Pilot olmak

Şu type eğitimiyle ilgili biraz bilgi verir misiniz? Türkiye'de hangi kurumlar bu eğitimi veriyor, yurt dışında biraz ucuz olduğunu duydum yurt dışında eğitimi alırsak Türkiye'de geçerli olması için bir işlem yapmak lazım mı,üniyi bitirince type eğitimine başvurmak için nasıl bir yol izlenir biraz bahsederseniz iyi olur.
Type eğitimleri yurtdışında biraz daha ucuz evet fakat maalesef havayolu firmaları bu eğitimden de para kazanmak istedikleri için kurum dışından alınan type eğitimlerine pek sıcak bakmazlar. Eğitimi kendi verip ya parasını almak ya da maaşından kesinti yapmak isterler. Tabii bir de bizim SHGM var. Maalesef o da artık yurtdışından alınan bütün eğitimlere zorluk getirmeye başladı. Lisans çevirme işlemi için uçuş ve ek ödemeler talep ediyorlar artık.

Type eğitimleri yurtdışında biraz daha ucuz evet fakat maalesef havayolu firmaları bu eğitimden de para kazanmak istedikleri için kurum dışından alınan type eğitimlerine pek sıcak bakmazlar. Eğitimi kendi verip ya parasını almak ya da maaşından kesinti yapmak isterler. Tabii bir de bizim SHGM var. Maalesef o da artık yurtdışından alınan bütün eğitimlere zorluk getirmeye başladı. Lisans çevirme işlemi için uçuş ve ek ödemeler talep ediyorlar artık.
Anladım.Türkiyede type eğitimlerini THY ve pegasus veriyor galiba.Diyelim ben üniversiteyi bitirip thy'ye başvurdum type eğitimi için.Nasıl Bi sınava tabi tutuyorlar.Üniversiteyi başarıyla bitirmiş birisi zorlanır mı?Bir de eğitim ne kadar sürüyor ortalama?

Üniversiteyi başarıyla bitirmiş birisi zorlanır mı?
Üniversite ile alakası yok pek. Mülakat ve havacılık üzerine bir teste tutuluyorsun ve İngilizce’ne de bakıyorlar bu arada. Yani sen her şeyde başarılı olsan da psikolojinden veya karakterinden hoşlanmayıp yine almayabilir firma. Sadece type eğitimi vereyim sonra gitsin diye de almaz kimseyi zaten hiçbiri.
Bir de eğitim ne kadar sürüyor ortalama?
2-4 ay arası sürüyor ama 6 aya da sarktığı oluyor. Bazı firmaların bir yılı bulduğu da oluyor tabii.

Üniversite ile alakası yok pek. Mülakat ve havacılık üzerine bir teste tutuluyorsun ve İngilizce’ne de bakıyorlar bu arada. Yani sen her şeyde başarılı olsan da psikolojinden veya karakterinden hoşlanmayıp yine almayabilir firma. Sadece type eğitimi vereyim sonra gitsin diye de almaz kimseyi zaten hiçbiri.

2-4 ay arası sürüyor ama 6 aya da sarktığı oluyor. Bazı firmaların bir yılı bulduğu da oluyor tabii.
Torpil fln var diyorlar sizce bu başarısız olanların sızlanması mı yoksa gerçekten öyle Bi olay var mı?

Mülakat olan heryerde torpil vardır;) Mülakata girmeden kahve içerek sözleşme imzalayan tonlarca kişi var:)
Siz mülakatta bir sıkıntı yaşadınız mı? Veya torpilsiz girmek imkansız mı? Hem Üni sınavı için hem de ünide çaba göstericem pilot olmak için.Bu sebepten dolayı ortada kalırsam çok koyar.

Siz mülakatta bir sıkıntı yaşadınız mı?
Ohoo… neler neler:) Utanmasalar saçların kıvırcık o yüzden elendiniz diyeceklerdi:)
Veya torpilsiz girmek imkansız mı?
Yok o kadar da değil. Mutlaka emeğinle girebilme imkanın var. Sen dedin ya bahane mi üretiyorlar diye o yüzden dedim.

Ohoo… neler neler:) Utanmasalar saçların kıvırcık o yüzden elendiniz diyeceklerdi:)

Yok o kadar da değil. Mutlaka emeğinle girebilme imkanın var. Sen dedin ya bahane mi üretiyorlar diye o yüzden dedim.

Hadi ya kötüymüş.Yakışıklı olmak lazım o zaman😎

Geri
Yukarı