Pinlere bulaşan termal macun nasıl temizlenir?

onurozzengin

Kilopat
Yer
Gaziantep
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar, ben APU bir sistem kullanıyorum. Sistemim kısaca Ryzen 5 2400G, MSI B450 anakart ve XPG 2x8 3200 MHz RAM'lerden oluşuyor. Bilgisayarın ilk montaj işlemi sırasında termal macun uygulamıştım ama macunu bir anlık sakarlık ile birazcık taşırdım 1-2 tane pine değdi macun sorun etmedim kullanmaya devam ettim ama son zamanlarda termal macunu değişme vaktinin geldiğini hissettim. Sıcaklık normal değerlerin 5-6 derece üstüne çıkmaya başlamıştı. Birkaç yerden baktım temizleme işlemi vs. nasıl yapılır diye fakat pine değen macunu nasıl temizleyeceğimi bir türlü bulamadım. Kimi yerde tiner yazıyor, kimi yerde elektronik devre temizleme spreyi kullanın deniyor. Çok kararsız kaldım, ne yapmam gerekiyor acaba? Yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Alkol ve tiner gibi maddeler ile temizleyin pinlere baskı uygulamayın dikkatli olun, alkol ve tiner dökün biraz bekleyin macun artık tam sıvı kıvama gelince hafiften boşaltın ve yine alkol ve tiner ile durulayın en son kurutun tamamdır.
(Alkol ve tiner birlikte kullanmayın hangisi varsa onu kullanın.)

Alkol ve tiner gibi maddeler ile temizleyin pinlere baskı uygulamayın dikkatli olun, alkol ve tiner dökün biraz bekleyin macun artık tam sıvı kıvama gelince hafiften boşaltın ve yine alkol ve tiner ile durulayın en son kurutun tamamdır.
(Alkol ve tiner birlikte kullanmayın hangisi varsa onu kullanın.)
Hocam devre temizleme spreyi almayı düşünüyorum bi sorun olmaz sanırım.
Şu konuda öneriler var hocam. Ama dikkat edin birisi su ile yıkayın demiş onu yapmanızı önermem. İşlemci pinine termal macun bulaştı
Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı