Paketi kesilmiş üründe cayma hakkından yararlanılabilir mi?

• Konuyu başlatan Ar0x
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 640

Ar0x

Hectopat
Makaleler
5
Daha fazla  
F710 satın aldım fakat ergonomisinden memnun değilim. 14 günlük cayma hakkım var fakat öyle bir paketi var ki kesmeden açamıyorsun. Bir sıkıntı yaratır mı?

Son düzenleme:
İade talep edin, gerekli açıklamayı yapın. Kabul ederler diye düşünüyorum iadeyi. Fakat altını çizmek isterim 14 günlük cayma hakkı elektronik ürünlerde koşulsuz/şartsız işlememekte maddelerde eksiklik var. Keyfi iade politikasını firmalar farklı yürütür. Ben ürün iade olur diyorum.

Nereden aldın? Online olarak aldıysan mağazaya sorabilirsin. Daha önce birkaç kez paketini açtığım ürünü mağazaya iade etme sebebim ile ürünün durumunu açıkca belirterek iade alıp almayacaklarını sordum her seferinde de iade hakkınız bulunmaktadır diye yanıt aldım ve gönderdim. İade ederken de mağazadan alınan bilgi doğrultusunda iade ettim olarak ekledim bir sıkıntı yaşamadım. Ama senin durum başka pakete zarar vererek açmışsın bu durumda kabul etmemeleri olası yine de şansını deneyip mağazaya sor bir şey kaybetmezsin.

Yukarıda arkadaşların yanlış bilgilendirmelerine binaen(LÜTFEN KONU HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ DEĞİLSENİZ FORUMDAKİ ARKADAŞLARI YANLIŞ BİLGİLENDİRİP HAK KAYBI YAŞAMALARINA SEBEP OLMAYIN):

Öncelikle internetten alınan ürünlerde ürünün nereden alındığı önem arz etmemektedir. Tüketicinin korunması hakkında kanun ve mesafeli satış yönetmeliğinde ürünün alındığı firmaya göre herhangi bir ayrım yapılmamıştır. Yapılması da düşünülemez. Dolayısıyla kanun ve yönetmelikler yürürlüğe girdikleri tarihten itibaren kişi ve kurum ayrımı yapılmaksızın herkesi bağlar.

14 günlük cayma hakkının elektronik ürünlerde koşulsuz şartsız işlemediğine yönelik yapılan bilgilendirme ise doğru değildir. İtibar etmeyiniz. İnternet ortamında mesafeli satışlar yönetmeliği çerçevesinde alınan tüm ürünlerde (Mesafeli satışlar yönetmeliği madde 15'de cayma hakkının istisnaları adı altında düzenlenen ürünler hariç) ürünün bizzat kendisine zarar vermediğiniz sürece koşulsuz şartsız iade hakkınız bulunmaktadır. Yani ürününüzü internet ortamında satın aldıysanız ürünün size telim tarihinden itibaren 14 gün içerisinde koşulsuz şartsız iade hakkınızı kullanabilirsiniz.

Sorunuza gelecek olursa ise ürünü internet ortamından aldığınızı varsayıyorum. İnternet ortamında satın aldığınız ürünün paketini açmadan kontrol edemeyeceğiniz ve herhangi bir kusuru olup olmadığını kontrol edemeyeceğiniz için paketini yırtarak açsanız dahi ürünü iade edebilirsiniz. Aksi halde hiç kimse satın aldığı ürünü iade edemez.​

Yukarıda arkadaşların yanlış bilgilendirmelerine binaen(LÜTFEN KONU HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ DEĞİLSENİZ FORUMDAKİ ARKADŞLARI YANLIŞ BİLGİLENDİRİP HAK KAYBI YAŞAMALARINA SEBEP OLMAYIN):

Öncelikle internetten alınan ürünlerde ürünün nereden alındığı önem arz etmemektedir. Tüketicinin korunması hakkında kanun ve mesafeli satış yönetmeliğinde ürünün alındığı firmaya göre herhangi bir ayrım yapılmamıştır. Yapılması da düşünülemez. Dolayısıyla kanun ve yönetmelikler yürürlüğe girdikleri tarihten itibaren kişi ve kurum ayrımı yapılmaksızın herkesi bağlar.

14 günlük cayma hakkının elektronik ürünlerde koşulsuz şartsız işlemediğine yönelik yapılan bilgilendirme ise doğru değildir. İtibar etmeyiniz. İnternet ortamında mesafeli satışlar yönetmeliği çerçevesinde alınan tüm ürünlerde (Mesafeli satışlar yönetmeliği madde 15'de cayma hakkının istisnaları adı altında düzenlenen ürünler hariç) ürünün bizzat kendisine zarar vermediğiniz sürece koşulsuz şartsız iade hakkınız bulunmaktadır. Yani ürününüzü internet ortamında satın aldıysanız ürünün size telim tarihinden itibaren 14 gün içerisinde koşulsuz şartsız iade hakkınızı kullanabilirsiniz.

Sorunuza gelecek olursa ise ürünü internet ortamından aldığınızı varsayıyorum. İnternet ortamında satın aldığınız ürünün paketini açmadan kontrol edemeyeceğiniz ve herhangi bir kusuru olup olmadığını kontrol edemeyeceğiniz için paketini yırtarak açsanız dahi ürünü iade edebilirsiniz. Aksi halde hiç kimse satın aldığı ürünü iade edemez.​
Teşekkürler, firmaya da mail attım. Sıkıntı olmazsa iade edeceğim.

Yukarıda arkadaşların yanlış bilgilendirmelerine binaen(LÜTFEN KONU HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ DEĞİLSENİZ FORUMDAKİ ARKADŞLARI yanlış BİLGİLENDİRİP HAK KAYBI YAŞAMALARINA SEBEP OLMAYIN):

14 günlük cayma hakkının elektronik ürünlerde koşulsuz şartsız işlemediğine yönelik yapılan bilgilendirme ise doğru değildir. İtibar etmeyiniz. İnternet ortamında mesafeli satışlar yönetmeliği çerçevesinde alınan tüm ürünlerde (Mesafeli satışlar yönetmeliği madde 15'te cayma hakkının istisnaları adı altında düzenlenen ürünler hariç) ürünün bizzat kendisine zarar vermediğiniz sürece koşulsuz şartsız iade hakkınız bulunmaktadır. Yani ürününüzü internet ortamında satın aldıysanız ürünün size telim tarihinden itibaren 14 gün içerisinde koşulsuz şartsız iade hakkınızı kullanabilirsiniz.

Bir laptop iade etmeye çalışın da görelim sizi:) Ya da hijyen sınıfındaki kulaklık vs. Ne kadar iyimsersiniz siz ya... 6 ay iade etmek için uğraştım ASUS TUF laptopu, iade olduğunda kurdan dolayı zarar etmiştim. Firma politikalarına bağlı tamamen. İlla kanun diyorsanız da aylarca mahkemede uğraşıp yine enflasyon mağduru olun. Son olarak f710 için paket konusu farklı bir durum. Aç kapa gibi bir şey söz konusu değil birçok ürünün aksine. Parçalayarak açılabiliyor. Denenir sadece ama bu bahsettiğniz durumun genelgeçer olması ile alakalı değil.

Bir laptop iade etmeye çalışın da görelim sizi:) Ya da hijyen sınıfındaki kulaklık vs. Ne kadar iyimsersiniz siz ya... 6 ay iade etmek için uğraştım ASUS TUF laptopu, iade olduğunda kurdan dolayı zarar etmiştim. Firma politikalarına bağlı tamamen. İlla kanun diyorsanız da aylarca mahkemede uğraşıp yine enflasyon mağduru olun. Son olarak f710 için paket konusu farklı bir durum. Aç kapa gibi bir şey söz konusu değil birçok ürünün aksine. Parçalayarak açılabiliyor. Denenir sadece ama bu bahsettiğniz durumun genelgeçer olması ile alakalı değil.
Hukuk düzleminde her şeyin bir yolu yordamı vardır. Bizzat defalarca iade, değişim yaptığım ürünler oldu. Aradaki enflasyon farkını/zararını da yine firmadan talep edebilirsiniz. Ancak hukuki düzlemde yaparsınız bu işi. İnsanlar haklarını bilmedikleri için bu yazıyı buraya bu şekilde yazıyorsunuz. Size örnek vererek açıklayayım:

