Penta Bilişim ASUS TUF K3 arızasını onarmak yerine para iadesi yapmak istiyor

• Konuyu başlatan CFK
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 1
  • Görüntüleme 303

CFK

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba İtopya'dan ASUS TUF K3 Red almıştım fakat zamanla ürünün A ve O tuşu arızalandı. Servis için penta bilişime yolladım geçen gün ve ücret iadesi yapacaklarını söylediler. Fakat ücret iadesi istemiyorum değişim veya tamir yapılmasını istiyorum. Servisin değişimi kabul etmeyip ücret iadesi yapmakta ısrarcı olması hakkı mıdır? Yoksa değişim yapmakta zorunlular mı? Nasıl çözerim bu sorunu mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ayıplı ürünlerde değişim veya onarım sizin tercihinize bağlı bırakılmıştır. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanundan kaynaklanan seçimlik haklardan hangisini kullanacağını seçme hakkı tamamen tüketicinin tasarrufuna bırakılmıştır. Yani satıcı sizi herhangi bir seçimlik hakkı kullanmaya zorlayamaz. Tek istisnası ayıpsız misli ile değişim. Bu istisna da kanun maddesinde ''imkan varsa'' şeklinde belirtilmiş. Bunun dışında satıcı firma sizi herhangi bir seçimlik hakkı kullanmaya zorlayamaz.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun - Madde 11:
(1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Geri
Yukarı