PHP'de ortalama nasıl hesaplanır?

Hocam önceki konuda yazdığım işe yaramadı mı? :(

Yok hocam da ben sonradan yanlış bir şeyler yaptım iyicene kafam karıştı ya birisi ortalamayı 3'e bölme falan yazdı önce çarpılır sonra bölünür dedi bir şeyler kafamı mahvetti ya.

Biraz daha detay verir misin? Not ortalaması mı ne ortalaması?

Ama genel olarak a ve bnin ortalamasını almak istersek,

(A+b)/2 şeklinde olur.

Not.

Yok hocam da ben sonradan yanlış bir şeyler yaptım iyicene kafam karıştı ya birisi ortalamayı 3'e bölme falan yazdı önce çarpılır sonra bölünür dedi bir şeyler kafamı mahvetti ya.

Not.
Google'da bu sorunun cevabı olarak yüzlerce kaynak bulabilirken neden böyle bir zahmete giriyorsun? Yazılımda araştırmak çok önemlidir. Bunu biliyorsun dimi?

Google'da bu sorunun cevabı olarak yüzlerce kaynak bulabilirken neden böyle bir zahmete giriyorsun? Yazılımda araştırmak çok önemlidir. Bunu biliyorsun değil mi?

Daha önceden bakmıştım bulamamıştım o yüzden yapmıştım sınav olacağız onun için uğraşıyorum yazılımda iyi bir yere gelmek için PHP çalışmazdım zaten.
O zamanda 735 falan çıkmıştı işte ondan kafam karıştı bayağı sonra benimle dalga geçti bende bir şey demedim.

Not ortalaması alırken kat sayılar önemlidir. Örnek verirsek, 5 ders matematik ve 4 ders kimya olsun. Bunu toplayıp ikiye bölüp bulamazsın.

(Matematik ortalaması.5 + kimya ortalaması.4)/9 şeklinde hesaplaman gerekir.

Kod:
$sayilar = array(1, 8, 9, 3, 15, 12, 4, 9);

$ortalama = array_sum($sayilar) / count($sayilar);

echo $ortalama;

Geri
Yukarı