Oyunlarda izahı olmayan fiyat artışları

Sabahtan beridir çevirinin ne kadar basit bir şekilde hatta bedavaya halledileceğini sana anlatıyorum burada hâlâ bana çeviri maliyet çeviri kitle diyor.
Oyunu yapmış stüdyo satamazsa zarar edecek satmak zorunda insanlara aldırmak zorunda.
Ben pes ediyorum, insanlar anlamak istemiyor. Ülkece olayları anlamak anlamlandırmak konusunda sorun yaşıyoruz. Konuyu açtığın için teşekkürler en azından bazı insanlar fikir edinmiştir diye ümit ediyorum.

Arkadaşım gerçekten bunu anlayamayacak kadar olamazsınız,
GTA 5 üretildi. Maliyet 265 milyon dolar.
GTA 5 1 kopya sattı maliyet 265 milyon dolar.
GTA 5 280 milyon kopya sattı maliyet 265 milyon dolar.

Ayakkabı tasarlandı maliyet 500 bin dolar.
Ayakkabı 1 adet üretildi ve satıldı maliyet 500.1 bin dolar.
Ayakkabı 280 milyon adet üretildi ve satıldı maliyet 1.3 milyon dolar. Çok basit.

Dostum savunduğun şeyi bir gözden geçir lütfen. Çok sığ bir düşünce yapısı güdüyorsun. Bak 2 google'la gta5'ten firmanın ne kadar kazandığı da bulunabiliyor.
'' Yedinci ve sekizinci nesil konsol oyunlarının en önemli oyunlarından biri olarak kabul edilen ve Yılın Oyunu da dâhil olmak üzere birçok ödül kazanan GTA V, 140 milyon kopya ile tüm zamanların en çok satılan ikinci video oyunudur ve dünya çapında yaklaşık 6 milyar dolar gelirle tüm zamanların finansal olarak en başarılı eğlence ürünlerinden biridir. ''

Arkadaşlar sizin kafanız mı güzel yoksa dalga mı geçiyorsunuz? Biri Ayakkabı üretim maliyetiyle video oyun üretim maliyetini kıyaslıyor. Biri firmanın ne kadar çok kazandığını yazıyor. Abi kendinize gelin. Firma zaten kar için yapıyor oyunu. Firma sonsuz kar ister. Hep kazanmak ister. Yani 10 tlye mal edip 10 tl lik ürün kazanınca sonrakileri ucuza satma gibi bir durum yok.
Teknoloji böyle bir şey arkadaşlar açın okuyun biraz. Ekonomi falan okuyun. Sığ düşünce yapısı güdüyorsun diyor bir de :D

Canım benim senin anlayamadığın nokta şu. Maliyetini karşılıyor ama her oyun her Türk oyuncuya hitap etmiyor ve biz her oyunun maliyetini karşılayan çoğunluk tarafta değiliz.
Fiyatlar ucuz olsa yine her türlü ortalama bir Baltık ülkesinden ya da Balkan ülkesinden daha fazla satacağız bu bir gerçek ama.

Fiyatlar ucuz olsa yine her türlü ortalama bir Baltık ülkesinden ya da Balkan ülkesinden daha fazla satacağız bu bir gerçek ama.
Evet öyle. Yarım saattir bunu anlatmaya çalışıyorum zaten bende. Bu kur güncellemesinden sonra oyun alma kültürümüz daha da ölecek çeviri istemenin mantığı nedir? Daha büyük problemlerimiz var.

Ben pes ediyorum, insanlar anlamak istemiyor. Ülkece olayları anlamak anlamlandırmak konusunda sorun yaşıyoruz. Konuyu açtığın için teşekkürler en azından bazı insanlar fikir edinmiştir diye ümit ediyorum.
Doğru karar veriyorsunuz, ekonomi biliminin ve teknoloji biliminin sanal ürünü en pahalıya satmak olduğunu ifade eden yorumdan sonra bu arkadaşlar için boşuna uğraştığımı anladım.

Oyunun ne kadar satıldığının oyun severlerin ne kadar arttığını ve oyun destekleyenlerin ne kadar olduğunu düşünmeyecek kadar sığ düşünceye sahip ama bir o kadar da kendisini en bilge sanan kişilerle sayfalardır tartışıyoruz.

Arkadaşlar konuyu saptırmadan, gerekli tepkimizi göstermemiz gerektiğini düşünüyorum ister bu konuda mantıklı bulur katılırsınız isterseniz, söylediklerimi dinlemeden bazı arkadaşların yapmış olduğu gibi aşağılık kompleksine kapılıp, "biz kimiz ki bizi önemsesinler", "biz kimiz ki bize özel yerelleştirme ve destek sağlasınlar" şeklinde yorumlarla kendi ayağımıza da sıkabilirsiniz.
Benim bugün almak isteyip almadığım herhangi bir oyun yokken mağazada, burada Türk oyuncu topluluğu için gösterilmesi gereken bir tepki için bir şeyler ifade etmek istedim.
Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

14 sayfa olmuş konuda 2 3 arkadaşın etiklikle alakalı yorumunu okudum. Sadece konuyla ilgili içimde kalan şeyi söyleyip gideceğim.
Bu saatten sonra yok oyun Türkçe çıkarmıyorlarmış yok oyunun da bir maliyeti varmış yok çevirilere de para vermek lazımmış falan hiiiç umrum değil bas korsanı.
Sonuna kadar Aaron Swartz'cıyız arkadaş :D

Arkadaşlar sizin kafanız mı güzel yoksa dalga mı geçiyorsunuz? Biri Ayakkabı üretim maliyetiyle video oyun üretim maliyetini kıyaslıyor. Biri firmanın ne kadar çok kazandığını yazıyor. Abi kendinize gelin. Firma zaten kar için yapıyor oyunu. Firma sonsuz kar ister. Hep kazanmak ister. Yani 10 tlye mal edip 10 tl lik ürün kazanınca sonrakileri ucuza satma gibi bir durum yok.
Teknoloji böyle bir şey arkadaşlar açın okuyun biraz. Ekonomi falan okuyun. Sığ düşünce yapısı güdüyorsun diyor bir de :D
Güzel kardeşim, canım kardeşim kalkmış bana gta5 in maliyetini konuya bahane ediyorsun sana gta5'ten firmanın kazandığı miktarı söylüyorum sonra da diyorsun ki firmalar kar etmek için var. Yav zaten bu zamana kadar 6 milyar dolardan fazla yani maliyetinin 21katından fazlasını kazanmış diyorum. Bir de kalkmış bana kitap oku ekonomi oku diye akıl vermeye çalışıyorsun. Az sen kitap oku da kültür, irfan öğren, insanların ne anlatmak istediğini bir anlamayı öğren.

14 sayfa olmuş konuda 2 3 arkadaşın etiklikle alakalı yorumunu okudum. Sadece konuyla ilgili içimde kalan şeyi söyleyip gideceğim.
Bu saatten sonra yok oyun Türkçe çıkarmıyorlarmış yok oyunun da bir maliyeti varmış yok çevirilere de para vermek lazımmış falan hiiiç umrum değil bas korsanı.
Sonuna kadar Aaron Swartz'cıyız arkadaş :D
İşte senin gibi düşünenler olduğu için zaten çevirinin gereksiz olduğunu düşünüyorum. Fiyatlar çok arttı bu saatten sonra çeviri getirsen ne getirmesen ne? Oyunlar ucuz olsa hadi neyse diyeceğim ama kur ortada.

Dostum savunduğun şeyi bir gözden geçir lütfen. Çok sığ bir düşünce yapısı güdüyorsun. Bak 2 google'la gta5'ten firmanın ne kadar kazandığı da bulunabiliyor.
'' Yedinci ve sekizinci nesil konsol oyunlarının en önemli oyunlarından biri olarak kabul edilen ve Yılın Oyunu da dâhil olmak üzere birçok ödül kazanan GTA V, 140 milyon kopya ile tüm zamanların en çok satılan ikinci video oyunudur ve dünya çapında yaklaşık 6 milyar dolar gelirle tüm zamanların finansal olarak en başarılı eğlence ürünlerinden biridir. ''
Tamam da Rockstar 10 yılda bir oyun çıkaran firma. Bu kazandığı 6 milyar dolar gelir ile yapacağı yeni oyunların masrafları, 10 yıllık vergiler, 10 yıllık iş güçleri gibi gibi olaylar var. Yani oyun çıktı bitti olmuyor yani. Sadece tüketici düşünce yapısı ile düşünmeyin, üretici düşünce yapısı ile de düşünün. Bu arada yanlış anlaşılmasın Türkiye'ye yatırım anlamında katılıyorum.

Tamam da Rockstar 10 yılda bir oyun çıkaran firma. Bu kazandığı 6 milyar dolar gelir ile yapacağı yeni oyunların masrafları, 10 yıllık vergiler, 10 yıllık iş güçleri gibi gibi olaylar var. Yani oyun çıktı bitti olmuyor yani. Sadece tüketici düşünce yapısı ile düşünmeyin, üretici düşünce yapısı ile de düşünün. Bu arada yanlış anlaşılmasın Türkiye'ye yatırım anlamında katılıyorum.
Bu Rockstar'ın tercihi ve sonucu, kalitesini bozmadan yılda 1 oyun da çıkarabilir, kalitesini bozmazsa 10 yıllık geliri tabii ki artacaktır, stüdyo kaliteli mal çıkarıp az ve öz çıkarmayı gaye etmiş bir stüdyo olarak çalışıyor.

Geri
Yukarı