Parayı koruyamamak

370z

Centipat
Daha fazla  
Merhaba başlıkta da gördüğünüz üzere paramı koruyamıyorum. Babam aylığımı nakit verdiğinde okulda çok rahat davranıyorum. Kartıma attığındaysa internet üzerinden ihtiyacım olup olmayan boş şeylere paramı harcıyorum. Ayın ilk 5-10 gününde tüm paramın çoğunu bitiriyorum. Kalanla ancak spora giderken ödediğim yol parasını vs. ödeyebiliyorum. Param bitince ailemden pek para almıyorum gerekirse aç kalıyorum. Anlatmak istediğim, paramı kartta tutsam hemen harcıyorum nakit tutsam okulda boş şeylere harcıyorum. Arkadaşlarımla genelde dışarı çıkacağımda ise param kalmıyor. Aylığım gayet yeterli hatta evden yemekte götürüyorum. Ne yapmalıyım?

Daha fazla para kazanarak çözülebilecek bir sorun gibi görünüyor.

Aylık paranızı 30 güne bölüp günlük harcama olarak belirleyebilirsiniz. Başlarda zor olabilir ama limitiniz belli olur. Ona göre üzerine düzenleme yapabilirsiniz.

İhtiyacın olmayan parayla hisse almayı düşünebilirsin. Kenarda nakit olarak değer kaybedeceğine sağlam bir firmanın hissesini alarak paranı güvenceye alabilirsin. Yada parayı güvendiğin birine (annene, babana, varsa abla abi vs...) ona parayı ver ve haftalık olarak sana vermesini iste.

Daha fazla para kazanarak çözülebilecek bir sorun gibi görünüyor.
Aslında düzenli olarak küçük bi gelirim olsa istesemde ay başında bir anda harcayamam mantıklı. Ama zaten aldığım para benim gibi sosyal olmayıp evden yemek götüren servisle gidip gelen birisi için gayet iyi.

Aslında düzenli olarak küçük bi gelirim olsa istesemde ay başında bir anda harcayamam mantıklı. Ama zaten aldığım para benim gibi sosyal olmayıp evden yemek götüren servisle gidip gelen birisi için gayet iyi.
Hocam konuyu hortlatıyor gibi oluyorum ancak eğer paranızı aylık değil de haftalık veya 5 günlük şekilde ailenizden alırsanız bu durumu baya azaltırsınız gibi gözüküyor. Eğer o haftaki paranızı direk harcasanız bile bir sonraki haftanın parası durduğu için en azından aç kalmazsınız.
Hortlattığım için kusura bakmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı