Çözüldü Pentium E5700 sistem yükseltme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kireci

Femtopat
Benim babamın baktığı, benim de arar sıra kullandığım eski bir bilgisayar var.(Sistemini altta yazacağım)

Bu bilgisayarı genel olarak sadece internete bakmak için kullanıyorduk ama geçtiğimiz günlerde ekran kartı ve işlemcisi yandı, geçici bir şeyler taktım. Yine eski bir sistem toplamak istiyorum ama eski sistemlerden hiç anlamıyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim.
Çok bir şey istemiyorum, belki ara sıra LoL, CS, Valorant gibi oyunlara girerim, 60FPS alsam yeter. Fazlasını istemiyorum.

2 GB DDR2 RAM varmış, ona 2 daha takıp 4'e yükseltirim.
İşlemcisi Pentium Dual Core E5700 @3.00GHz gibi eski bir işlemci. Bunu eski nesil bir i3 işlemci ile değiştirmek istiyorum.

Sizden asıl istediğim yine bu ayarlarda, eski bir ekran kartı önermeniz olacaktır. Bildiğiniz ya da sattığınız bir şeyler varsa yorumlarda bekliyorum. (Bütçem 700-900 arası)

Çözüm
Q9550 gibi Quad-Core serisinin en güçlü işlemcilerini takabilirsiniz. Anakartınızın RAM destek listesine bakın, 4GB bir RAM varsa ondan bulmaya çalışın. İşlemciyi ucuza bulursanız (Q9550'yi geçen ay 180TL'ye görmüştüm.) yanına ikinci el RX 560 koyabilirsiniz belki.
Eski nesil i3 bir işlemci ile değiştiremezsiniz. LGA 775 pin bir sokete sahip, yalnızca Core 2 Duo, Quad, Extreme ve Xeon işlemciler takılabilir. Ki bunlar bile takılamayabilir anakartın modeline göre. Önce anakartın modelini ve güç kaynağını belirtin, destekliyorsa Quad Core bir işlemci alın. Ardından ekran kartı yükseltmesi yaparsınız.

Q9550 gibi Quad-Core serisinin en güçlü işlemcilerini takabilirsiniz. Anakartınızın RAM destek listesine bakın, 4GB bir RAM varsa ondan bulmaya çalışın. İşlemciyi ucuza bulursanız (Q9550'yi geçen ay 180TL'ye görmüştüm.) yanına ikinci el RX 560 koyabilirsiniz belki.

Çözüm
Eski nesil i3 bir işlemci ile değiştiremezsiniz. LGA 775 pin bir sokete sahip, yalnızca Core 2 Duo, Quad, Extreme ve Xeon işlemciler takılabilir. Ki bunlar bile takılamayabilir anakartın modeline göre. Önce anakartın modelini ve güç kaynağını belirtin, destekliyorsa Quad Core bir işlemci alın. Ardından ekran kartı yükseltmesi yaparsınız.
Dediğim gibi pek anlamıyorum.

1606075765878.png

Anakart modeli sanırım burada yazıyor, önerine açığım.
Teşekkürler, bakacağım.

Eki Görüntüle 747221

Sanırım oldukça yeterli dediğiniz işlemci için? Peki onu aldım varsayarsak ekran kartı öneriniz olur muydu?
O güç kaynağı maalesef işlemciyi de ekran kartını da besleyemez. 12V kanalından 108W güç veriyor. Ekran kartının TDP değeri 75 civarında olmalı (tam bilmiyorum) ve işlemci de 95W TDP değeri ne sahip.

Yeni konular

Geri
Yukarı