PCI-e 4.0 anakarta PCI-e 4.0 GPU takılırsa 4.0 standartında mı çalışır?

Ahmet55c

Centipat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Bu konu aslında çoğumuzun Online satış mağzalarından ürün incelerken karşılaştığı ürün detaylarının doğru anlaşılması üzerinde bazı bilgisayar bileşenlerini içeriyor. Direkt giriş yapayım CPU, GPU, SSD ve anakart incelerken mağaza veya üretici firmanın web sayfasında detaylar yazıyor. Satıcı tarafında her zaman %100 gerçek bilgi olmayabiliyor. Anakart üzerinden devam edeceğim çünkü anakart almak üzereyim. Temelde topladığım sistem DDR4 tabanlı AM4 soket ve PCI Express 4.0. AMD 500 yonga setli PCI Express 4.0 bir anakart almak istiyorum. Çoğu sitede ürün açıklamasında anakartın (B550 serisi) PCI ex. 4.0 desteklediği yazıyor. Baktığım zaman işlemcim de PCI ex. 4.0 GPU'm da PCI ex. 4.0 SSD'de aynı şekilde. Şimdi ben daha fazla donanım bilgisine sahip değilim bu yüzden bilen arkadaşlara soruyorum; benim bu saydığım parçalar bir araya geldiğinde bundan anladığım şudur: B550 bir anakartım var PCI ex. 4.0 yazıyor yani bu anakartın üzerindeki M.2 SSD yuvasının bağlantı soketi PCI ex. 4.0 standartında. Aynı şekilde GPU bağlantı soketi ve işlemci bağlantı soketimde PCI ex. 4.0 standartında. Benim GPU'm da PCI ex. 4.0 olduğu için bu anakarta bu GPU'yu taktığımda PCI ex. 4.0 standartında çalışacak. Eğer yanlış anlamışsam bilen arkadaşlar açıklayabilirse memnun olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Doğru anlamışsınız PCI-e 4.0 destekleyen bir anakart alırsanız 4.0 standardını destekleyen parçaları (CPU, ekran kartı, SSD) 4.0 standardında kullanabilirsiniz.

anakart özelliklerini incelerken soketlerin PCI e 4.0 destekli olup olmadığını detaylandırıyorlar mı? ben genelde bulamıyorum da. mesela ATX anakartlarda GPU soketinin altında bir soket daha var zannedersem dual GPU kullanımı için ikinci bir soket oluyor bu. Üstteki 1.cil soket PCI e 4.0 alttaki PCI e 3.0 oluyor diye bahsediliyor bazı platformlarda. bu doğru bilgimi acaba?

Evet. Ama işlemcinin de PCI-e 4.0 destekli olması gerekiyor.
bileşenler PCI e 4.0 destekli onda bir sıkıntı yok. sadece bazı yerlerde soketlerin PCI e 3.0 olduğu iddasını gördüm PCI e 4.0 bir anakart üzerinde. bu bilgiyi doğrulamak istedim.

Geri
Yukarı