Phanteks Eclipse P400S İncelemesi

Bu konu içerisinde sizlere kullanmakta olduğum Phanteks Eclipse P400S model kasa hakkındaki görüş ve deneyimlerimi aktaracağım.

Genel Özellikleri

Kasa yapı olarak midtower boyutlarında. Derinliği 47 cm, yüksekliği 47 cm ve genişliği 21 cm boyutlarında. Midtower bir kasa olmasına rağmen ön panelde optik sürücü yuvaları bulunmadığı için oldukça geniş bir iç hacme sahip. Ben 15 cm yüksekliğindeki kule tipi bir soğutucuyu rahatlıkla içine yerleştirebildim. Yine 35 cm uzunluğundaki bir ekran kartını da problemsiz bir şekilde bu kasaya takabilirsiniz.

gnl1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg

Genel olarak sağlam malzeme kullanılmış. Sac kalınlığı gayet iyi. Arka kapağı defalarca takıp çıkarmama rağmen dişlerde herhangi bir yamulma ve ya boya dökülmesi olmadı. Kasanın üst kısmında 2 adet USB 3.0 portu, kulaklık ve mikrofon jack girişleri, RGB led ve fan kontrol tuşları ve reset tuşu yer alıyor. Kasada dahili fan ve led kontrolcü bulunuyor. Fan kontrolcü ile bağlı olan fanları 3 ayrı hızda çalıştırabilirken, RGB kontrolcü ile de kasadaki RGB ledleri 10 farklı renk ile aydınlatabiliyorsunuz. Ön tarafa 3 adet 120 mm ya da 2 adet 140 mm'lik fan takabiliyorsunuz. Üst kısıma ise yine 2 adet 120 mm veya 2 adet 140 mm boyutlarında fan takabiliyorsunuz. Arkada ise 1 adet 120 mm fan takılabilen bir egzoz çıkışı mevcut.

5.jpg gl6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg

Kablolama & SSD-HDD Yatakları

P400s'te gayet geniş bir kablo saklama alanı ve kablolama işini kolaylaştıracak aksesuarlar mevcut. Ben beyaz renkli sleeved kablo kullanmama rağmen bütün kabloları güzelce saklayabildim. Özellikle kabloları bir arada tutabilmek için konulan 3 adet cırt cırt kablo bağı güzel düşünülmüş bir ayrıntı. Bu kasada ikişer adet 2.5 ve 3.5 inch sürücü yuvalarına yer verilmiş. 2.5 inch sürücü yuvaları anakartın hemen arkasına denk gelirken 3.5 inch sürücü yuvaları ise PSU kablo saklama bölmesinin içerisine yerleştirilmiş. 2.5 inchlik sürücünüzü vidalayarak montajlayabiliyorsunuz. 3.5 inchlik bir sabit diskiniz varsa bunu kasada bulunan yataklara kolayca yerleştirerek kasanıza montajlayabilirsiniz. Ben bu yatakları ekstra kablo alanı için kasanın içerisinden çıkardım.

13.jpg 14.jpg 15.jpg 16.jpg

Aksesuarlar & İnce Ayrıntılar

P400S, yanında bolca aksesuarla birlikte geliyor. Aksesuar kutusu içerisinden üst kapak toz filtreleri, RGB led şerit, bolca vida ve daha da sağlam kablolama yapabilmek için ekstra kablo cırt cırtları çıkıyor. Üst tarafa fan takmak istediğinizde beyaz kapakları kaldırıp yerine mıknatıslı toz filtrelerini kolayca yerleştirebiliyorsunuz. Kutu içerisinden çıkan RGB şerit, RGB kontrolcüye ya da anakartınız destekliyorsa anakart üzerindeki jled kontrolcülerine takılarak kullanılabiliyor. Mıknatıslı yapısıyla kasada istediğiniz yere yerleştirebiliyorsunuz. Arka kapak üzerinde bulunan vidalar yerinden çıkmıyor. Bu sayede belki de en çok takıp çıkardığımız vidaları kaybetmek gibi bir derdimiz kalmıyor. Ekran kartını taktığımız slot ızgaraları kırılarak değil de vidaları sökülerek yerinden çıkarılıyor. Bunları istediğimizde tekrar yerine takabiliyoruz. PSU fanının altında bir toz filtresi bulunuyor Gerektiğinde çıkarıp temizleyebiliyorsunuz.

17.jpg 18.jpg 19.jpg 20.jpg 21.jpg 22.jpg asd.jpg

Sonuç:

Phanteks P400S, parasına göre alınabilecek en iyi kasalardan. Şu an 370 TL gibi bir fiyata sahip. Bana indirim kuponu ile birlikte 320 TL'ye geldi. Olumlu noktalarını zaten yukarıda bolca anlattım. Bu kadar artının yanında eksi noktaları da var mı? Tabi ki az da olsa benim gözümde eksi yanları var.

- Kasanın kendi fanları gürültülü çalışıyor. Özellikle son kademeye aldığınızda rahatsız edici bir seviyeye çıkıyor.

- Üst kısım, soğutma radyatörü için pek de uygun değil. Anakart ile arasındaki boşluk çok dar. Buraya ancak fan takılabilir. Radyatör takmak için ön tarafı tercih etmeniz gerekiyor.

Sonuç olarak kasamdan çok memnunum. NZXT S340 ile bu kasa arasında kalmıştım. Tercihimi P400S'ten yana kullandım. Pişman da olmadım. Aklınızda bu bütçelerde bir kasa almak varsa P400S'i çekinmeden tercih edebilirsiniz. Umarım bu inceleme ile aklında soru işareti olan arkadaşlara yardımcı olmuşumdur.

logo.jpg iç.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasanızın önü kapalı ve sadece alt ve üstteki küçük yerlerden hava alabiliyor ki oralar da toz filtresiyle kaplı. Yani oradan hava çekebilmek için biraz basınca ihtiyacınız olacak. BioniX fanlar basınç konusunda zayıf ama büyük miktarlarda hava çekip itebiliyorlar. Dolayısıyla havayı dışarı atınca ne kadar güçlü gideceği önemli olmadığı için egzoz olarak kullanılması daha mantıklı. Basınçları ise ciddi anlamda az o fanların. Yani önde kullanılmaması bu kasada daha iyi olur. Aer RGB fanlar ise statik basınç ve hava akışı yönünden güçlü olduğu için önde kullanmak daha mantıklı.

En iyisi denemekten geçiyor. Şimdiki haliyle açarsın stres testini 10 dakika sonra sıcaklıkların ekran görüntüsünü kaydedersin daha sonra @Nazım Paşa dediği gibi yerlerini değiştirip tekrar denersin sonuçları karşılaştırdığında hangisiyle daha iyi sonuç aldıysan öyle kullanırsın.

@burakoruk kasanın önünün kapalı olduğunu unutmuşum. Aynen dediğin gibi öndeki fanları egzoz yapmayacağına göre görüntüde değişen pek bir şey olmayacak.

@Nazım Paşa anladım hocam bilgilendirme için teşekkür ederim. Kasa içi sıcaklık konusunda şu ana kadar bir problem yaşamadım. Yaptığım stres testlerinde sıcaklık değerleri hiç bir zaman kritik seviyelere çıkmadı. Eğer ileride daha kaliteli bir hava sirkülasyonuna ihtiyaç duyarsam dediğiniz değişikliği yaparım. Şimdilik böyle bir sıkıntım olmadığı için kasa içi görünümü de bozmayıp bu şekilde bırakacağım :).

@CJack60 hocam bu fanları takmadan önce ön tarafta bir tane kasanın kendi 120 milimetrelik fanı vardı. Hem o haliyle hem de bu yeni haliyle bir kaç kez stres testi yaptım. İşlemci ve ekran kartının maksimum yük altındaki sıcaklık değerleri değişmedi. İşlemci her iki durumda da maksimum yükte 42 dereceyi geçmedi. Yine ekran kartı yük altında iki durumda da en yüksek 72 dereceyi gördü. Benim gözlemleyebildiğim değişiklik sadece anakart üzerindeki VRM'lerin sıcaklık değerlerinde oldu. İlk halinde yaptığım stres testlerinde VRM sıcaklık değerleri maksimum 49 derece olurken yeni fanları taktıktan sonra 46 dereceye düştü (bu testleri fanlar en düşük devirdeyken yaptım). Bu değerler de bana normal geldi. Sıcaklık değerleri olarak kritik seviyelerde olmadığı için @Nazım Paşa'nın önerdiği değişikliği yaptığımda kazandıracağı sıcaklık azalışının bana şu an için ciddi bir faydası olacağını düşünmüyorum. Yine de dediklerinizi aklımdan çıkarmayacağım.

@Nazım Paşa anladım hocam bilgilendirme için teşekkür ederim. Kasa içi sıcaklık konusunda şu ana kadar bir problem yaşamadım. Yaptığım stres testlerinde sıcaklık değerleri hiç bir zaman kritik seviyelere çıkmadı. Eğer ileride daha kaliteli bir hava sirkülasyonuna ihtiyaç duyarsam dediğiniz değişikliği yaparım. Şimdilik böyle bir sıkıntım olmadığı için kasa içi görünümü de bozmayıp bu şekilde bırakacağım :).

@CJack60 hocam bu fanları takmadan önce ön tarafta bir tane kasanın kendi 120 milimetrelik fanı vardı. Hem o haliyle hem de bu yeni haliyle bir kaç kez stres testi yaptım. İşlemci ve ekran kartının maksimum yük altındaki sıcaklık değerleri değişmedi. İşlemci her iki durumda da maksimum yükte 42 dereceyi geçmedi. Yine ekran kartı yük altında iki durumda da en yüksek 72 dereceyi gördü. Benim gözlemleyebildiğim değişiklik sadece anakart üzerindeki VRM'lerin sıcaklık değerlerinde oldu. İlk halinde yaptığım stres testlerinde VRM sıcaklık değerleri maksimum 49 derece olurken yeni fanları taktıktan sonra 46 dereceye düştü (bu testleri fanlar en düşük devirdeyken yaptım). Bu değerler de bana normal geldi. Sıcaklık değerleri olarak kritik seviyelerde olmadığı için @Nazım Paşa'nın önerdiği değişikliği yaptığımda kazandıracağı sıcaklık azalışının bana şu an için ciddi bir faydası olacağını düşünmüyorum. Yine de dediklerinizi aklımdan çıkarmayacağım.

Oyun oynarken hele ki açık dünya oyunuysa saatlerce kendinden geçiyorsun. Sistemin o durumdaki haliyle kısa süreli test hali bir olmaz elbette. Ayrıca kasada içeri alınan hava kadar içerde ki sıcak havanın hızlı tahliyesi göz ardı edilmemelidir.

Merhaba, çok alakasız olacak fakat özel mesaj da atamadim ulasmamin tek yolu buydu. Hydra r6 ile ilgili bir konuda klavyeye leş demissiniz. Almayi dusunuyordum memnuniyetsizliginiz neydi? Devam etti mi?

Hocam açıkçası bugüne kadar Everest marka ürün kullanıp da garanti ile ilgili olumlu yorum yapan birini görmedim. Yeni klavye ayarladıktan sonra göndereceğim. Haksız çıkmaya da razıyım:). Olumlu bir sonuç alırsam da gelir burada paylaşırım.

Bu kadar kötülediğin klavyede ne sorun yaşıyorsun anlat da biz de bilelim diyebilirsiniz :D. Hemen söyleyeyim. Bazı ledler öldü, yanmıyor. Işıklar titreme yapıyor. Bilgisayarı uyku moduna alıp tekrar açtığımda RGB sapıtıyor. Bağlantıyı kesip tekrar bağlamam gerekiyor. Klayve üzerinden aydınlık şiddetinde değişiklik yapamıyorum. Bunun için yazılımı kullanmam gerekiyor. Tuşlar çok kalitesiz. Çatlamalar olmaya başladı. Bir tuşa aniden bastığımda yerinden fırlıyor. Özellikle oyun oynarken bu çok büyük sıkıntı yaratıyor. Malzemenin kalitesizliğinden kaynaklanan sıkıntılarım için firmaya bir şey diyemem ama özellikle bu ölü led ve tireme olayından sonra klavye ile arama adeta kutup soğukları girdi. Garanti bu sorunlara çözüm üretir mi bilmem. Çözüm üretemezlerse de klavyeyi kaldırıp çöpe atacağım ve bir daha Everest markasına bulaşmayacağım, bulaştırmayacağım.

@Hobwin hocam bu mesajda bahsettim sorunlardan. Şu an kullanmıyorum klavyeyi.

Screenshot_10.png

Hafta sonu montaj var :D

@Hobwin hocam bu mesajda bahsettim sorunlardan. Şu an kullanmıyorum klavyeyi.

Eki Görüntüle 287045
Hafta sonu montaj var :D
Montajını yaptıysanız görselleri paylaşabilir misiniz? Aynı kasa ve soğutucuyu kullanmayı planlıyorum. Bir sorun yaşadınız mı? Son olarak radyatörü öne koyunca kasada genel hava akışını ne şekilde yaptınız?

Montajını yaptıysanız görselleri paylaşabilir misiniz? Aynı kasa ve soğutucuyu kullanmayı planlıyorum. Bir sorun yaşadınız mı? Son olarak radyatörü öne koyunca kasada genel hava akışını ne şekilde yaptınız?

Hocam montajı yaptım fakat telefonum arızalandığı için fotoğraf çekme imkanım yok maalesef kusura bakmayın ( idareten kullandığım telefonun kamerası sıkıntılı). Montajda herhangi bir sorun yaşamadım. Kutudan kurulum talimatı çıkıyor. Eliniz bu tarz işlere yatkınsa hiç sıkıntı çekmezsiniz. Sadece radyatörü ön tarafa montajlarken vidaları hem fanların hem de radyatörün üzerindeki deliklere denk getirmeye çalışmak, bunu yaparken bir elimle de radyatörü sabit tutmak biraz zorladı. Genel hava akışında bir değişiklik yapmadım. Önceki görsellerde paylaştığım gibi 2 adet üst ve 1 adet arka egzoz çıkışında olmak üzere 3 adet 120 mm NZXT AER RGB fan mevcut. Radyatör fanlarını da dışarıdan içeriye hava çekecek şekilde bağladım. Şu an havalandırma konusunda hiç bir sorun yok. Hatta eskisinden biraz daha iyi durumda diyebilirim. İşlemcim Ryzen 5 1600X, ekran kartım Palit GTX 1060 6 GB. İşlemcinin sıcaklığı boşta 22-23 derece(sabaha karşı hava soğuduğunda 20 dereceyi bile görüyor), PUBG, Fortnite, Farcry 5 gibi işlemciye yüklenen oyunlarda 38-40 derece arasında değişiyor. Daha önce ekran kartım yük altında 76-77 derece arasındayken şimdi 72 dereceyi geçtiğini hiç görmedim. Kasanın önden kısıtlı havalandırma imkanı olmasına rağmen radyatörle birlikte gelen fanlar içeriye iyi hava çekiyor.

Siz ne zaman almayı düşünüyorsunuz? Bayramda memleketime döneceğim. Orada fotoğraf paylaşma imkanı bulabilirim. İsterseniz o ara hatırlatırsınız ben de fotoğrafları çekip paylaşırım.

Hocam montajı yaptım fakat telefonum arızalandığı için fotoğraf çekme imkanım yok maalesef kusura bakmayın ( idareten kullandığım telefonun kamerası sıkıntılı). Montajda herhangi bir sorun yaşamadım. Kutudan kurulum talimatı çıkıyor. Eliniz bu tarz işlere yatkınsa hiç sıkıntı çekmezsiniz. Sadece radyatörü ön tarafa montajlarken vidaları hem fanların hem de radyatörün üzerindeki deliklere denk getirmeye çalışmak, bunu yaparken bir elimle de radyatörü sabit tutmak biraz zorladı. Genel hava akışında bir değişiklik yapmadım. Önceki görsellerde paylaştığım gibi 2 adet üst ve 1 adet arka egzoz çıkışında olmak üzere 3 adet 120 mm NZXT AER RGB fan mevcut. Radyatör fanlarını da dışarıdan içeriye hava çekecek şekilde bağladım. Şu an havalandırma konusunda hiç bir sorun yok. Hatta eskisinden biraz daha iyi durumda diyebilirim. İşlemcim Ryzen 5 1600X, ekran kartım Palit GTX 1060 6 GB. İşlemcinin sıcaklığı boşta 22-23 derece(sabaha karşı hava soğuduğunda 20 dereceyi bile görüyor), PUBG, Fortnite, Farcry 5 gibi işlemciye yüklenen oyunlarda 38-40 derece arasında değişiyor. Daha önce ekran kartım yük altında 76-77 derece arasındayken şimdi 72 dereceyi geçtiğini hiç görmedim. Kasanın önden kısıtlı havalandırma imkanı olmasına rağmen radyatörle birlikte gelen fanlar içeriye iyi hava çekiyor.

Siz ne zaman almayı düşünüyorsunuz? Bayramda memleketime döneceğim. Orada fotoğraf paylaşma imkanı bulabilirim. İsterseniz o ara hatırlatırsınız ben de fotoğrafları çekip paylaşırım.
Yazın sonlarına doğru planlıyorum. Zahmet olmazsa atarsanız sevinirim. Aynı şekilde üste 2 ve arkaya 1 fan takılı olacak bunlar havayı dışarı verecek. Fanlar sıcak hava kasaya verince sorun çıkar diye düşünüyordum, sorun olmuyormuş. İ5 8600k'yı 5.0GHz ye çıkarmayı planlıyorum. Anakart olarak Gigabyte Z370 Aorus Gaming 7 kullanacağım. Anakart tarafında sorun çıkacağını sanmıyorum. Overclock yapıyorsanız nasıl değerler elde ettiniz?

Yazın sonlarına doğru planlıyorum. Zahmet olmazsa atarsanız sevinirim. Aynı şekilde üste 2 ve arkaya 1 fan takılı olacak bunlar havayı dışarı verecek. Fanlar sıcak hava kasaya verince sorun çıkar diye düşünüyordum, sorun olmuyormuş. İ5 8600k'yı 5.0GHz ye çıkarmayı planlıyorum. Anakart olarak Gigabyte Z370 Aorus Gaming 7 kullanacağım. Anakart tarafında sorun çıkacağını sanmıyorum. Overclock yapıyorsanız nasıl değerler elde ettiniz?

Asrock Taichi X370 anakart kullanıyorum ben de. Overclock yapmadım hiç. Bu kasa+soğutucu ikilisini birlikte kullanan çokça kişi gördüm. Büyük bir kısmı da soğuk havayı önden alıp radyatörün üzerinden geçirecek şekilde yapmış montajı. Bir sıkıntı yaşadıklarını görmedim. Tabi burada radyatörün içerisindeki sıvı sıcaklığı da önemli. Şu an baktığımda radyatörün sıvı sıcaklığı 27 derecede. Overclock yapıldığında bu sıcaklık artacağından kasa içi sıcaklıklarda da buna bağlı olarak bir değişim olabilir. Sonuçta 5.0 GHZ gibi ciddi değerlerden bahsediyorsunuz. Onu da deneyerek görebilirsiniz ancak.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı