Pandeminin gerçekliği hakkında

Hikayesini bilmeden konuşmamanızı tavsiye ederim. Bu kafayla çok gidemezsiniz. Diğer görüşlerinize az çok katılıyorum.
Onu diyerek hata yaptım evet. Anlık sinir ile yazdım kusura bakmayın. Hikayesine net bir şekilde ulaşamadım. Tek ulaştığım Almanya doğumlu olup kimya okuduğu oldu. Nerede okumuş vs. hiçbir şey bulamadım. Ama adam çok düz mantık ve boş düşünüyor.

Onu diyerek hata yaptım evet. Anlık sinir ile yazdım kusura bakmayın. Hikayesine net bir şekilde ulaşamadım. Tek ulaştığım Almanya doğumlu olup kimya okuduğu oldu. Nerede okumuş vs. hiçbir şey bulamadım.
Nerede okuduğunu ben de bilmiyorum ama Almanya'da birkaç kez birincilik falan elde etmişti yanlış hatırlamıyorsam.
Ama adam çok düz mantık ve boş düşünüyor.
Herkesin fikri farklı. Saygı duyarız.
Ayakkabı numarası IQ'sundan fazla gibi.
Direkt olarak aşağılamak yerine kendi fikrinizi yazmanızı beklerdim.

Nerede okuduğunu ben de bilmiyorum ama Almanya'da birkaç kez birincilik falan elde etmişti yanlış hatırlamıyorsam.
Olabilir, dediğim gibi net bir şekilde ulaşamadım.
Herkesin fikri farklı. Saygı duyarız.
Somut şeylerde, özellikle bilimsel kanıtlar ile desteklenen konuda benim fikrim, onun fikri diye bir şey yoktur. Bu tarz saçma fikirlere kim ne derse desin saygı duymam. Eğer saygı duyarsam, kendime ve insanlığa yaptığım bir hakarettir.

Kendisi başarılı bir kimyacı.
"Aşıdan ölen de çok moruk"

İstediği kadar başarılı bir kimyacı olsun, yaptığı aşı yorumları da ilaç yorumları da belli ki kendisini oldukça aşmış.

Favipiravir yeni bir ilaç değil. 2014 yılında, Japonya'da üretilip onaylanmış, o dönemden beri özellikle yeni tip grip virüslerinde kullanılan bir ilaç. Dün bulunmuş, bugün insanlar üzerinde deneniyor gibi bir durum yok. İlacın kendi güvenliği hakkında yeterli çalışma var, COVID üzerindeki etkilerini de kontrollü bir şekilde kullanıp gözlemleyerek öğrenmeye çalışıyoruz mecburen. Şimdiye kadar klinik duruma faydalı olduğu, fazla yan etkiye sebep olmadığı yönünde gözlemler. O yüzden de kullanılmaya devam ediyor. Elindeki gözlem ve kanıtlara göre yorum yapıyor tıp dünyası, oturduğu yerden spekülasyon üretmiyor.

COVID aşıları da yarım yılı aşkın süredir gerekli klinik testlerden geçerek üretilmiş şeyler. Geçen hafta keşfettik bu hafta 10 milyon kişiye uyguluyoruz gibi bir şey yok. Aylarca üretiminde, aylarca da kullanımının güvenirliliği hakkında klinik araştırmalar yapıldı hepsinin.

Dolayısıyla siz istediğiniz kadar kimya okumuş olun, ödül kazanmış vs olun, tıbbi olarak etkinliği gösterilen aşılara ve ilaçlara "kullanmayın moruk" diye yaklaşırsanız, kimyacı değil rapçi kimliğinizle konuşuyor olursunuz. Eğitiminizin bir önemi olmaz, çünkü eğitiminizi kenara bırakmışsınız, kullanmıyorsunuz.

Virüsün dünyanın düzenini değiştirmek için üretildiği de saçma bir komplo teorisinden ibaret. Her şeyin altında bir derin anlam aramak saçma. Doğanın düzeni içerisinde virüs mutasyonları, salgınlar var. Koronavirüs, zaten yıllardır bizimle birlikte olan, sıkça hastalık yaratan bir tür. Böylesi bir mutasyona uğraması her an olasıydı zaten. Virüs ile beraber yaşananlar, büyük şirketlerin fayda sağlarken küçük işletmelerin zorluk çekmeesi gibi, virüsün amacından ziyade, kapitalizmin sunduğu güç eşitsizliğini büyük işletmelerin çok daha iyi kullanıp, sahip oldukları güç sebebiyle hızlı adaptasyon gösterebilmeleri.

Örneğin Amazon'un bu dönemde iyice gelişip, fiziki alışveriş imkanı sunan küçük mağazaların zarar görmesi, sizce çok şaşırtıcı bir şey mi? Pandemi öncesinde de çok ciddi bir online alışveriş ve teslimat ağı sunan Amazon, zaten fiziki mağazalara karşı hızlı bir yükselişteydi ve ezici bir güce sahipti. Çünkü çağın özelliklerini tam anlamıyla karşılayan online pazarda, yıllardır kendisini ağır ağır ve doğru adımlarla geliştirmiş, arkasında çok ciddi bir sermaye biriktirmişti. Dolayısıyla pandemi sonrası ortamı fırsata çevirecek tecrübe ve maddi güce de sahipti. Bu pandemi değil, Dünya genelinde görülen bir doğal afetler zinciri olsaydı da benzer bir durum olacaktı. Günümüz dünyasında para, parayı çeken en büyük güç. Elinde parayı bulunduran büyük şirketler, her zaman daha fazlasını kazanabilmek amacıyla içinde bulunduğumuz durumları iyi analiz edip acımasız bir şekilde reaksiyon gösteriyor. Bu demek değil ki, Amazon gibi büyük şirketler kendilerini ileri taşımak için bir pandemi icat etti. Büyük şirketlerin böylesi bir durumda hızlıca reaksiyon göstererek kendilerini ileri taşımaları şaşırtıcı bir şey değil ki? Bunu yapmak için milyonlarca insanı öldüren bir virüsü serbest bırakmak zorunda değiller.

Son düzenleme:
Yarasadan bulaşmadı zaten, yıllardır yiyorlar virüsün şimdi mi çıkası gelmiş? Belki de birilerini yok etme düşüncesiydi, fakat işi kontrol edemediler ve çığırından çıktı. Fakat şuna eminim ki virüsü birileri çıkarttı ve niyetleri iyi değil.

Eğer nüfus azaltma projesi olsaydı çok daha yüksek bir ölüm oranı olurdu fakat bence bu hastalık normal bir şekilde çıktı ama bu hastalık biyolojik savaşları tetikleyecek bir hastalık. Yani Korona'nın ortaya çıkış tarihini milat olarak alabiliriz (biyolojik savaşlar için)

Eğer nüfus azaltma projesi olsaydı çok daha yüksek bir ölüm oranı olurdu fakat bence bu hastalık normal bir şekilde çıktı ama bu hastalık biyolojik savaşları tetikleyecek bir hastalık. Yani Korona'nın ortaya çıkış tarihini milat olarak alabiliriz (biyolojik savaşlar için)

Olabilir, fakat ben hala birilerinin çıkardığına inanıyorum. Her ne kadar nüfus azaltma projesi olduğuna inanmasam da.

Geçen sevdiğim bir kişiye canlı yayında pandemi hakkında ne düşünüyorsun tarzında bir şey soruldu ve cevap olarak " Alay edeceksiniz ama sizce de ölenlerin hepsinin hastanede ölmesi garip değil mi?" tarzında bir şeyler söyledi. Başta bu tarz farklı düşünceleri saçma duysam da bu sefer mantıklı geldi. Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce insanları öldüren pandemi mi yoksa hastanelerde verilen aşı ve ilaçlar mı?

Benim arkadaşımın babası öldü. Hiç de şakası yok bu işin.

Vaka sayılarının sadece korkutma amaçlı olduğunu ve grip hastalığının da yıllık ölümlerinin bu seviyelerde olduğunu söyleyenler var. Ayrıca koskoca virüsten bez maskeyle mi kurtulacağız?

Olabilir, fakat ben hala birilerinin çıkardığına inanıyorum. Her ne kadar nüfus azaltma projesi olduğuna inanmasam da.
Nüfus azaltmanın çok daha pratik yolları da var. Büsbütün bir ekonomi çarkını durdurmak birkaç milyon insandan kurtulmak için... Garip.

Geri
Yukarı