Pardus'a geçmeli miyim?

Pardus'a geçmeyi düşünüyorum. Ama tam emin olamadım. YouTube'da Pardus'la ilgili pek bir şey de bulamadım. Şu video hoşuma gitti ama anlattıkları ne kadar doğru tam emin olamadım. Üniversite- grafik tasarım öğrencisiyim. Oyunla falan pek işim olmaz. Daha çok grafik tasarım programları kullanıyorum. Sizce geçmeli miyim?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben de lisede Web Tasarım okuyorum. Derste göstermişlerdi hoşuma gitmişti fakat bazı uygulamalar destek vermiyor ve açılmıyor. Bunu göz önünde bulundurmak gerekiyor maalesef.

Son düzenleyen: Moderatör:
Pardus'a son verilmemiş miydi?

Pisi tabanlı Pardus projesi 2013 yılında terk edildi. Onun yerine Debian tabanlı farklı bir Pardus sürümü ile devam ediyor TÜBİTAK. Eski Pardus projesini bugün “Pisi Linux” adıyla topluluk devam ettiriyor. Pardus´un isim hakları TÜBİTAK´a ait olduğu için Pardus ismini kullanamıyorlar ama dağıtımın kendisi eski Pardus´un aynısıdır.

Pisi tabanlı Pardus projesi 2013 yılında terk edildi. Onun yerine Debian tabanlı farklı bir Pardus sürümü ile devam ediyor TÜBİTAK. Eski Pardus projesini bugün “Pisi Linux” adıyla topluluk devam ettiriyor. Pardus´un isim hakları TÜBİTAK´a ait olduğu için Pardus ismini kullanamıyorlar ama dağıtımın kendisi eski Pardus´un aynısıdır.

Pisi Linux biliyorum Pardus'un devamı niteliğinde olduğunu ama Pardus değil.

Günlük kullanım için uygun olabilir zaten tamamen yerli bir işletim sistemi değil, debian tabanlı bir işletim sistemi. Kullanacağınız programların Linux'ta kullanılabilirliğini araştırıp karar verebilirsiniz. Ama Linux kullanmakta kararlıysanız, Linux Mint, manjaro, Ubuntu önerebilirim. Ama ben olsam Dual Boot yapardım çünkü bazı programları Linux'ta kullanmanız zor sizi de uğraştırabilir. Benim bilgisayarım Dual Boot'lu Ubuntu+Windows var Windows'u oyun oynamak için kullanıyorum diğer günlük işlemler; programlama, dizi film izleme vs Ubuntu tarafında hallediyorum.

Günlük kullanım için uygun olabilir zaten tamamen yerli bir işletim sistemi değil, debian tabanlı bir işletim sistemi. Kullanacağınız programların Linux'ta kullanılabilirliğini araştırıp karar verebilirsiniz. Ama Linux kullanmakta kararlıysanız, Linux Mint, manjaro, Ubuntu önerebilirim. Ama ben olsam Dual Boot yapardım çünkü bazı programları Linux'ta kullanmanız zor sizi de uğraştırabilir. Benim bilgisayarım Dual Boot'lu Ubuntu+Windows var Windows'u oyun oynamak için kullanıyorum diğer günlük işlemler; programlama, dizi film izleme vs Ubuntu tarafında hallediyorum.
Bilgisayarı yeteri kadar iyise KVM ile sanal makine kurup gerçek bilgisayar kadar verim alabilir. @49823 bu konuda daha tecrübeli. Rica ederseniz anlatabilir bence.

Daha bir "ilkokul bebesi"iken pardus kullanıyordum. 2010-2012 yılları. Pardus şuan arap saçına dönmüş durumda. Pardus'un asıl ekibi ayrılarak PisiLinux isimli dağıtımı geliştirmeye başladılar. Pardus: Open Office, PisiLinux: Libre office olarak düşünebilirsiniz. Yerli olsun isterseniz PisiLinux veya Fegeya'ya, profesyonel olsun isterseniz Ubuntu'ya yönelin.

Yeni konular

Geri
Yukarı