PC aşırı güç tüketimi

dogi05123

Centipat
Daha fazla  
  • AMD FX8350
  • RX580 Gigabyte
  • Gaming 970 MSI
  • Zalman 600 Watt kaynak
  • 8 GB RAM

Soruna geliyorum arkadaşlar makine feci elektrik yiyor. 2 günde 60 TL'lik elektrik yükledik. Bizimki kartlı sistem normalde 8 gün falan kullanıyoruz hemen hemen geçende kasa elimi çarptı neden olabilir? Sizce kaçak ya da güç kaynağı bozulsa elektirik tüketimi artar mı? 1 günde 30 TL elektirik gidiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayardan olduğuna emin misiniz? Belirttiğiniz ekran kartı tam yükte en fazla 180-190W güç harcar. Sisteminiz en fazla kabaca 300-350W güç harcıyordur ki bu da asla günde 30TL elektrik parası etmez.

Elektrik kaçağı da olsa PSU arızası da olsa o kadar yapmak. Madem günlük 30 lira yaktığını iddia ediyorsun, bir gün kullanma bakalım bilgisayarı. Mining bile yapsan o kadar yakmaması lazım ki kontrol edebilirsin GPU kullanımını GPU-Z ile.

• AMD FX8350
  • RX580 Gigabyte
  • Gaming 970 MSI
  • Zalman 600 Watt kaynak
  • 8 GB RAM

Soruna geliyorum arkadaşlar makine feci elektrik yiyor. 2 günde 60 TL'lik elektrik yükledik. Bizimki kartlı sistem normalde 8 gün falan kullanıyoruz hemen hemen geçende kasa elimi çarptı neden olabilir? Sizce kaçak ya da güç kaynağı bozulsa elektirik tüketimi artar mı? 1 günde 30 TL elektirik gidiyor.
Elektrik sisteminizde birden çok ürün bağlıdır dolayısı ile hangisinin ne kadar tükettiğini birer birer ölçmeden anlamanızın imkanı yok. Ayrıca PSU bahsettiğiniz sayının %10'unu bile tüketiyor olsa sigortası yanar, sigortası yanmasa da kendisi yanar hadi diyelim kendisi yanamadı korkunç bir ısı üretir farkedersiniz.
Elektrik kaçağı olayı ayrı ve kolay çözülebilir mesele. PSU'dan anlayan birisi tamir edecek ve topraklama temin edilecek. Topraklama meselesinde sorun prizde olabilir. Enerji kablosunda olabilir. PSU içerisindeki bağlantılarda olabilir.
İkna olmanız açısından evinizdeki veya işyerinizdeki elektrik sistemine bağlı tüm cihazları bilgisayar da dahil kaç amper çektiğini ölçtürmelisiniz.
Bilgisayarın masum olduğuna inanıyorum : )

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı