Param Güvende Satıcı Güvenilirliği

Aora

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 2 adet ram satışı yaptım bugün kargolayacağım. Fakat aklımda şöyle bi sorun var. Eğer alıcı ürünü hasarlı olarak iade ederse veya farklı bir ürünle(aynı model bozuk bir ürün) satıcı nası bu işin içinden çıkacak. Ürünlerin videosunu çektim elimde sadece video var kanıt olarak. Bu sistem satıcıyı mağdur eder mi?

Kargo şubesinde tutanak tutturmalısınız. Tutanakta teslim tarihiyle birlikte ürünlerin hasarsız ve sağlam olarak teslim alındığı, hatta olabiliyorsa ilgili videonun kargo ofisinde hangi tarih ve saatte kayda alındığı belirtilmelidir. Kargo firmasının kaşe ve imzası bulunmalıdır.

Elinizde kargoya teslim ederken ve paketlerken kesinlikle videonuz olsun. Sahibinden kesinlikle alıcıyı ya da satıcıyı bu konuda korumuyor. Alıcı hakkında yasal işlem başlattığınız zaman kanıt olması lazım. Mağdur olma ihtimaliniz var.

Kargo şubesinde tutanak tutturmalısınız. Tutanakta teslim tarihiyle birlikte ürünlerin hasarsız ve sağlam olarak teslim alındığı, hatta olabiliyorsa ilgili videonun kargo ofisinde hangi tarih ve saatte kayda alındığı belirtilmelidir. Kargo firmasının kaşe ve imzası bulunmalıdır.
videoyu evde çektim onun dışında tutanak tutturmak istedigimde görevliler yapmak zorunda değil mi?

O muallak her zaman var zaten, ona bir çözüm yok. O yüzden bu sistem randımanlı işlemiyor. Sahibinden sadece aldığı komisyona bakıyor. Ürünü göndermeden önce çalıştığını gösteren bir video dışında pek bir şey yapamazsınız. Onunda handikapları var, alıcı videodaki ürünü göndermeniz ama diyebilir.

Kargo şubesinde ürünün sağlam olduğunu yönelik tutanak tutturamazsın, adam nereden anlasın sağlam mı değil mi diye. Kaldı ki çoğu mırın kırın yapıyor tutanak diyince.

Normalde sistem şu şekilde olmalıydı, satıcı ilandaki ürünü sahibindene gönderecek. Sahibinden ürünü alıp test edip ilandaki gibiyse onaylayıp alıcıya gönderecek. Alıcıda bunu oklemek zorunda kalmalıydı. Sonuçta ürün anlatıldığı gibiyse. Bunu defalarca sahibinde söylediğimde kargo masrafları ve zaman kaybı bahanesini arkasına yaslandılar. Tabi havadan komisyon yemek daha karlı. Böyle bir şey için hem teknik eleman, hem ofis, hem depo vs masrafları olacaktı. O yüzden param güvende ile hiçbir şey satmıyorum. Satandan alırkende adamın inceliğine nankörlük yapmamak için elimden geleni yapıyorum.

@Aora yapmamak için diretebilirler, ısrar edin. Mümkünse tutanağı evden (eğer ki kargo firmasının kendi tutanağı yoksa) siz çıktısını alıp hazır olarak götürün. Oradaki eleman imza atmak istemezse müdüründen rica edin. Kargo tutanağının kargoyu sorumlu tutmak için değil tanık olması ve ispat sağlaması için gerekli olduğunu iletin. Gerekirse kargo firmasına sorumluluk yüklenmeyecektir vs. minvalinde bir ibare ekletin. Tüketici hakem heyeti ille de istiyor, daha önce dolandırıldım diye iletin. Mahkeme istiyor diye iletin. Videoyu da kargoya verirken çekin ürünü göstererek. İçerideki insanlar görünmesin ancak kargo şubesi ve sağlam teslim ettiğiniz görünsün. Evdeki videonun hiçbir anlamı yok.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı