Pilotaj niye bu kadar pahalı?

pilotds

Decapat
Daha fazla  
Küçüklüğümden beri hep uçaklara ilgiliydim. O üniversiteyi kazanmak için hedefledim her şeyimi ama fiyatları yani çok fazla ailem bunu kaldıramaz bana kalırsa çoğu aile kaldıramaz. Bu fiyatlandırmalar neden böyle?

Genel olarak pahalı bir eğitim. Eğitim içeriğindeki herşey döviz bazlı olduğu için kurumlar kendilerini sağlama almak istiyor ve Türkiye’de de pilotaj ile ilgili yoğun bir reklam kampanyası döndüğünden dolayı talep çok yüksek. Arz, talebin altında olunca da fiyatlar daha da şişiyor. Şuan pilot olmak için en mantıklı seçim, üniversite bitirdikten sonra, hava yolu firmalarının açtığı, yetiştirmek üzere pilot ilanlarına başvurmak. Meslek de hayal edildiği gibi değil, Türkiye’de her revaçtaki meslekte olduğu gibi, pilotaja da yoğun bir yüklenme oldu ve ortalık işsiz pilot kaynıyor. İş, lisansı alınca da bitmiyor, her sene faal bir pilot olarak kalabilmek için binlerce dolar daha harcanması gerekiyor. Tercih edilmeden önce, oturup detaylıca araştırılması ve detaylıca düşünülmesi gerek.

Genel olarak pahalı bir eğitim. Eğitim içeriğindeki her şey döviz bazlı olduğu için kurumlar kendilerini sağlama almak istiyor ve Türkiye'de de pilotaj ile ilgili yoğun bir reklam kampanyası döndüğünden dolayı talep çok yüksek. Arz, talebin altında olunca da fiyatlar daha da şişiyor. Şu an pilot olmak için en mantıklı seçim, üniversite bitirdikten sonra, hava yolu firmalarının açtığı, yetiştirmek üzere pilot ilanlarına başvurmak. Meslek de hayal edildiği gibi değil, Türkiye'de her revaçtaki meslekte olduğu gibi, pilotaja da yoğun bir yüklenme oldu ve ortalık işsiz pilot kaynıyor. İş, lisansı alınca da bitmiyor, her sene faal bir pilot olarak kalabilmek için binlerce dolar daha harcanması gerekiyor. Tercih edilmeden önce, oturup detaylıca araştırılması ve detaylıca düşünülmesi gerek.

Ülkemiz bu yandan çok kötü bir durumda hangi meslek revaçtaysa ona yüklenme oluyor hiç iş şartlarına vb. bakmıyorlar o meslek revaçtaysa iyidir güzel para veriyordur kafasıyla işliyor.

Çünkü uçak masrafları fazla. Milyon dolarlık aletler yakıtları da bir o kadar. Geliri fazla ve ucuz bir eğitimi olsa herkes pilot olurdu. Sektörde açığa göre kotnejan belirleniyor ve en önemlisi kur. 50k euro idi eğitim sanırım. Yurtdışında anne baba çalışıp aylık 5k üstü gelir kazanan aileler rahat şekilde çocuğunu okutur. Onların 10 aylık birikimi. Ama bizim ülkemizde 50k euro 1 milyon TL yi geçiyor. Ortalama bir aile bu masrafı karşılayamaz...

Bende helikoptere çok hevesliydim askeri okullar üzerinden ilerlemek en mantıklısı ailenizin durumu iyi değilse.

Yeni konular

Geri
Yukarı