PC Geç Kapanma Problemi

Teşekkürler deneyip işe yarayıp yaramadığını söylerim :)
Cevabınızı bekliyorum. Olmazsa başka çözümlere bakarız.
İyide Driver Booster arka planda açık kalmıyor ki kalsada kapatabiliyosunuz.Önceden bende kullanırdım artık Asshampo Driver Updater kullanıyorum
Bilgisayar yeni olduğu için bir şeyler indiriyor olabilir. Ya da program sahte ise crackte sorun çıkartıyor olabilir.

Merhaba arkadaşım,

Sorun genellikle windows update bağlı olabilyor ve ya HDD kaynaklı yaşanmakta. Çünkü sitem o dakikada sistem dosyalarını kapatmak için ana kart üzerindeki kuzey köprüdeki işlemleri sonlandırma için komut verir ve o sırada tüm istemcilerdeki işlemleri sonlandırır. Fakat HDD yoğunsa I/O yoğunluğu sebebiyle beklemeye geçer. Kapadığın sırada HDD hala ışıkları yanıyor işlem yapıyor gibiyse sorun tam olarak budur. Bu I/O sorununu yaşaman tabiki işletim sisteminin artık şişmiş olması anlamınıda taşır o yüzdne yine HDD burada tabiri caiz ise yük katırı modundadır. Genellikle bu durumu atlatmak için SSD HDD almanızı öneririm. Olası HDD nin artık rpm sorunları olabilir. İyi bir checkdisk yaptıktan ve belli başlı hdd kontrolleri yaptıktan sonra geçerli bir sonuca ulaşabilirsiniz.

Benim sistem yeni ve SSD üzerine kurulu olmasına rağmen oldu. Sıkıntı edilecek bir şey değil. Büyük ihtimal Windows güncelleme kaynaklı bir durum. Zaten bende sadece bir kere yaşadım. İçiniz rahat olsun.

Merhaba arkadaşım,

Sorun genellikle windows update bağlı olabilyor ve ya HDD kaynaklı yaşanmakta. Çünkü sitem o dakikada sistem dosyalarını kapatmak için ana kart üzerindeki kuzey köprüdeki işlemleri sonlandırma için komut verir ve o sırada tüm istemcilerdeki işlemleri sonlandırır. Fakat HDD yoğunsa I/O yoğunluğu sebebiyle beklemeye geçer. Kapadığın sırada HDD hala ışıkları yanıyor işlem yapıyor gibiyse sorun tam olarak budur. Bu I/O sorununu yaşaman tabiki işletim sisteminin artık şişmiş olması anlamınıda taşır o yüzdne yine HDD burada tabiri caiz ise yük katırı modundadır. Genellikle bu durumu atlatmak için SSD HDD almanızı öneririm. Olası HDD nin artık rpm sorunları olabilir. İyi bir checkdisk yaptıktan ve belli başlı hdd kontrolleri yaptıktan sonra geçerli bir sonuca ulaşabilirsiniz.
İyi de sistemi daha dün aldım nasıl şişebilir ?

Driver booster vs türü programlar kullanmayın diye diye dilimizde tüy bitti öncellikle temiz bir format atmanı öneriyorum eğer temiz format atmazsan yakında yeni topladığım sistemde mavi ekran hatası diye konu açmak zorunda kalırsın.

Driver booster vs türü programlar kullanmayın diye diye dilimizde tüy bitti öncellikle temiz bir format atmanı öneriyorum eğer temiz format atmazsan yakında yeni topladığım sistemde mavi ekran hatası diye konu açmak zorunda kalırsın.
Elimde usb format belleği yok sistem geri yükleme yapsam olmaz mı?

Arkadaşım, ben sana öncelikli olasılıktan genel olasılıklara kadar ilettim. Eğer sistemi dün kurduysan bahsettiğim gibi windows update (güncelleme) çektiğinde I/O ların değili çalışıyor. Ctrl+Alt+Del yaparak diskinin çalışma yoğunluğuna bak incele. Eğer HDD Yüzde100 lere yakınsa güncelleme sebebiyle kasılıyorsun.

Elimde usb format belleği yok sistem geri yükleme yapsam olmaz mı?

Temiz format en güvenlisi 4 gb flash bellek bile yetiyor fiyatları 20-25 tl arası birşey alabiliyorsanız alın sonra Technopat temiz kurulum rehberini izleyerek temiz kurulum yapın ondan sonra driverları bulamazsanız yeni konu açın forumda yardımcı olacaklardır son olarak bios güncellemeyi unutmayın.

Bilgisayarınızdan kaldırıp, registry üzerinden silerseniz de bir nevi işinizi görebilirsiniz.

Düzenleme: Ayrıca Windows 10 üzerinden sıfırlayabilirsiniz. USB ile yaptığın kadar temiz olmasa da iş görür.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı