Pakistan Havayolları 8803 (PIA 8803)

Parlaktır ama gece olsa daha bir belli olur hem ground görevlileri uçağa bakacak zaman bulamamış olabilir. İşleri vardır.
Yani ihtimaller ihtimaller tabii. Fakat gündüz de göze batan bir parlaklığı vardır demek istedim. Ama yine de motor sürtmesini açıklayamıyor hala. Acaba dikmedeki nitrojen veya hidrolik mi kaçak yaptı? Bu yüzden dikmenin boyu mu çöktü?

@333657
Uçak yere değince uçağı nasıl geri kaldırıyorlar. Bence de iniş takımları iniş takımlarından değil.
Bu arada çok devrik cümle kuruyorsun birşey anlamıyorum.
Yani ihtimaller ihtimaller tabii. Fakat gündüz de göze batan bir parlaklığı vardır demek istedim. Ama yine de motor sürtmesini açıklayamıyor hala. Acaba dikmedeki nitrojen veya hidrolik mi kaçak yaptı? Bu yüzden dikmenin boyu mu çöktü?

Ön iniş takımı çıkmadı zaten. Motorun durması anlık olmadı sürtünmeden dolayı tank delindi yavaş yavaş yakıt boşaldı.

Bu arada çok devrik cümle kuruyorsun bir şey anlamıyorum.

Ön iniş takımı çıkmadı zaten. Motorun durması anlık olmadı sürtünmeden dolayı tank delindi yavaş yavaş yakıt boşaldı.

Diyorum ki;
Uçak yere değdiyse ve motor yere değdiğine göre uçak nasıl geri kalkacak?
Yani motorlar yere değdikten sonra uçak nasıl kalkabilir?

Diyorum ki;
Uçak yere değdiyse ve motor yere değdiğine göre uçak nasıl geri kalkacak?
Yani motorlar yere değdikten sonra uçak nasıl kalkabilir?

Kalkar eğer motor çalışıyorsa. Sen hiç iniş takımı olmadan inerse diyorsun ama ön iniş takımı yok sadece. Yani yere ayakkabını sürtüp geri kaldırmak gibi düşün. Ama eğer bacağın koparsa ayağını kaldıramazsın değil mi?

Şimdi benim aklıma takılan şey bu. Ön iniş takımında neden ısrarcı herkes? Ayrıca ön iniş takımı açılmayıp ana iniş takımları açıldıysa eğer motorlar nasıl yere vurdu? Esneme desek o kadar sert vursa zaten bütün takımları dağıtır. İkincisi de burun iniş takım lambaları yuvadan dikmeyle beraber çıkıyor. Açılmadıysa eğer ışık olmayacaktır. Bir Allah'ın kulu da kafayı kaldırıp “ulan nasıl uçuyor bu uçaklar ya” diye bile bakıp bu ışığın yanmadığını görmedi mi? (Meydan çalışanlarından bahsediyorum)

Ben de bunu anlamıyorum iniş takımı açılmıyorsa sen kalktığın zaman da açılmayabilir. Hazır inmişken ne düşünüp geri kalkıyorlar acaba?

En fazla yangın çıkardı ve hemen söndürülemez miydi?

Son düzenleme:
Ben de bunu anlamıyorum iniş takımı açılmıyorsa sen kaltığın zaman da açılmayabilir. Hazır inmişken ne düşünüp geri kalkıyorlar acaba?

Kardeşim hala anlamıyor musunuz? Takımın açılmadığından haberleri bile yok sadece sesten dolayı pas geçtiler. Motorun sürtündüğünü bile bilmediler. Zaten motor yağ sızdırdı aniden durmadı.
Eğer bilselerdi öyle inerlerdi direkt. Dediğin gibi sadece yangın ya da biraz kıvılcım çıkardı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de bunu anlamıyorum iniş takımı açılmıyorsa sen kaltığın zaman da açılmayabilir. Hazır inmişken ne düşünüp geri kalkıyorlar acaba?

İnsan faktörü:) “Noluyo lan?” diye aniden çektik kalktık dese şaşırmam yani ifadesinde:) Anlık panik ve korku faktörü bitmiş işi başa sardırabilir desem şaşırma yani.

Öyle bir şey yok. Kalktığı zaman en kötü acil durum koluyla iniş takımları manuel olarak indirilirdi ve kilitlenirdi. Tekrar iniş denenirdi.

İniş takımının açılmamış olması ya da açılıp da bir sorun yaşamış olması muhtemel. Neden muhtemel? Çünkü uçak gayet normal bir şekilde iniyor ve ani bir şekilde go around kararı alıyor. Bu karar motorların sürtünme sesiyle alınmış olabilir. Go around kararından sonra motorlar kaybediliyor ve daha sonrası malum işte.

Bu arada go around kararı doğrudur dediğim gibiyse. Uçak o şekilde inseydi bir daha kullanılmayacak seviyede yapısal hasara uğrardı.

Kardeşim hala anlamıyor musunuz? Takımın açılmadığından haberleri bile yok sadece sesten dolayı pas geçtiler. Motorun sürtündüğünü bile bilmediler. Zaten motor yağ sızdırdı aniden durmadı.
Eğer bilselerdi öyle inerlerdi direk. Dediğin gibi sadece yangın ya da biraz kıvılcım çıkardı.
Konuda ilk mesajım neyi hala anlamıyor muyum?
Öyle bir şey yok. Kalktığı zaman en kötü acil durum koluyla iniş takımları manuel olarak indirilirdi ve kilitlenirdi. Tekrar iniş denenirdi.

İniş takımının açılmamış olması ya da açılıp da bir sorun yaşamış olması muhtemel. Neden muhtemel? Çünkü uçak gayet normal bir şekilde iniyor ve ani bir şekilde go around kararı alıyor. Bu karar motorların sürtünme sesiyle alınmış olabilir. Go around kararından sonra motorlar kaybediliyor ve daha sonrası malum işte.

Bu arada go around kararı doğrudur dediğim gibiyse. Uçak o şekilde inseydi bir daha kullanılmayacak seviyede yapısal hasara uğrardı.
Bu şekilde hasar almadı mı :D

Bence eğer çabuk analiz edebilselerdi durumu pas geçmeden direkt yerde tutmaları gerekirdi uçağı. Çünkü zaten yapısal hasar yaşandı ve boyutunu bilmiyorsun. Gövde üzerinde kal ve yangın kurtarma ekibinin olaya dahil olmasını bekle. En azından yolcuları kurtarma şansı daha yüksek. Tekrar kalkmak resmen zar atmaktı. Ama panik hali ve tam olarak ne olduğunu anlamadıkları için pas geçme kararı vermeleri beklenirdi zaten.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı