Para isteyen birine para vererek hata mı yaptım?

İhtiyacı olan kişiye vermek elbette doğru fakat sorun şu ki gerçekten ihtiyacı olanı bulmak zor. Geçen bir caddede adam 2 haftadır sağ soldan şehirde kaldım yol parası diyerek insanlardan para topluyor. Yine başka bir olay hastane önünde kendini acındırarak para toplayanlar var. Genelde bu para isteyen kişiler uyuşturucu bağımlısı oluyor sokaklarda çok fazla benzer durum söz konusu. Hiç kimseye güvenemediğimden dolayı vermiyorum. Uyuşturucu bağımlısı çıkarımını da parkta yaşadığım saçma bir olay yüzünden yapıyorum, yine yolda kaldım evim şurada cart curt diyen birisi zorla muhabbet etmeye çalışıyordu. Kolunda mavi bir bileklik vardı uyuşturucu bağımlılarına takılanlardan hastane bilekliği gibi. Konuyu durduk yere M*th kullanıyor musuna getirdi bir süre sonra sıkılıp kalktım...

Karşınızdakini insan yerine koymuşsunuz ama karşınızdaki siz insan yerine koymamış. Hem emretmiş hemde abuk subuk bir rakamla para istemiş. Tamam, devir değişti. 70 TL'ye anca yemek yersin ama bu hitabı bile yanlış. Yolda isterse 1 aylık bebeği ile beni çevirsin, gram kuruş vermem. Çok var ortalıkta bunun gibiler. Geçen yıl çok denk geliyordu şimdi azaldılar, ama hala varlar. Mesela önümü kesiyorlardı (bildiğin kesiyorlar) kadının yanında 3-4 yaşında çocuk bide bile bile eski kıyafetler giydirmiş, ama ne hikmetse kadın ve çocuğunun ayakkabası benimkine bin basar nitelikte. Geldiler bana yüzsüz gibi, hatta direkt yüzsüzler dediler "25 TL ver yemek yiyeceğiz, 10 TL daha verirsen otobüse bineriz" tarzı cümle kurdular. Nasıl sinirlendim anlatamam. Hem işe gideceğim, acelem var sen benim önümü kesip emir cümlesi kurup benim zamanımı çalıyorsun. Size de bir benzeri denk gelmiş sanırım. Ha bu arada, vermedim tabi. Umursamadan gittim. Aynı kadın ve çocuk 3 hafta aynı yerde dolaşıp durdular, birisi 100 TL vermişti (gözlerimle gördüm) ceplediler yine dilenmeye devam ettiler. Aç olan adam o parayla direkt yemeğini yer, otobüsüne biner defolup gider. Ama bunlarda yok.

Gerçekten ihtiyacı olsa da olmasa da vermen bir kere yanlış. Hayır yani hiç bir plan yapmayıp sokaktaki insanlardan mı para koparırım demiş. Ben kişisel olarak o kadar yüzsüz olmam. Birinden 1TL bile isteyemem.

o verdigin para ile o gunah islese senin sucun tabikide degil sen sadece iyilik yaptin gerisi adama kalmis.bide parayi haram etme sevapi alirsin ama keske vermeseydin.

Vermeseydin. Şu an iyilik yapmadın haberin olsun. O adam para ile günah işlese sorumlusu sensin. Adama parayı verdim bitti olmuyor.
Günah işlerse sorumluluk onun değil, kimse kimsenin günahından sorumlu değil. Ama yine de vermemesi gerekirmiş, bir dahakine bir şey yapmadan önce düşünün.

Böyle durum birkaç kere yaşadım. Bir iki kere markette kasada başkası için bir şeyler ödedim veya aldım. İşsiz bir babaya bebek püresi almıştım, olayı kasadan itibaren takip etmiştim, adam gerçekten parasi çıkışmayınca kasada elindeki püreleri alıp püre reyonuna tekrar gidip daha ucuzlarini almak için geri döndü ve sadece 1 tane alarak kasaya yöneldi o zaman müdahale etmiştim 5 6 tane püre ücretini ben ödemiştim. Adam çok üzülmüştü anladım. Telefon numarasını vermisti elime para geçince sana ödemek istiyorum demişti, gerçekten de 2 ay sonra adam ödemişti. Aslında hiç almak istemedim gerek yoktu ödemesine ama rahat edemem, vicdanim el vermiyor dediği için kabul etmiştim verdiği parayı. Başka birkaç olayım daha var ama en anlamlısı benim buydu.

Geri
Yukarı