Ping Nedir?

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Ping süresi, bilgisayarınız ile karşıdaki sunucu arasında bir veri paketinin iletilmesi esnasında geçen süredir. Örneğin Battlefield 3 oynuyorsunuz ve Ping'iniz 50. Bu demektir ki, bilgisayarınızdan çıkan bir paket, BF3 sunucusuna 50 milisaniyede ulaşıyor.

Biraz daha somutlaştırmak gerekirse oyunda bir mermi sıktınız. Bilgisayarınız bu işlemi bir veriye dönüştürür ve sunucuya yollar. Veri sunucuya gidene kadar geçen sürede (örneğin 50ms) rakibiniz hala yerinde ise o mermiyi yer. Ama geçen süre uzarsa mermileriniz sürekli rakibin arkasına denk gelir ve isabet etmez.

Sunucu size ne kadar uzak ise, bu süre de o kadar artmaktadır. Örneğin Türkiyedeki sunuculara 30ms ile bağlanırsınız. Ama Almanya'daki bir sunucuya bağlanmak istediğinizde mesafe arttığı için bu süre 60ms gibi seviyelere çıkar.

Kullandığınız bağlantı tipinin ping'e etkisi büyüktür. Örneğin en kötü ping değeri 3G'de görülmektedir. Zira paketler daha ilk başta kablosuz gittiği için baz istasyonuna ulaşana kadar gecikmeye uğrar. Aynı sunucuya 3G ile yaptığımız bağlantı 53 ms gecikme ile gerçekleşirken ADSL ile yaptığımız bağlantı 13ms ile gerçekleşmektedir.

Ping konusunda en iyi performansı fiberoptik bağlantı sunmaktadır. Fiberoptik bağlantıda, veriler gerçek anlamda ışık hızına yakın bir hızda taşındığı için ping değerleri inanılmaz derecede düşük olmaktadır. Örneğin ADSL'de 50ms ile bağlanılan sunucuya fiberoptik ile 1~5ms gecikme ile bağlanmak mümkündür.

DNS sunucu da ping'i etkileyen bir etkendir. Eğer oyun oynuyorsanız Google DNS veya Open DNS gibi DNS sunucularını kullanmak ping sürenizi artıracaktır. Oyuna gireceğiniz zaman bu DNS adreslerini silip varsayılan DNS sunucularını kullanmanız faydanıza olacaktır. DNS sunucularını sildiğinizde bilgisayarınız otomatik olarak Türk Telekom'un ülkemizde yer alan DNS sunucularını kullanmaya başlayacaktır. Bu, ping sürenizi duruma göre 15ms kadar iyileştirecektir.

Kablosuz ağ yerine kablolu ağ kullanmak da ping'i olumlu etkileyen bir durumdur. Oyuncuların kablolu bağlantıyı tercih etmesi gerekir.

Yanlış bilinen konular!

Bilgisayarın hızı ping'i etkiler.

Yanlış! Bilgisayarınızın hızının ping ile uzaktan yakından hiç bir alakası yoktur. Ping tamamen internet bağlantınızı ilgilendiren bir konudur.

İnternet hızınız ping'i etkiler.

Yanlış! Internet bağlantı hızınızın ping ile pek alakası yoktur. ADSL kullanıyorsanız 2 Mbit ile de, 10 Mbit ile de aynı ping değerini alırsınız. Ancak bağlantı tipiniz ping'i etkiler. Örneğin fiberde ping değerleri daha iyidir.

Modem ping'i etkiler.

Yanlış! Modemlerin hepsi aşağı yukarı benzer performans ve özelliklere sahiptir. Modeminizi değiştirmek ping'i iyileştirmez.

Son düzenleme:
Herkesin anlayabileceği bir dille, örneklerle anlatmışsınız. Gerçekten süper olmuş. Peki bir sorum olacak.

Diyelim ki ping 30 ve 8 8mbit internet kullanıyoruz. Bu interneti de 4 kişi ortaklaşa kullanıyoruz diyelim. Hepimiz aynı oyuna girdik diyelim, o zaman hepimizin ping değerleri düşecek midir? Ya da başka bir örnek; diyelim ki diğer 3 kişi internetten video izliyor. Ben ise oyun oynuyorum. Yine benim ping değerlerim düşecek midir?

Oyun oynarken sunucu ile bilgisayarınız arasında sürekli bir veri alışverişi gerçekleşir. Eğer internet bağlantınız aynı anda dört kişi tarafından kullanılırsa hattınızın hız limitini doldurabilirsiniz. Bu da sunucu ile olan veri trafiğinde gecikmelere neden olur. Sonuç olarak ping değeriniz yükselir, yani daha kötü olur. Örneğin torrent indirirken oyun oynamak çok zordur. Zira Torrent, indirirken gönderme de yapar ve aynı anda birkaç kullanıcı ile birden bağlantı kurar. Bu esnada oyunun sunucuya gönderdiği paketlerin önceliği düşebilir ve burada bir gecikme yaşanabilir. Bu yüzden oyun oynarken internet bağlantısı mümkün olduğunca boş bırakılmalı.

Gerçekten güzel bir anlatım olmuş. Teşekkürler. Fakat benim bir sorum olacak.
Ben Battlefield 3 oynuyorum, kısa süre önce almanyadan bağlandığım serverlarda ping ortalama 70 gibiydi, bilerek hiçbirşeyi değiştirmedim ama pingleri şu an 110 gibi oldu. Ama arkadaşlarımın böyle bir sorunu yok. Sanırım bilmeden bir şeyleri değiştirdim. DNS önbelleğini temizledim ama o da fayda etmedi, nasıl düzeltebilirim bu sorunu?

Selamın Aleyküm. Ben ping ile ilgili yazını okudum ama aklımda şöyle bir bilgi oluştu Yanlışsa düzeltin lütfen.

Şimdi hız testinde ping ne kadar yüksek çıkarsa benim internet hızım o kadar yavaş olur ? Ping ne kadar düşük olursa internet hızım da o kadar yüksek olur doğru mu ?

Şimdi ben Turkcell Super Online kullanıyorum 20 Mbps sınırsız internet az önce telefonumdan Wifi'yi açarak mobile speedtest.net uygulamasına girdim ve hız testini başlattım. Ping 17 ms, Download 28417, Upload 927.

Buna göre şimdi benim internetim hızlı mı oluyor ? Cevap için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Rehberde yazıldığı gibi İnternet hızı ile ping arasında pek bir bağlantı yoktur. Ping değerini karşıdaki sunucu ile aradaki mesafe, bağlantı tipi gibi etkenler etkileyecektir. Şöyle bir örnek verebiliriz : Aynı bağlantı ile Amerika'daki bir server ile hız testi yaptığınızda çok yüksek bir ping elde ederken yakın bir sunucu ile yaptığınız hız testinde daha düşük bir ping elde edeceksiniz.

Selamın Aleyküm. Ben ping ile ilgili yazını okudum ama aklımda şöyle bir bilgi oluştu Yanlışsa düzeltin lütfen.

Şimdi hız testinde ping ne kadar yüksek çıkarsa benim internet hızım o kadar yavaş olur ? Ping ne kadar düşük olursa internet hızım da o kadar yüksek olur doğru mu ?

Şimdi ben Turkcell Super Online kullanıyorum 20 Mbps sınırsız internet az önce telefonumdan Wifi'yi açarak mobile speedtest.net uygulamasına girdim ve hız testini başlattım. Ping 17 ms, Download 28417, Upload 927.

Buna göre şimdi benim internetim hızlı mı oluyor ? Cevap için şimdiden teşekkürler.

Yazıda diyorum ki Ping ile hızın bir bağlantısı yoktur. İnternetiniz fiber ve gayet iyi. Ping değeriniz de süper.

Upload yaparken Download da yavaşlıyor ve bu da Ping'e etki edebiliyor. Upload genelde interneti komple felç ediyor. Özellikle de ADSL'de bağlantı asimetrik olduğundan Upload başladığı anda hem download hem de ping değerleri felç olmakta. Tecrübe ile sabittir.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı