PC Toplama için Yeni Nesil Ryzen Beklenmeli mi?

• Konuyu başlatan Wero
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 55
  • Görüntüleme 5B

Yeni Nesil Ryzen'ler Beklenmeli mi?

• Oy verenlerin toplamı
    44
W

Wero

Ziyaretçi
Herkese merhabalar. Şubat sonu-Mart başı gibi bir bilgisayar toplamak istiyorum. TÜBİTAK projesi için dijital dergi hazırlıyorum ve Mayıs-Haziran gibi göndereceğim. Ayrıca projeden sonra bir ekiple kitap basacağız. İşlemci olarak Ryzen 7 1700X düşünüyorum. Bazı arkadaşlar 8700K önerdi ama son güvenlik sorunları ve Delid rehberi videosundaki vasat termal macundan sonra Intel'den soğudum. Şimdi forumda Şubat sonu gibi Ryzen 2. Nesil'in çıkacağı belirtilmiş. AMD kendi açıklamasında Nisan ayında piyasaya süreceğini belirtmiş. Kararsız kaldım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Kendi oluşturduğum sistemim:
  • AMD Ryzen 7 1700X
  • Asus ROG Strix X370-F
  • Corsair Vengeance LED 3000MHz 16GB
  • İdarelik olarak GT 1030 (Sonradan 1070 Ti veya 20xx serisi kart düşünüyorum.)
  • Phanteks P400S
  • FSP Hydro G 750 80+ Gold Full Modüler PSU
  • Samsung 960 Evo 250GB
  • Toshiba P300 2TB
  • NZXT Kraken X52/X62

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi günler. İşlemciden biraz kısıp ekran kartına yatırım yapılabilir. Ben olsam Ryzen 2. Nesil'i beklerim daha performanslı olabilir.

Işlemciden kısmasına gerek yok. Dediği gibi sonradan yükseltmeyi düşünüyorsa. RAM olarak da almışkın Led yerine RGB modelini almak daha mantıklı fiyat farkını tam bilmiyorum eğer az ise RGB modelini tercih et. PSU olarak da Evga BQ serisi, Corsair CX750m, Corsair RM750x veya Cooler Master'ın MasterWatt serisi olabilir FSP kötü değil sadece bunlar daha iyi diye düşünüyorum. Birde sıvı veya hava soğutma alman gerek. Çünkü işlemcinin yanında bir soğutucu gelmiyor. Bütçe belirtirsen o konuda da yardımcı olabiliriz.

Işlemciden kısmasına gerek yok. Dediği gibi sonradan yükseltmeyi düşünüyorsa. RAM olarak da almışkın Led yerine RGB modelini almak daha mantıklı fiyat farkını tam bilmiyorum eğer az ise RGB modelini tercih et. PSU olarak da Evga BQ serisi, Corsair CX750m, Corsair RM750x veya Cooler Master'ın MasterWatt serisi olabilir FSP kötü değil sadece bunlar daha iyi diye düşünüyorum. Birde sıvı veya hava soğutma alman gerek. Çünkü işlemcinin yanında bir soğutucu gelmiyor. Bütçe belirtirsen o konuda da yardımcı olabiliriz.
Aynen işlemciden kısmayı kesinlikle düşünmüyorum. Soğutma olarak NZXT Kraken X52 veya X62 düşünüyorum. En büyük sorun işlemci şu anda. Biraz acele etmem gerekiyor. Şubat sonu-Mart başı gibi sistem tamamlanacak. AMD Nisan başında R7’ler çıkacağını belirtti. 2. Nesil’i alamayabilirim. Ekran kartını yükselttikten sonra 7nm işlemcilerde AM4 destekleyeceğinden belki Zen+ yerine Zen 2 tercih ederim.

İntel ile kıyaslayacak olursak 1. nesilden 2.nesile geçişte çok fazla performans farklılıkları olmuştu. Daha sonra 3-4-5 e geçerken nispeten daha azdı. Yani tahminimce 2.nesil çıkarken büyük bir ihtimalle performans farkları daha fazla olabilir. Ama şimdiki Ryzen lar da hiçbir şekilde kötü değil. Hepsi iş görecek düzeyde.Selamlar

Son düzenleme:
Ekran kartını madem idareten alıyorsun o zaman işlemciyide idareten X4 950 falan alabilirsin. Ne zaman ikinci nesil çıkar o zaman değiştirirsin. Ekran kartını da öyle.

Mantıklı gelmedi değil aslında. Olmadı çok ucuza R3 1200 alıp yükseltebilirim. Ama şöyle bir şey de var. X470 anakartlar çıkacak :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı