PCkolik Alışveriş Deneyimi

yasingunaydin

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Bilimci
Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle bu konunun bir reklam olmadığını, sadece yaptığım alışverişle ilgili deneyimlerimi sizinle paylaşmak istediğimi belirtmek isterim.

Birkaç haftadır hazır sistem arayışındaydım. Araştırmama başladığımda 5600X ve 3060Ti ana parçalarım olacaktı. Bütün siteleri didik didik ettim diyebilirim. Kimi sistemlerin stoğu bitti kimisinin parçaları değişti. Yaptığım özelleştirmelerle soğutmalı iyi bir 3060Ti sistem 18-19-20 binlere bile çıkıyordu. Sosyal’deki konumu görenleriniz olmuştur belki.

R5 5600X-3060 Ti Hazır Sistem Rehberi ve Seçimi

Araştırmalarıma devam ederken pckolik.com sitesine denk geldim. Hazır sistemlerde özellikle ekran kartı olarak iyi modeller sunduklarını gördüm. Biraz araştırma yaptığımda firmanın yeni olduğunu, İstanbul Bahçelievler’de merkez ofis, Florya’da mağazalarının (şuan hizmet verip vermediğini bilmiyorum) olduğunu gördüm. Ancak internet üzerinde firma ile ilgili alışveriş deneyimi bilgisi paylaşımıma rastlamadım. YouTube’da arattığımda SDN’nin site üzerinden topladığı sistemin videosuna denk geldim. Ayrıca Şahangiller kanalının da firmadan topladığı sistemin videosu mevcut. Aşağıda videoları paylaşıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Siteyi keşfettikten sonra diğer sitelerde daha üst fiyatlarda gördüğüm 3070 Ti sistemi gördüm. Zaten taksitle alacağımdan diğer sistemlerle bu sistemin arasında aylık ödeme olarak az bir fiyat farkı vardı. Diğer parçalarda hafif kısılmalar olsa da fiyatına göre işlemci, ekran kartı ve anakart bence gayet iyiydi ki MSI RTX 3070 Ti Gaming x Trio ekran kartı bulunmakta. O an kararımı bu sistemden yana verdim ve siparişi verdim.

Flareon Oyun Bilgisayarı – Pckolik

Bundan sonraki kısımda alışveriş deneyimimi sizlerle paylaşıyor olacağım.

1. Satın Alma Süreci

Sistemi 8 Kasım Pazartesi 00:00 civarında satın aldım. Site ödeme altyapısı olarak Param’ı kullanmakta. Kredi kartına taksit seçeneği mevcut. Kaç taksitte ne kadar komisyon alındığı ayrıntılı şekilde belirtilmiş. Sipariş notu kısmı bulunmakta ne yazacağınız size kalmış. Sipariş notlarını dikkate aldıklarını söyleyebilirim. İlerde bahsedeceğim.

Site üzerindeki hazır sistemlerde şuan itibariyle özelleştirme (parça seçme) imkanı sunulmuyor ama öğrendiğim kadarıyla bu konu üzerinde çalışmaları varmış ve bu imkan sağlanacakmış.

2. Kargo ve Teslim Süreci​

Aynı günün akşamına doğru sipariş durumum tamamlandı olarak güncellendi. Gün içinde kargo maili gelmeyince İnstagram hesaplarına mesaj atıp siparişimin durumunu sordum. Bana sistemin montaj ve test işlemlerinin tamamlandığını, ertesi gün şirket aracıyla tarafıma teslim edileceğini belirttiler.

İstanbul içindeki siparişleri kargoya vermediklerini, kendi araçlarıyla teslim ettiklerini ilettiler. Daha sonradan bu olay değişir mi bilmiyorum ama şu an için gayet memnun edici olduğunu söyleyebilirim.

3. Ürün Teslimi​

9 Kasım Salı yani bugün saat 11:00 civarında ürünü tarafıma teslim ettiler. Kasa toplanmış bir şekilde kasanın kutusunun içinde gelmekte. Sanırım teslimatı kendileri yaptıkları için ekran kartı da montajlı geldi. Muhtemelen İstanbul dışı gönderimlerde kutusunun içinde gelecektir. Kasanın kutusunun üzerinde sistemin diğer parçalarının tüm kutuları ve kutuların içerikleri tam şekilde bulunmaktaydı. Tüm kutular streç filmle iyi bir şekilde sarmalanmıştı. Resmini aşağıda paylaşıyorum.
1636489183727.jpeg

4. Kasa İçi Düzen​

Kasayı kutusundan çıkarıp temperli camını çıkardım ve parçaları inceledim. Vaat edilen tüm parçalar güzel bir kasa kablo düzenlemesiyle karşımda duruyordu. Kasanın gözükmeyen kısmındaki kablo düzenlemesi de gayet özenli yapılmıştı. Sipariş notumda bunu özellikle belirtmiştim. Sisteme gücü verdim ve fanlarla beraber ışık gösterisi başladı.
1636490028726.jpeg
1636489723565.jpeg
1636489757946.jpeg
1636489371344.jpeg

5. İletişim​

Firma ile iletişimimi İnstagram üzerinden sağladım. Sorduğum her soruya gayet hızlı cevaplar aldım. Verilen cevaplar gayet samimi ve kibarcaydı.

Siparişi verirken kasa içi düzenleme ile ilgili sipariş notu yazmıştım. Hani dikkat edilmesi için. Siparişi teslim aldıktan sonra yine instagram’dan firma bana sistemi açıp açmadığımı sordu. O sıra çalıştığım için henüz sistemi açamamıştım sistemi de babam teslim almıştı. Henüz açmadığımı çalıştığımı belirttim. Tamamdır kolay gelsin efendim cevabından sonra acaba bişey mi oldu diye neden böyle bir sorduklarını sordum. Özellikle sipariş notunda belirttiğim için kasa kablo düzenlemesini beğenip beğenmediğimi merak ettiklerini bu sebeple sorduklarını belirttiler.

İletişim konusunda gayet iyi bir hizmet aldığımı kesinlikle söyleyebilirim.

6. Sonuç​

Ve böylece alışveriş deneyimim sorunsuz bir şekilde tamamlandı. Sistemle ilgili testleri henüz yapmaya fırsatım olmadı. Soğutucu ve monitör alıp sistemi tamamlayacağım. Site üzerinden alışveriş yapmak isteyenler için yardımcı olabilmişimdir umarım. Aşağıda daha fazla fotoğraf yer almakta.

İyi Sosyal’ler.

Fotoğraflar​

1636489658467.jpeg
1636489679983.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Hemen hemen her firmanın satarken tavrı bu oluyor zaten farklı bir şey yok. Mesele üründe bir sorun çıktığında nasıl davrandıkları.
Site yeni olduğu ve hakkında yazılıp çizilen pek bir şey olmadığı için tüm ayrıntılarıyla yazmaya çalıştım. Eğer bir sorun olursa (ki umarım olmaz) yine bu konu üzerinden sizlerle süreci paylaşırım.

Beklenen konu geldi. Açıkçası bu kadar erken beklemiyordum. Çok teşekkürler Yasin hocam. Elinize sağlık. Ben firma yerinde olsam Technopat Sosyal gibi bol kullanıcılı bir teknoloji forumunda böylesine olumlu ve objektif bir konu açarak firmayı ele aldığınız için güzel bir jest yapardım. Sonuçta yeni açılan bir mağaza ve ilk izlenim çok önemli. Duyun beni yetkililer. 😁

Daha önce ben de Instagram üzerinden kendileriyle birkaç kez iletişime geçtim. Çok kibar ve ilgililerdi. Size de çok özenli davranmışlar gerçekten. Umarım İstanbul dışı gönderimlerde de böyle özenlidirler. Darısı bana inşallah. Güle güle kullanın.

Beklenen konu geldi. Açıkçası bu kadar erken beklemiyordum. Çok teşekkürler Yasin hocam. Elinize sağlık. Ben firma yerinde olsam Technopat Sosyal gibi bol kullanıcılı bir teknoloji forumunda böylesine olumlu ve objektif bir konu açarak firmayı ele aldığınız için güzel bir jest yapardım. Sonuçta yeni açılan bir mağaza ve ilk izlenim çok önemli. Duyun beni yetkililer. 😁

Daha önce ben de Instagram üzerinden kendileriyle birkaç kez iletişime geçtim. Çok kibar ve ilgililerdi. Size de çok özenli davranmışlar gerçekten. Umarım İstanbul dışı gönderimlerde de böyle özenlidirler. Darısı bana inşallah. Güle güle kullanın.
Teşekkür ederim. Teslim sürecinin hızlı olması bu konuyu erken açmama vesile oldu. Ben sadece insanlara yol göstermeye çalışıyorum. Ben ilk başta site ile ilgili bir konu, yazı bulamadım bari başkaları arattığında bulsun istedim. Yaşadığım her şeyi abartmadan neyse yazdım. Firmadan bir beklentim yok ben parasını verdim onlar yapması gerekeni yaptı. Bu kadar özenle hazırlanmış pozitif bir konu belki insanlarda şüphe oluşturmuş olabilir. Ama durum sadece bundan ibaret. Biraz mükemmeliyetçi olduğumdan diğer konularımda olduğu gibi yazımı özenli ve düzenli bir şekilde yazdım. Yukarda @hacı baba hocamın dediği gibi asıl önemli olan bir sorun olduğunda nasıl bir geri bildirim alacağımız. Onu da şimdilik bilemeyeceğim.

Eline sağlık, güzel yazı olmuş. Gözlerim soğutucu lafını arıyordu zira 5600X stock fan ile çok ısınan ancak performans kaybı vermeyen işlemci. Soğutucu ile beraber hayırlı olsun diliyorum.

Site yeni değili ben 2 yıl önce buradan 1 tblık hdd aldım
Olabilir hocam ama yakın zamanda bir kabuk değişimi mi denir bir yenilenmeye gittiklerini düşünüyorum.
Güle güle kullanın. Garanti var mı? Sitelerinde garantiyle ilgili bir şey bulamadım.
Teşekkürler. Parçadan parçaya değişir ama en az 2 yıl garantili olduğunu söylemişlerdi ama isterseniz instagram sayfalarına mesaj atıp ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Geri
Yukarı