Pilot olmak için ne yapmalıyım?

romantik_donat

Picopat
Daha fazla  
Bildiğim kadarı ile pilot olmak için 3 tane yol var. Para, mükemmel matematik ve askeri bölümden pilotluğa geçmek fakat hangisi daha avantajlı, hangi yolu seçmeliyim bilemiyorum. Bir okula 100k verecek bütçem yok, devletten okumak istersem sadece bir okul eğitim veriyor ve YKS 480puan istiyor. Tek seçimim THY'nin kursları olarak gözüküyor ama bu seçenek de kesin değil.

Peki şu anda ne yapmalıyım? Hangi yolu seçersem daha iyi olur veya tavsiyeleriniz nedir?

Amacın maddi kaygılar gütmeden pilot olmaksa tabii ki askeri pilot olmak en iyisi. Onun dışında kalan yöntemlerde illaki bir bütçe ayırman gerekiyor.

Sivil pilot olmak için askeri pilot olmak kadar saçma bir şey yok, dile kolay 21 yıl çalışmanız gerekiyor. Dediğiniz gibi akademi işi de zor o yüzden en mantıklı yöntem sınava kasıp Pilotaj kazanmak.

Askerlikten geçmek daha kolaydır diye düşünüyorum sonuçta hem daha kolay bir şekilde kazanıyorsunuz hem de bir yandan devletin size olan güvenini.

Askerlikten geçmek daha kolaydır diye düşünüyorum sonuçta hem daha kolay bir şekilde kazanıyorsunuz hem de bir yandan devletin size olan güvenini.

Askerlikten geçmek daha kolay fakat sivil pilotluğa geçtiğinizde 40-50 yaşında olduğunuz için pek sıcak bakmıyorum. Yine de cevabınız için teşekkürler.

Turkish academy dışında şansınız yok gibi.

Turkish academy bildiğim kadarı ile sadece üniverstelilere eğitim veriyor. Biraz daha bilgi verebilirsiniz çok mutlu olurum.

Son düzenleme:
Askerlikten geçmek daha kolay fakat sivil pilotluğa geçtiğinizde 40-50 yaşında olduğunuz için pek sıcak bakmıyorum. Yine de cevabınız için teşekkürler.

Turkish academy bildiğim kadarı ile sadece üniverstelilere eğitim veriyor. Biraz daha bilgi verebilirsiniz çok mutlu olurum.
Öncelikle THY için 4 yıllık bir lisans bölümünden mezun olmanız gerekiyor. Mezun olduktan sonra THY Akademiye başvurup yeterlilik testlerine ve İngilizce testine girmeniz gerekiyor.

Testleri geçtikten sonra mülakat yapılıyor ve eğer uçuşa elverişliyseniz sizi 12-24 aylık bir eğitime alıyorlar.

Sonucunda ise (yanlış olabilir) dar gövde yardımcı kaptan pilot olarak mezun oluyorsunuz.

10 sene boyunca ise THY’de çalışma zorunluluğunuz var aksi takdirde tazminat ödüyorsunuz. THY her ay düzenli olarak sizi etkilemeyecek düzeyde maaşınızdan eğitim ücretini kesiyor.

Geri
Yukarı