Siz 20.000 TL ye bir laptop aldınız. İade sürecini başlattınız ve iadeniz kısa sürede gerçekleşmedi veya hiç gerçekleşmedi. THH başvurusundan sonra iadeniz gerçekleşti. Bu sırada da o laptopun fiyatı 25.000 TL oldu. Siz aradaki bu 5.000 TL bedeli firmadan talep edebilirsiniz. Genelde insanların satın aldığı tüketim ürünlerinin bedelleri düşük olduğu için bu yola başvurmaktan vazgeçiyorlar. Yada büyük bir kısmı bu durumdan haberdar bile değil. Küçük ölçekli olmasa bile daha büyük ölçekli tüketim ürünlerinden kaynaklı çok sayıda dosya gördüm. Sadece insanların daha bilinçli olması adına edindiğim bilgileri paylaşıyorum burada. Herhangi bir kârım veya çıkarım yok bu işten.​

Hukuk düzleminde her şeyin bir yolu yordamı vardır. Bizzat defalarca iade, değişim yaptığım ürünler oldu. Aradaki enflasyon farkını/zararını da yine firmadan talep edebilirsiniz. Ancak hukuki düzlemde yaparsınız bu işi. İnsanlar haklarını bilmedikleri için bu yazıyı buraya bu şekilde yazıyorsunuz. Size örnek vererek açıklayayım:

Siz 20.000 TL'ye bir laptop aldınız. İade sürecini başlattınız ve iadeniz kısa sürede gerçekleşmedi veya hiç gerçekleşmedi. THH başvurusundan sonra iadeniz gerçekleşti. Bu sırada da o laptopun fiyatı 25.000 TL oldu. Siz aradaki bu 5.000 TL bedeli firmadan talep edebilirsiniz. Genelde insanların satın aldığı tüketim ürünlerinin bedelleri düşük olduğu için bu yola başvurmaktan vazgeçiyorlar. Ya da büyük bir kısmı bu durumdan haberdar bile değil. Küçük ölçekli olmasa bile daha büyük ölçekli tüketim ürünlerinden kaynaklı çok sayıda dosya gördüm. Sadece insanların daha bilinçli olması adına edindiğim bilgileri paylaşıyorum burada. Herhangi bir kârım veya çıkarım yok bu işten.​

Hiç insanların adalet arayışını okumadınız değil mi? Siz pek de konuya hakim gibi durmuyorsunuz. Kur farkını vermek gibi bir durumu hiçbir yerde görmedim. Ve pek iade yapan biri gibi de durmuyorsunuz. Amazon, Hepsiburada ve Trendyol'un direkt satıcısı olduğu ürünler hariç sorun yaşanması muhtemeldir. Bizzat yaşadığım şeyi bana öyle bir şey olamaz diyerek karşılık veriyorsunuz. Bir tane emsal karar gösteremezsiniz. 1. katımızda avukatlık ofisi bulunuyor ve bize olmadığını söylediler. Ya başlarından savdılar ki sanmam ya da siz baya rahat sallıyorsunuz. Polyanacılıktan başka bir şey değil sizin yaptığınız. Ülkede neler neler yasak ama yapılıyor HUKUK çerçevesi içerisinde.
Şuan tekrar yanlarına gittim ve bana uygun fiyatlı ürünler de(kaban, ayakkabı vb.) için emsal kararlar olsa da teknolojik ürünlerde kıvırabildiklerini söylediler.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı