PC ilk açılışta mavi ekran alıyorum

Ghettosan

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar öncelikle. 2017 yılında aldığım PC'yi performansı yeterli olmadığı için yavaş yavaş güncelleme başladım fakat son 2-3 haftadır garip bir sorun ortaya çıktı. Her gün sabah ilk defa PC'yi açtığımda farklı farklı mavi ekran hataları alıyorum veya PC açılırken kapanıyor fakat tekrar açtıktan sonra hiçbir sıkıntı yaşamıyor. Bir çok şeyi test ettim forumdan kendim öğrenebildiğim kadarıyla ve hepsi normal çıkıyor. Artık kendi başıma bulabileceğim bir şey olmadığının net farkına vardığım için sizlere danışmak istiyorum. Konu birazcık uzun olacak fakat istediğiniz bütün testleri yapıp koymak istiyorum neyin sıkıntı olduğunu bulmak istiyorum.

AIDA64'ten summary yükleyerek başlamak istiyorum donanımda belki benim fark etmediğim uyuşmayan parçalar vardır yanlış satın alma gerçekleştirmişimdir diye.

Devamında ise 2. sorunumdan bahsetmek istiyorum, bu tamamen garip sıkıntı. Normalde Sıvı soğutma sistemimde hiçbir sıkıntı yoktu stres altında yüksek performans çalışır, ses yapar fakat ısı yükselmesine sebep olmazdı. Stres durumundan çıkınca tekrar sessiz moda geri geçerdi. Şu an ise ciddi anlamda yüksek ses ile çalışıyor PC'yi başlattığımdan andan itibaren full güç çalışıyor ve ciddi anlamda stres altına girince full çalışıyor olarak görünse bile işlemci aşırı ısınıyor. Bu her zaman %100 olan bir şey değil biraz daha yazı tura durumu gibi kafasına göre çok düzgün çalışıyor ya da saçmalıyor. Bununda neden olduğunu bulmak istiyorum. Aslında direkt değiştirecektim ama yakın zamanda yapmayı planladığım ekran kartı güncellemesi için belki soğutma sıkıntılı değildir, oradan kısabilirim diye beklentiye de girdim. Yardımlarınızı bekliyorum.

Bu arada yeni aldığım RAM'lari test etmiştim. Onları direk sizlerle paylaşmak istiyorum. Google Drive'la Tanışın – Tüm dosyalarınız için tek bir yer
minidump.rar

Dosya Ekleri

• Report.txt
    33,9 KB · Görüntüleme: 58
  • mem test.txt
    2,2 KB · Görüntüleme: 132
Son düzenleyen: Moderatör:
1) Malwarebytes kaldırın.

2) Intel(R) Management Engine Interface kaldırın.

3) XIGNCODE3 Anti Cheat kaldırın. PUBG yüklü ise ondan gelmiştir mesela.

4) Bundan emin değilim fakat yanlış bilmiyorsam bilgisayarda Genshin Impact yüklü. Onu da kaldırın.

5) HD Tune uygulaması ile diskinize Bad Sector testi yapıp sonuçları paylaşın ve Health sekmesinin ekran alıntısını da paylaşın.

Son düzenleme:
Testleri yaptım, görselleri buyurun.

Dosya Ekleri

• 26-Ekim-2020_22-02.png
    26-Ekim-2020_22-02.png
    15,6 KB · Görüntüleme: 22
  • 26-Ekim-2020_22-06.png
    26-Ekim-2020_22-06.png
    11,6 KB · Görüntüleme: 18
  • healt.png
    healt.png
    21,5 KB · Görüntüleme: 23