Oyunlarda FPS düşmesi sorunu neden kaynaklanıyor olabilir?

İşletim sistemi
Windows 10

Roxyus

Centipat
Daha fazla  
RAM
4GB DDR4-2133 SODIMM 1.2V CL15
SSD veya HDD modeli
Western Digital 2.5" 500 GB Blue WD5000LPCX SATA 3
Ekran kartı
NVIDIA GeForce 920MX
İşlemci
Intel Core i3-7100U 2.40Ghz
Merhaba öncelikle kendimden bahsedeyim. İlk defa böyle bir konu açıyorum ve bilgisayarlar hakkında fazla teknik bilgiye sahip değilim. Bu sebeplerden ötürü saçma sorular sorarsam veya bir şeyi yanlış yaparsam affola.

Oyunlarla çok alakam yoktur genellikle laptopu işimi yapmak için kullanırım ancak bazı durumlarda canım çok sıkılabiliyor ya da arkadaşlarımın "gel bir iki el CS, Valorant atalım" darlamaları ile karşılaşabiliyorum. Bu durumlarda Valorant veya GTA 5 gibi oyunlara giriyorum.

Oyuna girdiğimde Valorant'ta 100, GTA 5 de ise sabit 60 FPS'i görebilmeme rağmen oyunda herhangi bir aksiyon yaşandığında çok fazla FPS düşmesi yaşanıyor ve oyunda çok fazla FPS düşmesi meydana geliyor. Eğer grafikleri ve çözünürlüğü düşürürsem (özellikle GTA 5 de) FPS droplar daha fazla yaşanıyor ve oyun oynanmaz hale geliyor ama grafik ayarlarını yükselttiğimde ve FPS'i düşük bir değere sabitlediğimde oyun daha akıcı hale geliyor ancak oyunu bu şekilde oynamak halen zevkli değil.

GTA 5 oynarken işlemcim %60, ekran kartı %50 civarlarında çalışıyor ve işlemci 57-60, ekran kartı 50-55 derece civarlarında çalışıyor. RAM ve HDD kullanımı %100 olmakta.

Size sorum FPS droplarını ortadan kaldırmak için hangi bilgisayar bileşenlerini değiştirmeliyim? Ya da sorun neden kaynaklanıyor? Olabilir sürücülerim güncel.

TOplam 4GB ram çok az bu gibi durumlar için. Sistem darboğaza giriyor. 2x4 veya 2x8 şeklinde Ram yükseltmesi yapmanız sisteminizi çok rahatlatacaktır. Ayrıca termal bakımın da yapılması gerekebilir. Buna ek olarak SSD kullanmanızı tavsiye ederim.

Hocam öncelikle sorun RAM de olabilir Ayrıyeten SSD veya güç yönetiminden performans moduna getirebilirsin. Bunun gibi 3-4 ayar daha yapabilirsin. Ancak direkt çözüm odaklı düşünecek olursak benim sana önerim (diğer arkadaşlara belki saçma gelebilir) ama elindeki laptop a ilk önce bir 4 gb daha ram ekleyebilirsen iyi olur (Çünkü maliyeti az) ondan sonrasında da laptop u satıp üstüne para koyup iyi kötü çağa ayak uyduran bir laptop alman ya da senin için sorun yoksa masaüstü almanı tavsiye ederim. Çünkü Aralık ayı geldi zamlar son 3-4 gündür başladı Aralık dan sonra daha da artar muhtemelen. Hem bu laptop u alan kişi amacına uygun laptop alır hem de sen iyi bir şey almış olursun. Alırsan da işlemcisi minimum i7 ve H serisi olsun çünkü i5 le pek fiyat farkları yok. İşlemciden kısmanı önermem 3060 lı laptop bile alsan Laptop ekranı nispeten küçük olduğundan çözünürlük düşüre düşüre oynayabilirsin ya da çalışabilirsin. Alırkende bazı siteler peşin fiyatına 12 ay taksit yapabiliyor bazıları 6-9 taksit ve 1000 tl vs puanda verebiliyor ödemede de sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum. İ3 hem de U serisi vs laptop da kesinlikle tavsiye etmiyorum. Muhtemelen sorun %1 %0.1 fps ani düşüşler vs.

Bunu deme sebebim firmalar eski oyunlarına bile güncelleme getirip FPS düşmesine sebep olabiliyorlar. Bkz. CS GO 2015-2016 ile 2022-2023 arasındaki devasa fark. Bunu çoğu kişi hatırlamıyor ancak i7 870 ile 450-500 fps alırken sırayla güncellemeler ile grafikler aynı her şey aynı sadece 3-5 model değiştiği halde 200-250 ondan sonra 60-70lere kadar düşmüştü FPS. Benzeri GTA gibi oyunlarda da vardır. Ya da sadece oyunlar değil çeşitli uygulamalarda da durum böyledir.

Bence PC gibi (ya da vaktinizin bir kısmını alan hobiler içinde geçerli) parayı sakınmak saçmalık. Tabii ki de gidip Dr.dre special edition 20.000TLlik kulaklık almaya gerek yok ancak günde toplu taşımada 2-3 saat çin malı kalitesiz kulaklık ile müzik dinleyip hem sağlığına olumsuz etki edip hem de rahatsız olup 800-1200tl ye 6-9 ay taksitle fena olmayan kulaklık almak yerine 200 TL ye kulaklık alıp her 2-3 ayda bir değiştirip hem daha fazla zarara giriyorlar hem rahatsız oluyorlar hem de sağlıklarından oluyorlar en basitinden. İnsanlar binmedikleri arabalarının exclusive modlarında deri koltuk ve 1.5 inch daha büyük ekran vs. var diye 400-500 bin tl farklar ödüyorlar yeri geliyor milyonlar ödüyorlar bir dürüm söylüyor 200 tl veriyorlar. Ancak konu her gün 2-3 saat müzik dinlediği halde 1000-2000tl belki ömrü boyunca kullanacağı kulaklığa para vermeye gelince para vermeyip hem kulaklarına zarar verip hemde kendilerini uyanıklık yapmış sanıyorlar :) Özel durumlardan bahsetmiyorum tabii ki de.

Tabi sonuç sana kalmış.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı