PCI Express X16'da GPU çalışmazken PCI Express X4'de çalışıyor

Canzzers

Hectopat
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
ASUS DUAL RTX2060
RYZEN 5 3600X
SPECTRIX D41 3000MHz 8x2(16GB),
B450M Mortar
Kioxia Exceria G2 NVMe 1TB
Meslek
Elektronik Teknisyeni
Selamlar. Bilgisayarı 2. el almıştım aldığımda alt slotta takılıydı bende öylece kullandım. Ama şu sıralar kafama takıldı. Sistemim;

GTX 1060 Zotac AMP Edition 6 GB.
2x8 Spectrix D41 RAM 2933MHz.
B450M Mortar motherboard (alt slotta ekran kartı sıkınıtısız çalışıyor ama üst metal olan slotta EZ Debug LED'de VGA LED'i yanıyor)
Ryzen 5 1600 AF CPU.
Cooler Master G750M 750W 80+ PSU.

Sorun ne olabilir BIOS sıfırlama denedim başka aklıma bir şey gelmedi. Lütfen yardımcı olun. :(

Son düzenleyen: Moderatör:
Yukarıdan aşağıya PCIe X16, X2, X2 ve bir X16 slotu bulunuyor anakart üzerinde.
Üst taraftaki PCIe X16 slotu GEN3, en altta bulunan X16 slotu GEN2 modunu destekliyor.
Açıklamaya göre ikinci M.2 SSD slotunu kullanırsanız alt kısımda bulunan (ekran kartının takılı olduğu) X16 slotu kullanamazsınız.

Şu anki durumu özetlersek ekran kartınız PCIe GEN2 X16 olarak çalışıyor. SSD'nin bulunduğu slotu değiştirmeyin ve ikinci bir M.2 SSD takmayın.

GEN2 olması bir sıkıntı çıkarmaz, kullandığınız ekran kartı GEN2 bant genişliğini dolduramaz.

GTX 1060 Memory Bandwidth (GB/sec) 192

Kaynaklar

Bunu ancak deneyerek anlayabilirsiniz. Burada soruna neden olan hem Ekran kartının Pci-e veriyolunu kullanması hem de M2 slotlarına takılan SSD nin Pci-e modunda ise pci e veri yolunu kullanması neden oluyor.

Ben de önceden Ekran kartı X16 1. slota takı iken M2 Pci e ssd 1520 mb/saniye hızında kopyalama yapıyordu ama bilgisayar açılırken kendi kartımı görmüyordu Mikrosot Temel Ekran kartı ile açılıyordu açıldıktan sonra her şey normaldi bende sadece bu sorun vardı (önceki yorumlarda yazdım)..

Ekran kartını 6. X16 slota taktığımda her şey düzeldi... Yani açılışta bile Kendi ekran kartımla açılıyor ve Pci m2 kopyalama hızlarında bir değişiklik olmalı...

Yukarıdan aşağıya PCI-e X16, X2, X2 ve bir X16 slotu bulunuyor anakart üzerinde.
Üst taraftaki PCI-e X16 slotu gen3, en altta bulunan X16 slotu gen2 modunu destekliyor.
Açıklamaya göre ikinci M.2 SSD slotunu kullanırsanız alt kısımda bulunan (ekran kartının takılı olduğu) X16 slotu kullanamazsınız.

Şu anki durumu özetlersek ekran kartınız PCI-e gen2 X16 olarak çalışıyor. SSD'nin bulunduğu slotu değiştirmeyin ve ikinci bir M.2 SSD takmayın.

Gen2 olması bir sıkıntı çıkarmaz, kullandığınız ekran kartı gen2 bant genişliğini dolduramaz.
2.0[/TH] [TD]2007[/TD] [TD]8b/10b[/TD] [TD]5.0 GT/s[/TD] [TD]0.500 GB/s[/TD] [TD]1.000 GB/s[/TD] [TD]2.000 GB/s[/TD] [TD]4.000 GB/s[/TD] [TD]8.000 GB/s[/TD]
[TH]
[/TH]
[TH]

kaynaklar.

RTX 2060 takarsam sıkıntı çıkar mı? Değiştirmeyin demişsiniz ama ekran kartının üst slotta çalışması için M2 SSD'yi alt slota taksam çalışmaz mı gen3 slotum? Çok teşekkür ederim yanıtlarınız için minnettarım.
Bunu ancak deneyerek anlayabilirsiniz. Burada soruna neden olan hem Ekran kartının Pci-e veriyolunu kullanması hem de M2 slotlarına takılan SSD nin Pci-e modunda ise pci e veri yolunu kullanması neden oluyor.

Ben de önceden X16 1. slota takılan M2 Pci e ssd 1520 mb/saniye hızında kopyalama yapıyordu ama bilgisayar açılırken kendi kartımı görmüyordu Mikrosot Temel Ekran kartı ile açılıyordu açıldıktan sonra her şey normaldi bende sadece bu sorun vardı (önceki yorumlarda yazdım)..

Ekran kartını 6. X16 slota taktığımda her şey düzeldi... Yani açılışta bile Kendi ekran kartımla açılıyor ve Pci m2 kopyalama hızlarında bir değişiklik olmalı...
Bu gün detaylı bir temizlik yapacağım. Bu dediğinizi de deneyeceğim. Çok teşekkür ederim. :)

RTX 2060 taksanız bile sıkıntı olmaz. Anakart açıklamasında M.2_2 slotunu kullanırsanız ekran kartının takılı olduğu PCIe_E4 slotunu kullanamayacağınız yazıyor.
PCI_E4 slot will be unavailable when an M.2 SSD is installed in the M2_2 slot.

Üst tarftaki X16 slot arızalı ise bu şekilde kullanmaya devam edin.

RTX 2060 taksanız bile sıkıntı olmaz. Anakart açıklamasında m. 2_2 slotunu kullanırsanız ekran kartının takılı olduğu PCIE_E4 slotunu kullanamayacağınız yazıyor.

Arızalı mı onu anlamak için deneyeceğim. Çünkü bir kez takmıştım 3 günün ardından aynı şey olmuştu.
Çalışmayan slot PCI_E1

Kullanılan anakartın garantisi mevcut ise servise göndermeniz de fayda var.

Şuan ki anakartınıza RTX2060 takarsanız sisteminiz çalışır fakat oyunlarda ve grafik bazlı uygulamalarda ciddi oranda performans kaybı yaşarsınız. Sebebi ise ekran kartının takılacağı slotun maksimum PCI-E 2.0 x4 hızını desteklemesi.

RTX 2060 taksanız bile sıkıntı olmaz. Anakart açıklamasında m. 2_2 slotunu kullanırsanız ekran kartının takılı olduğu PCIE_E4 slotunu kullanamayacağınız yazıyor.

Kullanılan anakartın garantisi mevcut ise servise göndermeniz de fayda var.

Şu anki anakartınıza RTX2060 takarsanız sisteminiz çalışır fakat oyunlarda ve grafik bazlı uygulamalarda ciddi oranda performans kaybı yaşarsınız. Sebebi ise ekran kartının takılacağı slotun maksimum PCI-e 2.0 X4 hızını desteklemesi.

Garantisi yok maalesef. Ortalama ne kadar FPS kaybederim? Normalde 100 olacaksa 90 alır mıyım?

Garantisi yok maalesef. Ortalama ne kadar FPS kaybederim? Normalde 100 olacaksa 90 alır mıyım?
Kesin olarak şu kadar kayıp olur diyemem. Oluşacak kayıp oyundaki grafik ayarlarınıza bağlı olarak değişecektir. Örnek olarak 720p en düşük ayarlara çekerseniz bir ihtimal kayıp gözlemleyemezsiniz fakat 1080p ultra ayarlara çekerseniz kayıp mutlaka olacaktır.
Fakat 720p çözünürlükte işlemciye binen yük miktarı artacak ve ekran kartını tamamını kullanamazsınız. Buda yapılan ekran kartı değişiminin mantıksız olmasına neden olur.

Son düzenleme:
Bunu ancak deneyerek anlayabilirsiniz. Burada soruna neden olan hem ekran kartının PCI-e veriyolunu kullanması hem de M.2 slotlarına takılan SSD'nin PCI-e modunda ise PCI'e veri yolunu kullanması neden oluyor.

Ben de önceden ekran kartı X16 1. slota takı iken M.2 PCI'e SSD 1520 mb/saniye hızında kopyalama yapıyordu ama bilgisayar açılırken kendi kartımı görmüyordu mikrosot temel ekran kartı ile açılıyordu açıldıktan sonra her şey normaldi bende sadece bu sorun vardı (önceki yorumlarda yazdım).

Ekran kartını 6. X16 slota taktığımda her şey düzeldi... Yani açılışta bile kendi ekran kartımla açılıyor ve PCI M.2 kopyalama hızlarında bir değişiklik olmalı...

Sistemi uzay yaptım ve M.2 SSD'nin yerini değiştirdim. Görüntü alabildim ama bu sefer de M.2 SSD'yi M2_2 slotunda görmüyor. Bunu nasıl çözebilirim? Windows bu SSD'de BIOS'da da gözükmüyor.

Dosya Ekleri

• IMG20201218145047.jpg
    IMG20201218145047.jpg
    203,1 KB · Görüntüleme: 67
  • IMG20201218145120.jpg
    IMG20201218145120.jpg
    42 KB · Görüntüleme: 68

Yeni konular

Geri
Yukarı