamını yine burada paylaşacağım,fikri olan varsa cevap olarak paylaşabilir teşekkür ederim.

-"Bu paylaşım yeni bir laptop bilgisayar alamamanın mali sonuçları üzerine açılmıştır."
Mesajımda bahsettiğim MSI Kombustor testi yüklendi,aşağıdaki gibidir,paylaşmak istedim.

Son düzenleme:

gün 2:

öncelikle gelecekte aynı problemi yaşayabilecek arkadaşlara faydalı olabilmesi adına ayrıntılı anlatacağım.

Bugün işe gitmeden önce arkadaşlarla beraber aldığımız karar üzerine bilgisayarımı alıp, daha önce ekran kartının fanının düzgün dönmeme sıkıntısını gideren, daha sonrasında da ekran kartım üzerine sıkıntı yaşadığım bilgisayarcıya götürdüm. Daha öncesinde böyle bir problem yaşamadığımı, fan düzeltildikten sonra böyle bir problem olduğunu anlattım. Tahminim ekran kartının entegre değil ise düzgün takılmadığı üzerineydi ama yanımda bilgisayarı açtığında ekran kartının anakart entegreli olduğunu beraber gördük.

-"Herhangi bir 4K video açalım abi" dendi, açıldı ve sıkıntısız videonun oynatıldığı görüldü.
-İsteğim üzerine 1-2 oyun açıldı ve ilk mesajımdaki gibi ekranda titreşimlerin olduğu görüldü ve de şaşırıldı.
-FurMark testi yapıldı, herhangi bir problem gözlemlenmedi.

Bunların üzerine bilgisayarı bırakmam, kontroller sonrasında dönüş yapılacağı söylendi ve işe gittim.
İş çıkışına yakın zamanda telefon geldi, tamir edilemeyeceği üzerine. Çıktım ve yanlarına gittim.

Bana söylenenler şu şekilde:

"abi bu bilgisayar için tavsiyem oyun oynamadan diğer işlerin üzerine kullanmandır. Ekran kartında diğer testleri yaptığımızda gideceğini düşünüyoruz, tamir etmek mantıklı değil, öyle debilir, en mantıklısı komple ölürse -ki ekran gider bu olursa- o zaman müdahale edelim.
yaptığımız testlerde ekran kartının ısısı 80 derecenin altına düşmedi ve bu çok müthiş bir sıcaklık bu da bize bir problem olduğunu gösteriyor."

Sonrasında PC'yi teslim aldım, eve geldim ve farklılık olsun diyerek FurMark yerine MSI kombustor programının kurulumunu yaptım, testi başlattığımda aynı çizgisel problemin bu programda da olduğunu gördüm ve gerçekten de GPU ısısı 80 dereceye kadar çıkıyor.

2. günün sonucu:

Ben daha çok video tasarım üzerine kullandığım için bilgisayarı böyle kullanmaktansa yakarım daha iyi düşüncesindeyim ve işinin ehli başka bir bilgisayarcıya götürerek ekran kartını tamir ettirme sonucuna vardım.

Devamını yine burada paylaşacağım, fikri olan varsa cevap olarak paylaşabilir teşekkür ederim.

-"bu paylaşım yeni bir laptop bilgisayar alamamanın Mali sonuçları üzerine açılmıştır."
mesajımda bahsettiğim MSI kombustor testi yüklendi, aşağıdaki gibidir, paylaşmak istedim.

Bahsettiğim gibi, ısı problemi olduğuna göre bir dengesizlik var. Yüksek ısı grafik işlemciye kalıcı hasar vermiş olabilir. Ben overclock yüzünden emekli etmiştim grafik kartımı, sizin problemde bununla hemen hemen aynı. Dizüstü bilgisayarlara hiçbir zaman ısı konusunda güvenmiyorum zaten. Tüm parçalarla aralarında bir parmak mesafe bile yok ve tüm ısı cihazın içinde sadece birkaç delikten dışarı fan yardımıyla çıkmaya mahkumken çok uzun vadede performanslı olmaları abes bir durum olurdu açıkçası. Tabii bunu becerebilen bazı firmalar var ancak ne kadar da iyi olsalar bir masaüstü kadar iyi olamazlar soğutmada. Siz ufak tefek işlerinizi bence halletmeye devam ediniz. Oyun için ise farklı bir yol olarak eğer bütçeniz var ise kasa toplamanızı öneririm. Okumak için vakit ayırdığınızdan dolayı teşekkür ederim.

Bahsettiğim gibi, ısı problemi olduğuna göre bir dengesizlik var. Yüksek ısı grafik işlemciye kalıcı hasar vermiş olabilir. Ben overclock yüzünden emekli etmiştim grafik kartımı, sizin problemde bununla hemen hemen aynı. Dizüstü bilgisayarlara hiçbir zaman ısı konusunda güvenmiyorum zaten. Tüm parçalarla aralarında bir parmak mesafe bile yok ve tüm ısı cihazın içinde sadece birkaç delikten dışarı fan yardımıyla çıkmaya mahkumken çok uzun vadede performanslı olmaları abes bir durum olurdu açıkçası. Tabii bunu becerebilen bazı firmalar var ancak ne kadar da iyi olsalar bir masaüstü kadar iyi olamazlar soğutmada. Siz ufak tefek işlerinizi bence halletmeye devam ediniz. Oyun için ise farklı bir yol olarak eğer bütçeniz var ise kasa toplamanızı öneririm. Okumak için vakit ayırdığınızdan dolayı teşekkür ederim.
Cevabınız için teşekkür ederim hocam,önceliğim bilgisayarı sağlam bir yere göstermek olacak ki müdehale sonucu ekran kartı giderse büyük ihtimalle pc emekliye ayrılacaktır diye düşünüyorum.Bakalım zaman ne gösterecek,tekrar teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı