Pentium E6500'e OC yapılır mı?

Güzel demişsin de, konu sahibi hayatta mı merak ettim şu an.

Selamun aleyküm hocam. Güya bugün sabah kalkıp @Computer Hardware in dediği şekilde o.c yapacaktım ama tüm gün GTA IV oynayarak geçirdim :D :D şimdi bir girdim foruma aman Allah'ım konu nereden nerelere gelmiş :D sakin olun biraz :) ben gece o.c yapacağım sisteme :D.

OC yapmadım, yapmam da. O 2 çekirdekli işlemci OC etsen ne, etmesen ne ki. Gerekirse 5 GHz olsun, sonuçta 2 çekirdek ve ekran kartı da 9500 GT yani yapacağı OC'un hiçbir anlamı yok.(Darboğaz yemiyorsa ki yemez o kartla.) kartı yükseltse RAM 4 GB sınırı var ki GTA IV bazı yerlerde 4 GB'dan fazla kullanıyor. Yani konu sahibinin sorusunun cevabına gelirsek; OC yapılır yapılmasına ama pek anlamlı olmaz.

Öyle diyorsunuz ama 2.93 GHz'ten 3.10'a çıkartınca bile benim sistemimde bayağı fark etti. Ayrıca o performans vermez dediğin 9500GT neler neler yapmaya başladı O.C'den sonra :) üstelik fiziki hasar almış sorunlu bir ekran kartı :) ve oyun şimdiye kadar 3GB RAM kullanımının üstüne çıkmadı. Daha önce ekran kartına O.C için farklı bir konu açmıştım. Ekran kartı O.Cden sonra +20 FPS vermeye başladı :) eskiden Low ayarlarda oynadığım oyunları High ayarlarda oynuyorum şu an.

Bu arada Technopat'ta 1.5 ayın kutlu olsun zamanla buradaki insanlardan yeni şeyler öğreneceğini umuyorum.

Bu arkadaşın Technopat'ta 1.5 ay süredir bulunması bu işlerle 1.5 aydır ilgilendiği anlamına gelmez ki? :)

Ciddi oranda arttırma diyorsun fakat bunu 2 çekirdekli bir işlemciye yapacak, ne kadar ciddi oranda artış olabilir? Bence de burada bitsin.

Cidden 2.93GHz'ten 3.10'a bile iyi fark etti. 3.65'i deneyip sonuç vereceğim buraya. Ayrıca daha önceki yorumlarda 4.4'ü görmez tarzında konuşmalar olmuş. Google'dan bakarsanız eğer bu işlemciye sağlam bir soğutucu ile 4.4'ün üstünde overclock yapan kişiler var :)

Sonuç olarak ikinize de cevaplarınız için teşekkür ederim.

G31M-ES2l gayet güzel bir overclock anakartıdır. Core 2 Duo işlemcilerin ise gayet güzel overclock yetenekleri vardır ve ısınmazlar. Çok basit bir işlemle ve çok ufak sıcaklığı etkilemeyecek bir voltaj ile o işlemcini 3.66 GHz frekansına çıkarabilirsin. BIOS'a gir CPU frekansını 333'e çek, Core voltage (çekirdek voltajını) 1.24 seviyesine getir (1.2375'in bir tık üstü). RAM frekansı CPU frekansını arttırdığın için yükselir, çünkü FSB artar. Bu yüzden RAM frekansını ayarlayabilirsin, System Memory multiplier [Auto]'ya gel ve enter tuşuna bas Auto'dan çıkarıp karşına gelen seçeneklerden örneğin 2.0D ile RAM frekansını sahip olduğun RAM'inin frekansında veya altında tut. F10 bas Y'de enterla ayarları kaydedip çıkmış olursun, bu şekilde sistemin sorunsuz olarak açılacak ve işlemcin 3.66 GHz frekansında çalışacaktır, sahip olduğun işlemci, anakartının desteğiyle 4, 400 GHz frekansına kadar çıkabilir. Tabi önce 3.66 GHz'de çalıştırdıktan sonra oyunda sıcaklıklara bakman gerekir.

Şu an BIOS değerleri böyle. CPU voltajını 1.24'e yükselt demişsiniz fakat normal değer zaten 1.28 gözükmekte.
IMG_20200723_211239_1.jpg

Vcore ile işimiz yok bizim, düşürmüyorsunuz, CPU voltage Control'ü normalden çıkarın ve voltajı 1.24'e ayarlayın.

Tabi ilk defa yapınca böyle ufak heyecanlar akılda soru işaretleri vs. oluyor :D normal CPU Vcore'u CPU voltage Control'un standart değeri zannetim :)

Edit: Ayarları yapıp F10 yaptım. PC restart attı ekran gelmeden kapandı tekrar açıldı BIOS ayarları Default'a düştü.

Tabi ilk defa yapınca böyle ufak heyecanlar akılda soru işaretleri vs. oluyor :D Normal CPU Vcore'u CPU Voltage Control'un standart değeri zannetim :)

Ben bu işlemleri sayısız kez yaptım yani ayarları direkt veriyorum sana dediğim gibi yaparsan 3.66 GHZ ile kullanabilirsin ki daha bundan 3-4 gün önce kenarda duran parçaları topladım bilgisayar yapıp 230 liraya sattım, işlemcisi de E7400'dü 2.8 GHZ temel frekansı var 1.24V 3.5 GHZ hız aşırtıp o şekilde verdim alıcıya.

Ben bu işlemleri sayısız kez yaptım yani ayarları direkt veriyorum sana dediğim gibi yaparsan 3.66 GHz ile kullanabilirsin ki daha bundan 3-4 gün önce kenarda duran parçaları topladım bilgisayar yapıp 230 liraya sattım, işlemcisi de E7400'dü 2.8 GHz temel frekansı var 1.24V 3.5 GHz hız aşırtıp o şekilde verdim alıcıya.

Son mesajıma tekrar bakar mısınız? Edit verdim.

Geri
Yukarı