PC kapanıyor ve evin lambaları pırpır ediyor

PC'nin bağlı olduğu prize başka aletler de bağlı mı? Dediğinize göre tesisatta da sıkıntı olabilir.

Hocam, bir elektrikçinin tesisata bakması çok iyi olur, çünkü yeni masaüstü PC'ler 750-800 watt ' a kadar güç çekebildiğinden anlık 800 watt'lık bir rezistansın çekeceği kadar güç çekerler. Bu durum da buatta, vb. bazı elektrik elemanlarında mutlak sıkıntı varsa onları anlık olarak (bu pırpırın nedeni olabilir) etkileyebilir. PC'nizde veya uzatmayla sıkıntının değil de ev tesisatında görünmeyen (bir elektrikçiyle anlaşılabilecek) sıkıntının olduğunu düşünüyorum. PC'nin bu ilk açılma sırasında sıkıntılı olabilecek bir noktayı tetiklediğini düşünüyorum. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Hocam bunun topraklama ile ilgisi olabilir mi?

Hayır bu olayın topraklama ile uzaktan yakından alakası yoktur. Topraklama elektrik kaçağı tehlikesine karşı alınan bir önlemdir. Cihazın gövdesine bağlandığı için bu gidip gelmelere neden olacak bir durum değildir. Soruna gelirsek, birinci ihtimal nötr hattın da direkten veya sigorta kutusundan. Bağlantı gevşemiş olabilir, faz da gevşemiş olabilir. Elektrikçinin gelip bakması gerekli yoksa, evde ki cihazlarınız voltajın gidip gelmesinden dolayı zarar görebilir.

Sorun elektrikde değil benim PC'de ben kapatmıyorum PC'yi bugün evin yambalarının şalterinin kapattık ve öyle denedim PC yine kapandı ve kendi kendine tekrar açıldı. Bu olay gerçekleşirken yambalar gidiyor büyük ihtimalle ya PC'de ya da priz bölümünde sorun ama bilmiyorum götüreceğim ama biraz bir bilgi alayım diye konu açtım.

Geri
Yukarı