Para iadesi aldığım ürün elime ulaştı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Her şey dine mensup değildir. Kişinin ahlaki(ahlak din ile alakalı değildir) duruşuna bağlı. Zaten firmanın kendi hatası, yapmasaymış hata dikkat etsin.
O ekran kartı arıza yapsa garanti kullanamaz sadece diye düşünüyorum.
Sizi yolda 5 TL bulduğunda orada bıraktığınızı yada sahibini arayıp bulan biri olarak düşünüyorum.

Benim insani değerlerimin arasında inancımdan gelen helal haram var, seninkinde ne varsa ona göre yorumla.
Dini terim duyunca neden rahatsızlık duyup hemen savunmaya geciyorsunuz?

Ben burada insanlık dersi almak için değil hukuki açıdan hakları var mı yok mu onu öğrenmek için konu açtım. Hukuki açıdan bilgisi olan varsa bilgilendirsin yoksa insani boyutunu bana bırakın. Şimdi ürünü vermek istediğimi söylesem benden ürünü değil parasınıda isteyebilirler, benim elimdede o kadar para yok o yüzden bilgi almak istiyorum.

Sadece size değil, başka yazı yazanlara da cevap veriliyor. Size ücret iadesi yapılan ürünü geri gönderdiğiniz ve barkodlu kargo makbuzunuz elinizde olduğu sürece zaten herhangi bir ücret talep edemezler.

Benim insani değerlerimin arasında inancımdan gelen helal haram var, seninkinde ne varsa ona göre yorumla.

Dini terimden bahsediyorsunuz ve sonra insanlar tepki verince "neden rahatsızlık duyuyorsunuz?" diyorsunuz.

"Benim insani değerlerimin arasında inancımdan gelen helal haram var, seninkinde ne varsa ona göre yorumla. "

Sonrasında bu tepki veren insanlara siz tepki gösteriyorsunuz.

Haram, helal, ahlaki durumu eğer bu kişi biliyor ve inancına göre böyle bir durum var ise; bu durum onu ilgilendirir. Dini her yere sokmayı marifet sanıyorsunuz. Kendi içinde yaşayamıyorsunuz. Ayrıca herkes sizin dininize de mensup olmayabilir.

Durumun etik olup olmadığını sayfalarca tartışabiliriz. Ama haram helal konusu buraya taşımaya gerek yok.

Not: Yolda cüzdan bulup sahibini Facebook'ta 2 gün boyunca aramış bulmuş biriyim. 3-4 tane mesaj attım. "Geri dönüş yapınız cüzdanınız buldum" şeklinde. Cevap alamadım ve üstüne birde küfür yedim sonra da engellendim. Bunu yapar iken ne haramı ne de helal durumunu düşündüm. Bu ahlaki bir durumdur benim için.
Dediğim gibi dini kendi içinizde yaşamayı öğrenin. Aksi takdirde bu durum çok itici oluyor. Ve durum farklı yerlere geliyor.

Yazıktır, belki orada maaşlı bir çalışanın hatası yüzünden ürünün size teslimi tamamlandı ve o kişi işinden olabilir, maaşından olabilir? Sadece hukuki açıdan yorumlayın, insanlık dersi almak için konu açmadım diyorsunuz ama madem burada konu açıp görüşlerimizi istediniz düşüncelerimizi de baskı altına almaya ya da susturmaya çalışmayın. Bir sorun varsa rapor edin.

@Silinen üye Arkadaş gayet mantıklı cevap vermiş. O helal - haram'ı öncelik edinerek olaya bakıyor. Siz kendi inanç veya düşünce sisteminize göre neyi önde tutuyorsanız ona göre yorum yapabilirsiniz, neden "dini kendi içinizde yaşayın" diyerek ifade özgürlüğünü baskı altına almaya çalışıyorsunuz ki? Tartışma amacım yok, o yüzden başka cevap yazmayacağım sadece bunu söylemek istedim.

Dini terimden bahsediyorsunuz ve sonra insanlar tepki verince "neden rahatsızlık duyuyorsunuz?" diyorsunuz.

"Benim insani değerlerimin arasında inancımdan gelen helal haram var, seninkinde ne varsa ona göre yorumla. "

Sonrasında bu tepki veren insanlara siz tepki gösteriyorsunuz.

Haram, helal, ahlaki durumu eğer bu kişi biliyor ve inancına göre böyle bir durum var ise; bu durum onu ilgilendirir. Dini her yere sokmayı marifet sanıyorsunuz. Kendi içinde yaşayamıyorsunuz. Ayrıca herkes sizin dininize de mensup olmayabilir.

Durumun etik olup olmadığını sayfalarca tartışabiliriz. Ama haram helal konusu buraya taşımaya gerek yok.

Not: Yolda cüzdan bulup sahibini Facebook'ta 2 gün boyunca aramış bulmuş biriyim. 3-4 tane mesaj attım. "Geri dönüş yapınız cüzdanınız buldum" şeklinde. Cevap alamadım ve üstüne birde küfür yedim sonra da engellendim. Bunu yapar iken ne haramı ne de helal durumunu düşündüm. Bu ahlaki bir durumdur benim için.
Dediğim gibi dini kendi içinizde yaşamayı öğrenin. Aksi takdirde bu durum çok itici oluyor. Ve durum farklı yerlere geliyor.

Yaptıysan bir iyilik aferin sana, insan olarak doğrusunu yapmışsın.

Amma klavye başına geçip de karşındakini tanımadan etmeden yargılamaya kalkma.

Helal-haram kelimeleri Müslümanlığa özgü değildir, araştır öğren.

%99 u Müslüman olarak tanımlanan bir toplumda iki kelime sizi bu kadar rahatsız etti ise yazık, gerçekten çok yazık.

Bu arada kısa ve kişisel bir bilgi. Aslında tarih öncesinden gelen tüm değerler kurallar vb. Şeylerin temeli dindir. Bakarsanız dünya tarihine her dinde kurallar vardır ve bugün o kuralları ister istemez uyuyoruz. Biz insanlar dinsiz olursak ve tamamen ortadan kaldırmaya çalışırsak insanlık tüm değerleri unutucaktır. O yüzden ahlak değerleri aslında yine dine dayanıyor ve hemen sert mizaçlı tavır göstermeyin dinini yaşayan insanlara. Zaten benim görüşümce tüm dinleri bozdular ya da artık gözümüzden öyle ama şöyle bir şey var ki bir tanrının olduğu aşikar o yüzden ona göre davranmak lazım. Bu kısa bilgi cevap niteliğinde olmuştur sanırım o yüzden konuya cevap vereyim.
Öncelikle hukuki olarak yasal işlemler yaparlar, yapmasalar bile biranda bir bakarsın e devlete borçlusun hiç bir firma bu tür zararlara girmez. Varsayalım olmadı çalışanların maaşından kesilir. Bu arada ekran kartı seri numarasını bildikleri için izini bulma ihtimalleri var. Bence hemen iletişime geç ve olayı anlat.

Aferin sana vs. hoş laflar değil. Karşınızda çocuk yok.
Yargılama durumuna gelince yargılayan ben değilim sizsiniz. Helal haramı kabul etmeyince hemen yargılarsınız. Fark bir tepki gösterince hemen olayı farklı yerlere çekersiniz.

Rahatsız etmiyor. Ama bu durumunda bir yorumda bulununca hemen sizleri rahatsız ediyor. Hoşgörü dini bu olsa gerek.

Not: Dine lafım yok isteyen istediği şeye inanır. Ama bu durumu bu olaydaki gibi bu hale getirince olay farklı yerlere geliyor işte.

Konu Din Kültürü ve Ahlak bilgisi değil.

Ahlak dediniz de merak ettim, acaba hangi ahlak anlayışı ürünü iade etmemenin etik olduğunu savunabilir ?
Okuduğunu anlamada sıkıntı çekiyorsanız açıklamada bulunayım. Geri verip vermemesi o insanın kendi ahlaki görüşüne göre değişir. Bunun helal-haram ile alakası yoktur.
Milli piyango bileti alıp sonra piyango çıkınca bu para haram diyen bir insan gibi. Öncesinde bir fikrin olduysa o fikri zikre dönüştürmesen bile çoktan o yola girmişsindir zaten.

HELÂL NEDİR?
Helâl, Allah tarafından müsaade edilen, zararsız şeydir. Helâlin özelliği; güzeldir, faydalıdır ve temizdir.
HARAM NEDİR?
Haram, Cenab-ı Allah tarafından kesin olarak yasaklanmış olan şeydir. Haramın özelliği; çirkindir, faydasızdır, zarar verir.
Problemim sizin görüşünüz değil, başkasına o görüşü uygulamanız. Neyin haram-helal siz bilemezsiniz. Olayların arkasında neler yattığını bilemeyiz.
Nerede biliyorsunuz belki firma özür için bu kartı yolladı ?
Belki de ortada tartışılacak hiç bir şey yok.

Mail at, defalarca ara. Nanakatalog ulaşılması çok zor bir yer değil. Geri dönüş yapılıyor.

Yaptığın davranış ve düşüncelerin yanlış. Amacın ürün de para da elimde kalsın. Kusura bakma Technopat olarak bu etik olmayan davranışını onaylamayız.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı