Pilot olmak için ne yapılmalı?

weaxny

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Nvidia GeForce RTX 4060ti 8gb, Intel Core i5 13400f, 16gb RAM, H610M DDR4 Anakart
Pilot olmak istiyorum. Nasıl olabilirim? Pilotaj ve Pilotluk aynı şey mi? Üniversite bölümlerinde "Pilotaj" diye geçiyor ve puanları oldukça yüksek. O bölümü mü kazanmalıyım? Yoksa farklı bir yolu var mı? Ücretli görünen üniversitelerin puanları oldukça düşük. Ücretli okusam yüksek puan alıp burslu bitiren biri daha mı öne çıkar? Bir başka deyiş ile, ücretli üniversite okuyanlar meslek alırken zorlanır mı?

Evet pilotaj okumalısınız. Özel firmalarda eğitim veriyor fakat fiyatlar pahalı.
Çalışarak falan bir şekilde özel firmalara girsem ve diplomayı alsam, iş alma zamanında 500 gibi yüksek bir puan alıp burslu pilotaj okumuş birinin iş bulma olasılığı daha mı fazla olur? Ayrıca yine pilotluk ile ilgili bir konuda biri "THY'nin alımları var, diplomayı alınca maaşından kesiyorlar ücreti." demiş. O mevzu nasıl oluyor?
Nasıl pilot????
Sivil pilot. Yolcu taşımak istiyorum.

Çalışarak falan bir şekilde özel firmalara girsem ve diplomayı alsam, iş alma zamanında 500 gibi yüksek bir puan alıp burslu pilotaj okumuş birinin iş bulma olasılığı daha mı fazla olur? Ayrıca yine pilotluk ile ilgili bir konuda biri "THY'nin alımları var, diplomayı alınca maaşından kesiyorlar ücreti." demiş. O mevzu nasıl oluyor?

Hayır burslu ya da özel okumanızın bir farkı yoktur.

Özel devlet fark etmez pilotaj okumalısınız ( devlette kadro çok az pahalı bir bölüm olduğundan ).
Onun dışında jet pilotluğu için 3 harp okulundan birini kazanmalısınız.
Devletten okuyan biri, özel firmadan okuyan birinden daha mı üstün olur iş alımlarında?
Hayır burslu ya da özel okumanızın bir farkı yoktur.
Anlıyorum. Fiyatlar ne kadar? THY'nin alımları varmış pilot olduktan sonra maaştan kesiyorlarmış ücreti o mevzu doğru mu?

Geri
Yukarı