Pardus'a geçmeli miyim?

Tasarımla uğraşıyorsan macOS senin için daha iyi olabilir(Adobe programları ve sistem daha optimizasyonlu vs.).Ayrıca 2.bir bilgisayarın yoksa bütün bir diski sadece PardusOS olarak kullanma dualboot yap ki Windows'u da kullanbilesin.

Eski bir MacOS kullanıcısı olarak yazdığını doğru bulmuyorum. Artık MacOS işletim sistemlerine göre Windows daha optimizasyonlu. Şuanda çalıştığım yerde hem Windows hem de MacOS var. MacOS photoshop dosya kaydetmede ve akıllı objelerle çalışmada önbelleğe gereğinden fazla yer istiyor bu da sistemin yavaşlamasına ya da programın durduk yere kapanmasına sebep oluyor. Bir diğer konunun da fontlar ile ilgili olduğu kanaatindeyim. Eğer fontları sürekli kullanacakmış gibi yüklemek yerine Suitcase Fusion gibi yardımcı programlar ile geçici olarak aktif edersen hem programların açılışına hız kazandırıyor hem de dosya kaydederken "acaba dosya patlayacak mı" gibi gereksiz beklemelere girmiyorsun.

Bilgisayarı yeteri kadar iyise KVM ile sanal makine kurup gerçek bilgisayar kadar verim alabilir. @49823 bu konuda daha tecrübeli. Rica ederseniz anlatabilir bence.
Bir KVM/QEMU rehberi de yaparız o zaman 😀. Hem sanal makine üzerinden nasıl oyun oynanır onu da anlatırım.

Günlük kullanım için uygun olabilir zaten tamamen yerli bir işletim sistemi değil, debian tabanlı bir işletim sistemi. Kullanacağınız programların Linux'ta kullanılabilirliğini araştırıp karar verebilirsiniz. Ama Linux kullanmakta kararlıysanız, Linux Mint, manjaro, Ubuntu önerebilirim. Ama ben olsam Dual Boot yapardım çünkü bazı programları Linux'ta kullanmanız zor sizi de uğraştırabilir. Benim bilgisayarım Dual Boot'lu Ubuntu+Windows var Windows'u oyun oynamak için kullanıyorum diğer günlük işlemler; programlama, dizi film izleme vs Ubuntu tarafında hallediyorum.
Öncelikle şu yerli işletim sistemi olayını anlamıyorum, bunu bu kadar büyük bir olay haline getiren dünyadaki tek millet biziz sanırım. Bir Linux dağıtımı eğer kodu açık kaynaklı ve topluluk lisansı var ise bir millete, kişiye, şirkete, gruba ait değildir. Siz istediğiniz gibi kodu alıp kendi yamalarınızı ekleyip yaptığınız ürünü dağıtabilirsiniz. Topluluk lisansı size bu hakkı tanıyor. Bir Linux dağıtımını yapan geliştiricilerin hangi ülkeden, ırktan, dinden olduğu önemli değildir çünkü özgür ve açık kaynaklı bir yazılım geliştiriyorsun, ilgilenen ve kullanan herkese ait olabilir bu kod. Zaten açık kaynaklı projelerin "EULA" yerine geliştiricilerin belirli şartları sağlaması gerektiği "Code of Conduct" dedikleri bir anlaşması vardır. Bu anlaşmaların neredeyse hepsinde dini, milli ve ırki değerleri bu projelerde öne çıkarmaya çalışanların bu projelerden atılacaklarını ve bu projelere alınmayacaklarını belirten maddeler bulunmaktadır.

Bir de bunun dışında Pardus 2012'den önce Gentoo tabanlı bir dağıtımmış. 2012'de Debian'a geçiş yapmışlar. Bu dağıtımın ben günlük kullanıma uygun olmadığını düşünüyorum. Kullananlardan da duyabileceğiniz bazı düzeltilmemiş sorunları bulunmaktadır. Devletimizin açık kaynaklı yazılımı genç yaştan aşılaması güzel bir şey fakat daha bu projenin gitmesi gerek çok yolu var.

Bir KVM/QEMU rehberi de yaparız o zaman 😀. Hem sanal makine üzerinden nasıl oyun oynanır onu da anlatırım.

Öncelikle şu yerli işletim sistemi olayını anlamıyorum, bunu bu kadar büyük bir olay haline getiren dünyadaki tek millet biziz sanırım. Bir Linux dağıtımı eğer kodu açık kaynaklı ve topluluk lisansı var ise bir millete, kişiye, şirkete, gruba ait değildir. Siz istediğiniz gibi kodu alıp kendi yamalarınızı ekleyip yaptığınız ürünü dağıtabilirsiniz. Topluluk lisansı size bu hakkı tanıyor. Bir Linux dağıtımını yapan geliştiricilerin hangi ülkeden, ırktan, dinden olduğu önemli değildir çünkü özgür ve açık kaynaklı bir yazılım geliştiriyorsun, ilgilenen ve kullanan herkese ait olabilir bu kod. Zaten açık kaynaklı projelerin "EULA" yerine geliştiricilerin belirli şartları sağlaması gerektiği "Code of Conduct" dedikleri bir anlaşması vardır. Bu anlaşmaların neredeyse hepsinde dini, milli ve ırki değerleri bu projelerde öne çıkarmaya çalışanların bu projelerden atılacaklarını ve bu projelere alınmayacaklarını belirten maddeler bulunmaktadır.

Bir de bunun dışında Pardus 2012'den önce Gentoo tabanlı bir dağıtımmış. 2012'de Debian'a geçiş yapmışlar. Bu dağıtımın ben günlük kullanıma uygun olmadığını düşünüyorum. Kullananlardan da duyabileceğiniz bazı düzeltilmemiş sorunları bulunmaktadır. Devletimizin açık kaynaklı yazılımı genç yaştan aşılaması güzel bir şey fakat daha bu projenin gitmesi gerek çok yolu var.
Pardus tamamen gülünç ya, Wine yamalıyorlar ama arkadaşlar da öyle bir açık kaynak anlayışı var ki isteyen kişilere vermiyorlar :D Sadece kendi sistemlerine entegre ediyorlar, bari tabanını kullandıgınız debianın depolarına kurun ki millet yararlansın, nerdeee. Z-Kitap Kullanabilmek için pardustan wine sökmekle uğraşasım gelmiyor açıkçası.

Ben şimdi anlamadım tubitak Pardus'u mu geliştiriyor pisi Linux'ı mı? Hangisi Türk yapı mı?

TÜBİTAK sadece Pardus´u geliştiriyor. Pisi Linux ismini TÜBİTAK´ın tescilli markası olduğu için topluluk taktı. Topluluğun bugün geliştirdiği Pisi Linux dağıtımı Pardus 2011 sürümüne dayanır. Fakat TÜBİTAK´ın bugün geliştirdiği yeni Pardus ise Debian tabanlıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı