Oyunlarda neden Türkçe dil desteği yok?

Şu açıdan bakarsanız zaten daha net anlarsınız. Oyun yapımı sırasında destekleyeceği dilleri çoğaltmak yapım sürecine olumsuz yönde etkileri oluyor. Süreci uzatıyor, masrafı arttırıyor, iş yükü artıyor vs. ek olarak bakıyor adamlar Türkiye pazarına zaten ölü bir pazar. O yüzden tercih etmemeleri normal.

Orada fazla İngilizce konuşulduğu ve Hintlerin bizim halkımızdan da fakir olduğu için olabilir ama tam bilmiyorum. Tahminim sadece.
Bak işte, İngilizce kullanıyor diye kendin diyorsun. Türkçe dünyada, hatta öyle demeyeyim oyun dünyasında ana dili Türkçe olan kişi sayısı hadi 10 milyon diyelim. Bu açıdan bakınca aşırı az bir rakam diğerlerine göre. Ve firmalar para harcamak istemiyor. En basit tanımının bu olduğunu düşünüyorum.

Normal şartlarda Türkçe çıkartmamaları için bir sebep yok. Para da sorun değil. Ancak çevirecek adam bulamıyor olabilirler. Bazı firmalar ise önce satım alımlara bakar. İyi satıyor ise, bir güncelleme ile veya gelecek oyunla birlikte Türkçe dil desteği getirir. Genel de bağımsız yapımcılar tüm dilleri oyunlarına koyar. Çünkü her ülke de satmasını ister. Fakat firmalar tam tersi olarak çalışıyor. Zamanında TTW de ekip olarak SEGA'ya mesaj atmıştık. Total War oyunlarına Türkçe dil desteği gelmesi için. Onlarda değerlendirdi ve Rome 2 den beri oyunlara Türkçe dil desteği gelir. Çünkü Türk oyuncusu oldukça fazladır.

Bak işte, İngilizce kullanıyor diye kendin diyorsun. Türkçe dünyada, hatta öyle demeyeyim oyun dünyasında ana dili Türkçe olan kişi sayısı hadi 10 milyon diyelim. Bu açıdan bakınca aşırı az bir rakam diğerlerine göre. Ve firmalar para harcamak istemiyor. En basit tanımının bu olduğunu düşünüyorum.
İngilizce elbette ki ana faktör zaten ama bizim ülkemiz atalarımız sağolsun İngiltere veya diğer ülkelerin kültürel baskısı altında kalmadığı için Türkçe konuşabiliyoruz. Dünya'daki pek çok ülkenin de İngilizce bilmesinin sebebi zaten İngilizlerin kendi dili ve kültürünü her yere yayması değil midir? Herkesin nefret ettiği, terör yuvası olarak gördüğü Pakistan'da bile halkın diğer ana dili İngilizce. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı