PC upgrade ve PC modifikasyonu nedir?

bülent batman

Kilopat
Yer
İSTANBUL
Daha fazla  
Arkadaşlar sizlere PC ile ilgili iki temel bilgi vermek istediğim için bu konuyu açtım.

PC upgrade ne demek?
Masaüsütü veya dizüstü bilgisayarlarımızda donanımsal olarak yaptığımız yükseltme veya güncellemelere ''upgrade'' işlemi demekteyiz. Bunun sebebi sistemimizin mevcut performansından memnun olmayışımızdır. Güncel uygulamalar ve yazılımlara ayak uydurabilmek için yazılım (uygulamalar, oyunlar ve işletim sistemi) güncel kılabilmek için donanımlarımızı da buna uyumlu olarak güncel tutmamız gerekmektedir. Bu yüzden donanımlarımızı da bu sebeple ''upgrade'' ederiz.

PC modifikasyonu ne demek?
Masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarımızda gerek performans için, gerek kişiselleştirmek için yapılan fiziki eylemlere PC modifikasyonu denir. Örnek olarak, kasa boyama veya sticker uygulama gibi görsel eylemler bilgisayarımızı kişiselleştirmemizi sağlar. Bununla birlikte masaüsütü bilgisayarlarda daha çok yaygın olan, kasalarımızın iç ve dış tek renk veya RGB olarak aydınlatmakta başta gelen modifikasyonlardır. Birçok üretici artık yaygınlaşan ve arz-talep doğrultusunda Gaming PC kasalarını özel modifiyeli bir şekilde gamer kullanıcılar için dizayn etmekte ve satışa sunmaktadır. Halihazırda satılan masaüstü Gaming PC'lerin bir çoğu custom sıvı soğutma sistemi ile satışa sunulmaktadır. Bu da demek oluyor ki, dünyada olduğu kadar ülkemizde de modifikasyonlu ve custom sıvı soğutmalı masaüstü ve dizüstü model bilgisayarları sık sık göreceğiz. Ben de bir PC modifikasyon ve custom sıvı soğutma hayranı olarak bu gelişmeleri heyecanla takip ediyorum.

Verdiğim bu bilgiler umarım birilerinin işine yarayacaktır. Herkse iyi Sosyal'ler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yararlı bir yazı olmuş. Bende yapmayı düşündüm ama modifikasyonu fakat bir çözüme ulaşamadım. RGB led kullanmak istiyorum ama bunları 3 çiplisi vs. varmış. Onlar nasıl oluyor? Bir de anakartıma mı bağlamalıyım?

Anakart: Asus Prime B350 Plus

Yararlı bir yazı olmuş. Bende yapmayı düşündüm ama modifikasyonu fakat bir çözüme ulaşamadım. RGB led kullanmak istiyorum ama bunları 3 çiplisi vs. varmış. Onlar nasıl oluyor? Bir de anakartıma mı bağlamalıyım?

Anakart: Asus Prime B350 Plus
Merhaba öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Anladığım kadarı ile anakartınızın asus aura sync desteği olmadığı için anakartınıza rgb led bağlayıp kontrol edemezsiniz. Ama aşağıdaki linkte size tavsiye edeceğim rgb led gerçekten f/p ürünü.

Deep Cool Rgb380-led Uzaktan Kumandalı Led Işık 12v Dc, 4 Pın D K - n11.com

Benim anlamadığım "PC Modifikasyon" bölümüne nasıl 'X' kartına 'Y' işlemcisi uyumlu mu, gibi konular açılıır? Bir de onaylanır?

Göz attım, hoşuma gitti. Yurtdışından da sipariş verebilirim. Eğer başka öneriniz yoksa düşüneceğim.
Vallahi benim güvenerek garantili olarak aldığım tek ürün bunlar. Diğeleri gibi yapışkanla işi yok. Kendinden mıknatıslı ve ayrıca yapışkanlı. Yüzeye göre istediğiniz şekilde monte ediyorsunuz. Bu ürünlerden başka bir ürün tavsiyem yok.

Benim anlamadığım "PC Modifikasyon" bölümüne nasıl 'X' kartına 'Y' işlemcisi uyumlu mu, gibi konular açılıır? Bir de onaylanır?
Aslında donanım bölümüne açılması gerek diye düşünüyorum o konuların. PC modifikasyon adı üstünde bir şekilde yükseltmek değiştirmek.
Vallahi benim güvenerek garantili olarak aldığım tek ürün bunlar. Diğeleri gibi yapışkanla işi yok. Kendinden mıknatıslı ve ayrıca yapışkanlı. Yüzeye göre istediğiniz şekilde monte ediyorsunuz. Bu ürünlerden başka bir ürün tavsiyem yok.
Teşekkürler, bakacağım.

Sizin bu dediğiniz ''donanım uyumluluğu'' ile alakalı konular ve PC modifikasyon ile bir alakası yok. Kişisel bilgisayarını ''upgrade'' edecek arkadaşların öğrenmek istediği soruları burada konu olarak açması, onlar için boşa zaman kaybı. Hemde bölüm içinde kalabalığa sebep olmakta. Forum yönetici @MF ve @Recep Baltaş 'a daha öncede rica ettik bu tür konuları burada açılmaması için, fakat hala bu konular bu bölümde açılmaya devam ediyor. Bu arada şikayet olarak veya bilmişlik taslamak için bunları yazmıyorum. Sadece herkesin doğru bilgiyi ve yardımı doğru yerde bulması için söylüyorum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı