Pentium E6500'e OC yapılır mı?

Makaleler
4
Merhaba arkadaşlar daha önce ekran kartıma O.C yapıp güzel sonuçlar almıştım. Şimdi işlemciye O.C yapmak istiyorum. Bu sisteme O.C yapılır mı? İnternet'te bu işlemciye 4.52 GHz'e kadar O.C yapan arkadaşlar var ama anakarta göre O.C sonuçları değişebiliyormuş. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

CPU: Pentium Dual-Core E6500 @ 2.93GHz (2 cpus), ~2.9GHz.
Anakart: Gigabyte G31M-ES2l

Hocam hiç uğraşma overclockla. Bende de vardı bu işlemci. Ölü bir işlemci ve performansı overclokla yükselmiyor ne yazık ki :( Hiçbir FPS artışı gözlemlememiştim 3.5-3.7 GHz ile. Ayrıca 4.5GHz için güzel bir soğutucun olması lazım hem anakartın da yetmeyebilir

O anakart bende de var. Yapacağın miktara değmez.

Sadece merak ediyorum :) zaten yeni bir bilgisayar alacağım.

Hocam hiç uğraşma overclockla. Bende de vardı bu işlemci. Ölü bir işlemci ve performansı overclokla yükselmiyor ne yazık ki :( hiçbir FPS artışı gözlemlememiştim 3.5-3.7 GHz ile. Ayrıca 4.5GHz için güzel bir soğutucun olması lazım hem anakartın da yetmeyebilir.

Merakımdan deneyeceğim. Zaten yeni bilgisayar alacağım.

G31 chipset ile tahminimce maksimum 3.2-3.3 GHz falan yaparsın herhalde o da stok soğutucu olduğunu varsayıyorum.

Stock soğutucu var. 300x11 şeklinde (çarpan değeri default) ayarladım. RAM için 800x900 ( 3.00 ) şeklinde ayarladım. Bilgisayar açılırken Boot ekranında gözüküyor değerler fakat bilgisayar açıldıktan sonra özelliklerim kısmında default değerler gözüküyor. CPU-Z'den bakınca o.c değerleri gözüküyor. AIDA64 ile kontrol edeceğim.

RAM'i ellemenize gerek yoktu. AIDA64 ile bakınca cevabınızı beklerim.

Min-Max değerlerini düzenleyemediğim için AIDA64'te overclock değerleri sürekli değişiyordu. Az önce GTA4 oynarken restart attı. CPU için sıcaklık en fazla 70 derece, MHz 3300 değerlerini gösteriyordu. BIOS'tan işlemciyi 290x11 yaptım. Şimdi tekrar oyuna gireceğim.

Ayrıca az önce fark ettim. RAM'e dokunmasam bile CPU'dan dolayı değerleri otomatik yükseltiyor.

Min-Max değerlerini düzenleyemediğim için AIDA64'te overclock değerleri sürekli değişiyordu. Az önce GTA4 oynarken restart attı. CPU için sıcaklık en fazla 70 derece, MHz 3300 değerlerini gösteriyordu. BIOS'tan işlemciyi 290x11 yaptım. Şimdi tekrar oyuna gireceğim.

Ayrıca az önce fark ettim. RAM'e dokunmasam bile CPU'dan dolayı değerleri otomatik yükseltiyor.
Otomatik yükseliyorsa tamamen manuel yapmanız gerekiyor, çarpanı default değil de başka değer girmek gibi.

Otomatik yükseliyorsa tamamen manuel yapmanız gerekiyor, çarpanı default değil de başka değer girmek gibi.

Aslında tüm bu işlemci o.c işini GTA 4'te biraz daha performans almak için yaptım. Ama nafile. Bu oyuna hiçbir şey işe yaramaz. Minimum ayarlarda da maksimum ayarlarda da aynı. 15-20 FPS alıyorum. Sorunlu bir oyun olduğunu biliyorum ama yapacak bir şey yok.

Geri
Yukarı