Panik atak nasıl bir şey?

Hayır, sanırım üstteki arkadaşın dediği gibi anksiyete bozukluğu var. Genelde sadece yatıp dizlerime sarılma ve öyle kalma durumu oluyor. Kalkıp gezecek enerjim olmuyor. Yediğim yemeği boğazımdan aşağı indiremiyorum ve bunun sonucu hiç yemek yemediğim oluyor.
Ayrıca birileri tanı koysun diye yazmıyorum ki buraya, sadece paylaşmak istedim. Bu konu hakkında muhabbet edebildiğim pek insan yok çevremde.
Panik atağı beklenmedik bir şekilde ve aniden gelişen bir korku nöbeti gibi tanımlıyorlar. Beraberinde çarpıntı, nefes darlığı, terleme, göğüs ağrısı gibi çeşitli ciddi semptomlardan birkaçı olur. Özellikle de kişi bir kez daha panik nöbeti geçireceğine yönelik ciddi bir korku içerisindedir.

Bahsettiğiniz korsan oyun ve dava açılma korkusu ile yemek pişirirken insanları zehirleme korkusu daha çok normalin üstünde anksiyete belirtileri gibi. Ancak bu anksiyetenin biraz normalin dışında olduğunu, çekinmeden bir psikiyatri kliniğine gidip bu konuda danışma ve destek almanızın size büyük faydası olabileceğini belirtmek isterim. Ne kadar hastalık düzeyinde değerlendirilir, bir terapiye ne kadar ihtiyacınız vardır onların değerlendirmesi en doğrusu.

Hocam konuyu baştan aşağı okudum. Yaşadığınız durum panik atak değil bizzat panik atak geçirdim bir an kalbim durdu zannettim farklı bir durum panik atak sizinki anksiyete ya da okb ileri derecede olabilir belki. Ama panik atak çok daha farklı ve zor bir durum size tavsiyem psikologa gidin durumu anlatın bende sizinle aynı şekilde kafama her şeyi ama her şeyi takıyorum bazen zihnim bilgisayarı kapat diyor bir anda hiçbir şey yokken kapatıyorum kapatmazsam huzursuz oluyorum. Bende bu konuyu araştırıyorum ama psikolojik tamamen olay hiçbir şeyi takmayan insanlara çok imreniyorum.

Son düzenleme:
Hocam konuyu baştan aşağı okudum. Yaşadığınız durum panik atak değil bizzat panik atak geçirdim bir an kalbim durdu zannettim farklı bir durum panik atak sizinki anksiyete ya da okb ileri derecede olabilir belki. Ama panik atak çok daha farklı ve zor bir durum size tavsiyem psikologa gidin durumu anlatın bende sizinle aynı şekilde kafama her şeyi ama her şeyi takıyorum bazen zihnim bilgisayarı kapat diyor bir anda hiçbir şey yokken kapatıyorum kapatmazsam huzursuz oluyorum. Bende bu konuyu araştırıyorum ama psikolojik tamamen olay hiçbir şeyi takmayan insanlara çok imreniyorum.
Tamamen katılıyorum sana, ben de hiçbir şeyi takmayan sıradan yaşayan insanlara çok özeniyorum. Keşke daha az ve basit düşünsem diye düşünüyorum hep.

Berbat bir şey. Kalbiniz ve/veya göğsünüz sıkışır, boynunuz, elleriniz, ayaklarınız uyuşur, başınız döner ve zor nefes alırsınız.

Fakat bu belirtilerin panik atak belirtisi olduğundan emin olmak da önemli. Önce dahiliyeye gidip, tahlil yaptırıp bu belirtilerin fizyolojik bir sebepten mi yoksa dediğiniz gibi psikolojik sebeplerden mi yaşandığını net bir şekilde öğrenin.

Fizyolojik olarak bir problem yoksa bir psikoloğa gitmek iyi olacaktır. 3 yıl boyunca bu sıkıntıları çektiğimden ne kadar berbat bir şey olduğunu ben de bilirim. Şu anda çok iyiyim tabii, 1,5 yıldır sağlıklı bir psikolojiye sahibim ve bu da psikolojik destek sayesinde.

Devlet hastenelerindeki psikolog veya psikiyatriler işe yaramıyor maalesef.

Berbat bir şey. Kalbiniz ve/veya göğsünüz sıkışır, boynunuz, elleriniz, ayaklarınız uyuşur, başınız döner ve zor nefes alırsınız.

Fakat bu belirtilerin panik atak belirtisi olduğundan emin olmak da önemli. Önce dahiliyeye gidip, tahlil yaptırıp bu belirtilerin fizyolojik bir sebepten mi yoksa dediğiniz gibi psikolojik sebeplerden mi yaşandığını net bir şekilde öğrenin.

Fizyolojik olarak bir problem yoksa bir psikoloğa gitmek iyi olacaktır. 3 yıl boyunca bu sıkıntıları çektiğimden ne kadar berbat bir şey olduğunu ben debilirim. Şu anda çok iyiyim tabii, 1,5 yıldır sağlıklı bir psikolojiye sahibim ve bu da psikolojik destek sayesinde.

devlet hastenelerindeki psikolog veya psikiyatriler işe yaramıyor maalesef.

Ben kalbim durdu sanmıştım hocam.

Kendisi bu durumu deneyimlemiş veya yakınında tanık olmuş biri bana açıklayabilir mi lütfen? Sanırım ben de bir uzmandan yardım almalıyım ama emin olamıyorum. Ne gibi belirtilerde uzmana görünmem gerekir?
Hocam varsa eğer bir sorun sorabilirsin bu arada.
Panik atak belirtileri ile kalp krizi belirtileri çok benzer. Gayet normal.

Hocam normal falan değil aslında yakındaki arkadaşlarımın yarısı hiçbir şeyi takmıyor ben deliriyorum boğuluyorum ayrıntılarda çok kötü.

Hayır, sanırım üstteki arkadaşın dediği gibi anksiyete bozukluğu var. Genelde sadece yatıp dizlerime sarılma ve öyle kalma durumu oluyor. Kalkıp gezecek enerjim olmuyor. Yediğim yemeği boğazımdan aşağı indiremiyorum ve bunun sonucu hiç yemek yemediğim oluyor.
Ayrıca birileri tanı koysun diye yazmıyorum ki buraya, sadece paylaşmak istedim. Bu konu hakkında muhabbet edebildiğim pek insan yok çevremde.

Tanı koyduğumu nereden çıkardınız?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı