Papara kart bilgisi ve hesaplar ele geçirildi

Fard4Dilek

Centipat
Daha fazla  
Haziran ayında (belki bilenler vardır yazım duruyor) inen bir dosya yüzünden birçok hesabım saldırıya uğradı. Instagram'ım, YouTube'm Roblox hesabıma girilmeye çalışıldı, hatta YouTube ve Instagram hesabımda telifli şeyler paylaşıldığı için iki hesabım da düştü. Bu olaylar üstüne ben hemen format attım, şifrelerimi yeniledim ve Kaspersky güvenlik uygulamasına geçtim Free olarak. Bu kadar olaydan sonra 2 ay falan hiç saldırıya uğramadım, Eylülün başında mailime Çin üzerinden girilmeye çalışıldı. Giriş başarısız oldu, tekrar şifre değiştirdim. Bunun üstüne eylülün sonlarına doğru ailemle ortak kullandığımız Netflix hesabımıza Uganda, Hindistan gibi ülkelerden GİRİŞ yapıldı. Bu girişlerin VPN olduğunu düşünmüyorum açıkçası, çünkü Netflix'in dili sanırım Uygurca oldu. Her neyse, bunlardan sonra 2 gün önce yine hesabımıza giriş yapıldı ve bu kez kartımdan (Mastercard/Papara) hesabımdan 39,41 TL'lik bir çekim yapılmaya çalışıldı. Sadece içinde 7 TL olduğu için çekim yapılamadı. Netflix'i aradık, güvenlik ayarlamaları yaptılar ve kartımın karşı tarafta olduğu, acilen değişmesi gerektiği hakkında bir söylemde bulundular. Haklı buldum, bir o kadar da tuhaf buldum. Arkasından hemen Papara'yı aradım, olayları anlattım ve durumun olası olduğunu, kartımı iptal etmemi ve isteğe bağlı yeni kart sipariş etmemi söylediler. İptali gerçekleştirip Papara'yı sipariş ettim. Şimdi sizlere sorum, bize modem virüsü falan mı girdi? Yoksa ailemden kaynaklı bir virüs mü? Benim telefonumda ve bilgisayarımda Netflix yüklü bile değil, yalnızca tablet ve ailemin cihazlarında yüklü. Onlarda da benim mail, kart gibi bilgilerim yok.

Haziran ayında (belki bilenler vardır yazım duruyor) inen bir dosya yüzünden birçok hesabım saldırıya uğradı. Instagram'ım, YouTube'm Roblox hesabıma girilmeye çalışıldı, hatta YouTube ve Instagram hesabımda telifli şeyler paylaşıldığı için iki hesabım da düştü. Bu olaylar üstüne ben hemen format attım, şifrelerimi yeniledim ve Kaspersky güvenlik uygulamasına geçtim Free olarak. Bu kadar olaydan sonra 2 ay falan hiç saldırıya uğramadım, Eylülün başında mailime Çin üzerinden girilmeye çalışıldı. Giriş başarısız oldu, tekrar şifre değiştirdim. Bunun üstüne eylülün sonlarına doğru ailemle ortak kullandığımız Netflix hesabımıza Uganda, Hindistan gibi ülkelerden GİRİŞ yapıldı. Bu girişlerin VPN olduğunu düşünmüyorum açıkçası, çünkü Netflix'in dili sanırım Uygurca oldu. Her neyse, bunlardan sonra 2 gün önce yine hesabımıza giriş yapıldı ve bu kez kartımdan (Mastercard/Papara) hesabımdan 39,41 TL'lik bir çekim yapılmaya çalışıldı. Sadece içinde 7 TL olduğu için çekim yapılamadı. Netflix'i aradık, güvenlik ayarlamaları yaptılar ve kartımın karşı tarafta olduğu, acilen değişmesi gerektiği hakkında bir söylemde bulundular. Haklı buldum, bir o kadar da tuhaf buldum. Arkasından hemen Papara'yı aradım, olayları anlattım ve durumun olası olduğunu, kartımı iptal etmemi ve isteğe bağlı yeni kart sipariş etmemi söylediler. İptali gerçekleştirip Papara'yı sipariş ettim. Şimdi sizlere sorum, bize modem virüsü falan mı girdi? Yoksa ailemden kaynaklı bir virüs mü? Benim telefonumda ve bilgisayarımda Netflix yüklü bile değil, yalnızca tablet ve ailemin cihazlarında yüklü. Onlarda da benim mail, kart gibi bilgilerim yok.
Teker teker şüphelendiğiniz cihazlara Kaspersky ile tam tarama yapın.

Haziran ayında (belki bilenler vardır yazım duruyor) inen bir dosya yüzünden birçok hesabım saldırıya uğradı. Instagram'ım, YouTube'm Roblox hesabıma girilmeye çalışıldı, hatta YouTube ve Instagram hesabımda telifli şeyler paylaşıldığı için iki hesabım da düştü. Bu olaylar üstüne ben hemen format attım, şifrelerimi yeniledim ve Kaspersky güvenlik uygulamasına geçtim Free olarak. Bu kadar olaydan sonra 2 ay falan hiç saldırıya uğramadım, Eylül'ün başında mailime Çin üzerinden girilmeye çalışıldı. Giriş başarısız oldu, tekrar şifre değiştirdim. Bunun üstüne eylül'ün sonlarına doğru ailemle ortak kullandığımız Netflix hesabımıza Uganda, Hindistan gibi ülkelerden giriş yapıldı. Bu girişlerin VPN olduğunu düşünmüyorum açıkçası, çünkü Netflix'in dili sanırım uygurca oldu. Her neyse, bunlardan sonra 2 gün önce yine hesabımıza giriş yapıldı ve bu kez kartımdan (Mastercard/Papara) hesabımdan 39,41 TL'lik bir çekim yapılmaya çalışıldı. Sadece içinde 7 TL olduğu için çekim yapılamadı. Netflix'i aradık, güvenlik ayarlamaları yaptılar ve kartımın karşı tarafta olduğu, acilen değişmesi gerektiği hakkında bir söylemde bulundular. Haklı buldum, bir o kadar da tuhaf buldum. Arkasından hemen Papara'yı aradım, olayları anlattım ve durumun olası olduğunu, kartımı iptal etmemi ve isteğe bağlı yeni kart sipariş etmemi söylediler. İptali gerçekleştirip Papara'yı sipariş ettim. Şimdi sizlere sorum, bize modem virüsü falan mı girdi? Yoksa ailemden kaynaklı bir virüs mü? Benim telefonumda ve bilgisayarımda Netflix yüklü bile değil, yalnızca tablet ve ailemin cihazlarında yüklü. Onlarda da benim mail, kart gibi bilgilerim yok.

Modem ayarları (192.168.1.1 site olarak) girip modem ayarlarını resetleyin modem virüsü var ise, öteki yandan Papara hesabına eğer sızdılar ise adresinde ellerinde olabilir dikkat et. Geçmiş olsun... Allah kimsenin başına vermesin böyle korkunç olaylar.

Modeme hacker sızamaz. Format attıktan sonra da virüslerin %90'ı temizlenir. Evinizdeki mobil cihazlar dahil bütün cihazlara virüs taraması gerçekleştirin, mümkünse hepsine format atın tedbir için. Format attıktan sonra bütün mail hesaplarınızın, Instagram, YouTube, Netflix vb. hesaplarınızın parolalarını değiştirin.

Modem ayarları (192.168.1.1 site olarak) girip modem ayarlarını resetleyin modem virüsü var ise, öteki yandan Papara hesabına eğer sızdılar ise adresinde ellerinde olabilir dikkat et. Geçmiş olsun... Allah kimsenin başına vermesin böyle korkunç olaylar.
hocam modem virüsü yok, hiç sanmıyorum kontrolleri yaptım.

Geçmiş olsun, hesapları güvene alın. Modeme reset atın, sonra yeni mail açıp hesapları ona kaydedin. Evdeki bütün cihazları virüs taraması yapın.

Yeni konular

Geri
Yukarı