Oyunlarda HDD Kaynaklı Ani FPS Düşüşü

Brave_Bilbo17

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Uzun zamandır oynadığım oyunlarda ani FPS düşüşleri yaşıyordum. Her şeyi kontrol ettim ve elimden geldiğince yapılabilecek her şeyi denedim. Sürücüleri güncelleme, eski windows sürümlerine dönme gibi. Fakat sıkıntım bir türlü çözülmedi. Oyunları hard disk'e yüklediğim için son çare olarak birkaç oyunu SSD'ye yükleyip denemeye karar verdim. Ani FPS düşüşlerini en çok hissettiğim oyunlardan biri olan CS:GO'yu SSD'ye yükledim ve ani FPS düşüşlerinin tamamen kalktığını gördüm. Battlefield 4 oyununu da SSD'ye taşıdım. BF4'te takılmalar tam anlamıyla çözülmese de büyük ölçüde azaldı, hatta neredeyse hissedilmiyor bile. Merak ettiğim şey hard diskte ne gibi bir sıkıntı olabilir? Aşağıya BF4 oyunu hard diskte yüklü iken yaşadığım ani FPS düşüşlerinin videosunu ve SSD ile HDD ile ilgili birkaç istatistik koyuyorum. İstediğiniz bilgiler veya fotoğraflar var ise sorabilirsiniz.

Notebook'un özellikleri;

Intel® Skylake Core™ i7-6700HQ 4C/8T; 6MB L3; 8GT/s; 2.6GHz > 3.5GHz; 45W; 14nm
Intel® HM170 Express Chipset
6GB GDDR5 nVIDIA® GeForce® GTX1060 192-Bit DX12
16GB (2x8GB) DDR4L 1.2V 2133MHz SODIMM
240GB M.2 Sata SSD (Okuma: 540 MB/s - Yazma: 490 MB/s)
1TB Hitachi Travelstar 7K1000 HDD SATA-3 9.5mm 32MB 7200RPM
Windows 10
Bilgisayarı alalı 1 yıl oldu.

Oyun hard diskteyken yaşadığım sıkıntı;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

SABİT DİSK SONUÇ.png
SSD.png
SSD1.png
HDD1.png
HDD2.png
CSGO.png
CSGO2.png
CSGO3.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de yaşamıştım bunu, Arma 3'de aşırı derecede FPS arttırmıştı oyunu SSD'ye yüklemek...

Sorunun nedeni HDD'nin yazma/okuma hızının düşük olmasından dolayı çevrenin yüklenirken donma yapması.

Son düzenleyen: Moderatör:
Usta tam anlamıyla bende de aynı sorun var harddiskin yazma hızı 130kb bendr okuma hızı 150mb/sn civarı yazma hızım cok düşük dying light oynarken ekran sabit 60 fps sağa sola bi döndürüyorum fps 1 e gömülüp tekrar 60fps oluyor sanırım bu hata hard disk ile ilgili işlem hızına yetişemiyor ama ssdsiz elemanlar çatır çutur oynuyor anlamadım valla.

Okuma yazma hızı niye düşük olur acaba sıfır harddisk usta bi çözümü var mıdır
Ben de yaşamıştım bunu, Arma 3'de aşırı derecede FPS arttırmıştı oyunu SSD'ye yüklemek...

Sorunun nedeni HDD'nin yazma/okuma hızının düşük olmasından dolayı çevrenin yüklenirken donma yapması.

Yeni konular

Geri
Yukarı