Pakistan, T129 ATAK Helikopteri Siparişini ABD Baskısı Sebebiyle İptal Etti

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 105
  • Görüntüleme 5B
NATO'ya girmek istediğin de bir üye hayır dese bile iş bitiyor.
Türkiye'nin dediğini umursayacakları bir dönemde değiliz, Gabon'un bile daha fazla siyasal dış gücü var bize göre. S400'leri aldığın anda NATO'daki söz hakkın bitti, şimdi yine Rusya'ya karşıyken onların isteklerine uymaktan başka şansın yok ülke olarak. Ülkeyi kendi özel hayatı gibi yöneten biri varken daha çok şey kaybederiz...

Zaten Ukrayna NATO'ya kolay kolay giremez, iç politikasında Rusya bu kadar hakimiyet kurmuşken NATO ve ABD Ukrayna çukurunu içine katıp Rusya ile daha fazla gırtlak gırtlağa gelmeyi tercih etmez.

Son düzenleme:
İptal edilmemiş diye haberler okudum. Çeşitli yetkili rütbeli ve diplomatlar hala anlaşmanın devam ettiğini açıklamış.
Kaynak paylaşabilirsin. Pakistan'ın ihaleyi Çin'e vermesi doğru ancak ben ABD'nin uzlaşmayacağını, Pakistan'ın da daha fazla beklemeyeceğini düşünüyorum.

@Jira yeni ATAK'ın motoru hakkında bir bilgim yok. Motor Sich TV3-117VMA-SBM1V kullanıalcak diye belirtilmiş bazı kaynaklarda, bilgi kısıtlı projeyle alakalı.

Şu an Aksungur İHA'da yerli PD serisi motorlar kullanılıyor, normalde o da yabancı motorlarla çıkmıştı. TUSAŞ aynısını ATAK 2'de de yapar mı, bence yapabilir.

O kurallar İsrail bizim yardım gemimizi vurduğunda da vardı. 30 yıl önce bir tatbikatta nasıl olduysa gerçek mühimmatla zırhlı gemimiz vurulurken de vardı. Ne oldu? Birinde gittin ABD'nin emekliye ayırdığı yaşlı gemilerini aldın. Diğerinde ise haşmetlimiz "giderken bana mı sordunuz?" diyerek işin üstüne yattı, üstelik İsrail'in öldürdüğü kişilerin ailesine verdiği paraların da üstüne yattı.

Tekrar kurallar var diye cevap ver istersen, sana burada en az 20 paragraflık "kural dışı" şeyleri de yazayım teker teker. :D

Rus hava savunma sistemi olan tek NATO ülkesi biz değiliz.
Yunanistan'daki S-300'leri Yunanistan almadı, NATO'da olmayan Kıbrıs Rum Kesimi bize karşı aldı ve ABD buna izin vermedi bizim şikayetimizden sonra. Ortak kararla Yunanistan anakarasından uzakta Girit'e konuşlanılması ve NATO'nun deneme platformu olarak kullanılmasıyla son buldu.

Zamanında doğu bloğu ülkeleri olan ve Rus güdümündeki Doğu Avrupa ülkelerinin elindeki envanterler de o dönemlerinden kalma. NATO'ya girdikten sonra alan varsa da ben duymadım ya da hatırlamıyorum.

O kurallar İsrail bizim yardım gemimizi batırdığında da vardı. Tatbikatta nasıl olduysa gerçek mühimmatla zırhlı gemimiz vurulurken de vardı. Ne oldu? İlkinde gittin ABD'nin emekliye ayırdığı yaşlı gemilerini aldın. Diğerinde ise haşmetlimiz "giderken bana mı sordunuz?" diyerek işin üstüne yattı, üstelik İsrail'in öldürdüğü kişilerin ailesine verdiği paraların da üstüne yattı.
Nlar ile bu farklı.
Tekrar kurallar var diye cevap ver istersen, sana burada en az 20 paragraflık "kural dışı" şeyleri de yazayım teker teker. :D

Kural dışı olan hadiseleri biliyorum ancak bu farklı.
Bu tarz bir şey yazacağınızı da tahmin etmiştim.

O kurallar İsrail bizim yardım gemimizi batırdığında da vardı. 30 yıl önce bir tatbikatta nasıl olduysa gerçek mühimmatla zırhlı gemimiz vurulurken de vardı. Ne oldu?

Bilmeyenler için (Ki birçok kişi bilmiyordur bence):

Kural dışı olan hadiseleri biliyorum ancak bu farklı.
Farklı falan değil, kural her zaman aynı; güçlü olan taraf ne derse o...

Özellikle de monşerler diyerek kovduğun o güçlü çevrelere ve lobilere sahip hariciyecileri kaybettiğinden beri Dünya'da dış politikada Türkiye kadar güçsüzleşmiş başka bir ülke daha yok.

Bütün NATO ülkeleri şu anda Yunanistan'ın tarafında yer alıp özellikle S-400 alımının ardından bize sopayı gösterir durumdalar. Burnumuzun dibindeki kaynaklara 2500 kilometre öteden Fransızlar gelip hak iddiasında bulunabiliyor, sen ise bir baskıda araştırma gemini limana demirlemek zorunda kaldın. Daha ne olacak dış politikada bizim ne halde kaldığımızı, ne kadar yanlış politikalar güttüğümüzü anlamanız için?

Yunanistan bize ait olan adalara el koydu, "birkaç kayalık için savaş mı çıkaracağız?" dedi birileri. Şimdi oralarda zırh delici mühimmatların olmadığı ve bir harekat esnasında gemilerini hareket ettirebileceğini kim söyleyebilir? Yunanistan bizim kârımıza olan Ege'deki 3 mil anlaşmasını kafasına göre 6 mile çıkardı, buna itiraz etmek yerine biz de 6 mile çıkarıyoruz dedi yine bir grup sözde yönetici. Ne oldu? Ege'de burnunun dibinde bile Yunan adası olan bir alandaki hareket kabiliyetini kendi ellerinle daralttın, Yunanistan bunu 12 mile çıkarmanın peşinde ve NATO'yu ikna etmeyi başarırsa kayık yüzdüremeyecek hale geleceksin Ege'de.

Bu kadar saçma sapan kararın, yönetim başarısızlıklarının, kendi beslediğin cemaat ile güçsüzleştirdiğin ordunun, kutuplaştırıp tek güç olarak hareket etmeyecek hale getirdiğin bir halkın varken Türkiye'nin dediği şeyi kim niye umursasın? Ses çıkardığın anda ülke olarak bizi vuracakları o kadar yer var ki, son 1 yıldır yaptığın gibi Rusya'ya karşı paşa paşa ABD'nin dediklerini yapıyorsun işte. 2 ay önce ABD'ye atar yapıp sonra Rusya'ya gözdağı verme tatbikatında ABD uçaklarına yakıt ikmali yapıyorduk Karadeniz'de. Ne çabuk unuttunuz?

Son düzenleme:
Farklı falan değil, kural her zaman aynı; güçlü olan taraf ne derse o...

Özellikle de monşerler diyerek kovduğun o güçlü çevrelere ve lobilere sahip hariciyecileri kaybettiğinden beri dünya'da dış politikada Türkiye kadar güçsüzleşmiş başka bir ülke daha yok.

Bütün nato ülkeleri şu anda Yunanistan'ın tarafında yer alıp özellikle S-400 alımının ardından bize sopayı gösterir durumdalar. Burnumuzun dibindeki kaynaklara 2500 kilometre öteden fransızlar gelip hak iddiasında bulunabiliyor, sen ise bir baskıda araştırma gemini limana demirlemek zorunda kaldın. Daha ne olacak dış politikada bizim ne halde kaldığımızı, ne kadar yanlış politikalar güttüğümüzü anlamanız için?

Yunanistan bize ait olan adalara el koydu, "birkaç kayalık için savaş mı çıkaracağız?" dedi birileri. Şimdi oralarda zırh delici mühimmatların olmadığı ve bir harekat esnasında gemilerini hareket ettirebileceğini kim söyleyebilir? Yunanistan bizim kârımıza olan Ege'deki 3 mil anlaşmasını kafasına göre 6 mile çıkardı, buna itiraz etmek yerine biz de 6 mile çıkarıyoruz dedi yine bir grup sözde yönetici. Ne oldu? Ege'de burnunun dibinde bile Yunan adası olan bir alandaki hareket kabiliyetini kendi ellerinle daralttın, Yunanistan bunu 12 mile çıkarmanın peşinde ve Nato'yu ikna etmeyi başarırsa kayık yüzdüremeyecek hale geleceksin Ege'de.

Bu kadar saçma sapan kararın, yönetim başarısızlıklarının, kendi beslediğin cemaat ile güçsüzleştirdiğin ordunun, kutuplaştırıp tek güç olarak hareket etmeyecek hale getirdiğin bir halkın varken Türkiye'nin dediği şeyi kim niye umursasın? Ses çıkardığın anda ülke olarak bizi vuracakları o kadar yer var ki, son 1 yıldır yaptığın gibi Rusya'ya karşı paşa paşa ABD'nin dediklerini yapıyorsun işte. 2 ay önce ABD'ye atar yapıp sonra Rusya'ya gözdağı verme tatbikatında ABD uçaklarına yakıt ikmali yapıyorduk Karadeniz'de. Ne çabuk unuttunuz?

S-400leri almamız gerekiyordu. Hava savunma sistemine ihtiyacımız vardı.
ABD'den defalarca Patriot istedik. Vermediler Türkiye de gitti Rusya'dan aldı.
Gerçi iyi de oldu Patriot ile S-400 arasında dağlar kadar fark var.
F-35 belki verilmedi ama bu TF-X e olan bağlılığımızı ve inancımızı arttırdı ve ne kadar önemli bir proje olduğunu bir kez daha hatırlattı.
Trump bile Türkiye'nin bir hatası yok.
Türkiye'ye haksızlık yapıldı diyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yunanistan bunu 12 mile çıkarmanın peşinde ve NATO'yu ikna etmeyi başarırsa kayık yüzdüremeyecek hale geleceksin Ege'de.
Bırak yüzmeyi denize ayağını soksan indirirler seni.
Yunanistan bizim kârımıza olan Ege'deki 3 mil anlaşmasını kafasına göre 6 mile çıkardı, buna itiraz etmek yerine biz de 6 mile çıkarıyoruz dedi yine bir grup sözde yönetici. Ne oldu? Ege'de burnunun dibinde bile Yunan adası olan bir alandaki hareket kabiliyetini kendi ellerinle daralttın
Türkiye deki siyasetçilerin hatası. Belki de kasıtlı olarak yapıldı.
Bilemeyiz. Kesinlikle itiraz etmemiz gerekiyordu.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı