PC Mühendisliği mi, Yazılım Mühendisliği mi?

361229

Hectopat
Arkadaşlar ben çocukluğunu bilgisayar ile geçirmiş, bilgisayar ile ilgili her türlü işten zevk alan 10. sınıfa giden bir kişiyim. İstediğim ve arasında kaldığım iki meslek var o da başlıkta yazıyor. İçeriklerini biliyorum fakat şöyle bir şey var. Ben eğer bilgisayar mühendisliği okumak istersem, iyi bir üniversite kazanmam gerek. Aksi takdirde ülkede herkes bilgisayar mühendisi olduğu için iş imkanı fazla olmasına rağmen iş imkanı çok az. Yani az değil fakat çok kişi olduğu için olma şansımız az. Ben açıkçası iyi bir üniversite kazanacağımı sanmıyorum. Orta veya ortanın üstü kazanacağıma inanıyorum. Yazılım okuyup yurt dışında iyi şeyler yapabilir miyim? Yurt dışına çıkmadım fakat eğer yazılım okursam çıkabilirim. İngilizce seviyemi bilmiyorum fakat derdimi bir insana anlatabilecek kadar biliyorum. Arkadaşlarım arasında da İngilizcem iyi. Daha da geliştiririm çünkü seviyorum. Eğer yazılım okuyup yurt dışındaysanız cevaplayın lütfen. Bir de bilgisayar mühendislerini merak ediyorum, ne diyecekler? Yurt dışında alışmakta zorlanır mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle yurt dışında çıkmak için binlerce farklı yöntem var. Üniversite okumayıp yazılım alanında kendini geliştirirsen yine çıkarsın ama üniversite okuduktan sonra çıkması daha kolay olacaktır.

İngilizce seviyen anlattıklarına göre en fazla A2 gibi duruyor. Onu en az B1'e çıkartmanı öneririm. Matematiğini de geliştir, iyi bir üniversiteye girmeye çalış. İşler istediğin gibi gitmezse yani iyi bir üniversite kazanamazsan kendini geliştirmeye bakarsın.

Bu arada aklında olsun yurt dışına çıkmasan da işini iyi yapıyorsan TR'de oldukça iyi paralar kazanabiliyorsun bu sektörde. Yurt dışına çıkma amacın ekonomikse diye söylüyorum. Eğer başka sebeptense çıkabilme ihtimalin oluyor, merak etme.

Öncelikle yurt dışında çıkmak için binlerce farklı yöntem var. Üniversite okumayıp yazılım alanında kendini geliştirirsen yine çıkarsın ama üniversite okuduktan sonra çıkması daha kolay olacaktır.

İngilizce seviyen anlattıklarına göre en fazla A2 gibi duruyor. Onu en az B1'e çıkartmanı öneririm. Matematiğini de geliştir, iyi bir üniversiteye girmeye çalış. İşler istediğin gibi gitmezse yani iyi bir üniversite kazanamazsan kendini geliştirmeye bakarsın.

Bu arada aklında olsun yurt dışına çıkmasan da işini iyi yapıyorsan TR'de oldukça iyi paralar kazanabiliyorsun bu sektörde. Yurt dışına çıkma amacın ekonomikse diye söylüyorum. Eğer başka sebeptense çıkabilme ihtimalin oluyor, merak etme.
Hocam para ve işimi garantilemek için. En azından aileme iyi paralar gönderip kazanabilirim.
Matematiğini de geliştir.

Hocam matematik 8.sınıfa kadar en sevdiğim dersti. İşe ezberleme gereken işler girince geriledim. Matematiksel zekam çok iyi işlemleri kafamdan çok hızlı yapabilirim fakat karşıma bu zamanda çıkan sorular hep mantık soruları.

Hocam para ve işimi garantilemek için. En azından aileme iyi paralar gönderip kazanabilirim.
Yazılım sektöründe kendini kanıtlarsan TR'de de ailene iyi paralar gönderecek kadar para kazanabiliyorsun. Yurt dışına çıkma fırsatın da var ama merak etme çıkamasan da TR'de -ekonomi aşırı derece çökmediği sürece- en iyi paraları kazanan mesleklerden birine sahip olacaksın.

Hocam matematik 8.sınıfa kadar en sevdiğim dersti. İşe ezberleme gereken işler girince geriledim. Matematiksel zekam çok iyi işlemleri kafamdan çok hızlı yapabilirim fakat karşıma bu zamanda çıkan sorular hep mantık soruları.
Önemli olan işlemleri yapabilmen değil. Bir şeyi kısa yoldan çözmeyi bulmak. Burada açıklarsam çok uzun sürebilecek bir konu olduğu için aşırı girmiyorum. Özetlemek gerekirse matematiği salmaman lazım, iyi bir yazılımcı olmak istiyorsan iyi bir matematiğe sahip olmalısın.

Konuyla alakasız ama o dersi icat edenin ta var ya bu kadar lanet bir ders olamaz insanlar nasıl seviyor cidden anlamıyorum.

Matematik yazılımda ne kadar önemli bilmiyorum fakat hiç matematik yapamayan ben bile arkada sürekli çalışan asistan bile yapmıştım. Dediklerimi kaydederek kendi kendine öğrenme de yapıyordu. Çok takmayın matematiğe.

Merhaba,

Bilgisayar Müdendisliği, Yazılım Mühendisliği, Adli Bilişim gibi programları okuduktan, bitirdikten sonra bu aldığınız bilgiler size sadece temel oluşturuyor. Yani artık bundan sonra tüm hayatınız boyunca eğitime devam edeceksiniz demek. Bu sektörde bilgi sürekli değişiyor ve güncelleniyor çünkü.

O yüzden bu gibi bir bölüm okumadan önce mutlaka, sürekli eğitime hazırmısın ? Bu konular ilgini çekiyormu ona bakman lazım. Sürekli yeni şeyler öğrenmek zor olabiliyor: Askerliğe gidip gelen arkadaşlarım genelde geri döndüklerinde birçok şey değişmiş durumdaydı, yetişmek için ekstra çaba harcamaları gerekekti.

Kolay gelsin.

Matematik yazılımda ne kadar önemli bilmiyorum fakat hiç matematik yapamayan ben bile arkada sürekli çalışan asistan bile yapmıştım. Dediklerimi kaydederek kendi kendine öğrenme de yapıyordu. Çok takmayın matematiğe.
Çalıştığınız projelere göre matematik seviyesi değişecektir tabii ki. İşleri hızlandırmak için bile matematik bilgisine ihtiyacınız var. İlk başlarda çoğu kişiye "gereksiz" geliyor ama ilerde kıymeti anlaşılıyor.

Geri
Yukarı