Ping neye göre yükselip azalır?

yayaya

Hectopat
Daha fazla  
Başkası bağlı olmadığında 16 ms ping alıyorum ama biri internete bağlanıp video veya Instagram vs. açtığı zaman pingde dalgalanmalar oluyor 200, 300 ms görüyorum nedenini gerçekten merak ediyorum. Bu ping işi download mı yoksa upload hızına mı bağlı? Tahminen ne kadar hız alırsak bu ping sorununu kökten çözeriz? 100 Mbps mi? Yoksa nasıl download ve upload bir değerse pingde her altyapıya göre değişiklik mi gösteriyor?

Dosya Ekleri

• cats.jpg
    cats.jpg
    20,8 KB · Görüntüleme: 91
Son düzenleyen: Moderatör:
İnternet hızı, internete bağlı aygıt sayısı gibi faktörlere bağlı olarak gecikme süreniz düşebilir ya da yükselebilir.

Download ve upload hızları ping süresine etki etmez. En büyük etken internet altyapısıdır. Bunlar: ADSL, ADSL2+, VDSL, Kablonet ve Fiber İnternet vb. birkaç bağlantı tipi daha bulunmakta. Ülke genelinde çoğunlukla "ADSL ve ADSL2+" altyapısı kullanılmakta.

Senin kullanıcı olarak teknik anlamda pingi düşürmek için yapabileceğin bir şey yok. Bu durum bağlantı (altyapı) tipiyle alakalı. En iyi ping değerini Fiber bağlantı sunmaktadır. Diğer etkenler: sunucuya olan uzaklığın, bağlandığın sunucunun yoğunluğu ve kullandığın DNS sunucuları vb.

Yeni konular

Geri
Yukarı