Pandeminin eğitim sistemi üzerindeki etkisi

uwu emrw kun

Hectopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Moderatörden rica ediyorum; lütfen konunun başlığını değiştirme. Bu mesajı konuyu yayınlarken silersen sevinirim.

Şimdi düşünüyorum da pandemide uzaktan eğitime geçildi, malum teknolojik aletler için belirli bir ücret ödenmesi gerekiyor. Bu durumda fakir öğrenciler uzaktan eğitime katılmak için gerekli şeyleri zar zor alacaktır. EBA'nın şube gibisinden bir yerleri vardı galiba orada uzaktan eğitime katılabiliyorduk ama sadece uzaktan eğitimle herhangi başka bir şey olmadan eğitim alan öğrenci ne kadar başarılı olabilir ki? Ortalama maaşı olan bir ailenin çocuğunu düşünelim. Bu çocuk hem uzaktan eğitim derslerine katılabilir, hem kaynak kitap alabilir, hem trtizle.com üzerinden ders tekrarlarını izleyebilir. Sizcede öğrenciler arasında eşitsizlik yok mu?

Saçma bir düşünce bence. Dünyada zaten eşitsizlik var. Bir çocuk fakir doğuyor ekmek zor alıyor. Bir çocuk her gün pirzola yiyor. Bu eşitsizlik değil mi? Ayrıca 2 tür durumsuz arkadaş vardır. Birisinin işine gelir hocam internet yok diye ama aslında evinin dibinde eba şubesi vardır. Diğeri ise çabalar derse girmek için ve dersine çalışır, eksiklerini tamamlar. İstekli öğrenciler zaten çalışır. İsteksizse zaten ha uzaktan eğitim ha normal. Önemli olan istek. Bu bahanenin arkasına geçip yan gelip yatıyorsan burada bir eşitsizlik yok. Bence tek eşitsizlik bu uzaktan eğitim döneminde LGS ve YKS'ye girenler. Sınava girmek için en şanssız dönem.

Olmayan eğitim sistemini iyice yok etti uzaktan eğitim denen illet. Maddi problem bahane. YKS veya LGS'ye girecek çocuğun canlı dersleri takip edebilecek teknolojik aleti varsa YouTube'dan da ders çalışabilir.
YouTube'dan da ders çalışabilir ama o da bir yere kadar. Mesela anlamadığım sormam gereken kısımlar oldu şahsen. Okulda zar zor anlıyordum zaten .

Pandeminin eğitime çok büyük zararları oldu. Ailesinde sırf teknolojik alet yok diye uzaktan eğitime katılamayan da oldu, sırf adamakıllı internet alt yapısı yok diye derse bağlanamayan da öğrenciler oldu. Dolayısıyla bu da eğitimde eşitsizliği meydana getirdi. Okullar şu an yüz yüze devam ediyor, mümkün olduğunca da yüz yüze devam ettirilmeli.

Yeni konular

Geri
Yukarı