PlayStation 5 performansı hangi işlemci ve ekran kartına denk?

Konsol - PC arasındaki denklik zaman içinde bozulur. Şuan görünen 3070 civarı gibi görünse de bundan 4 sene sonra 3070 ekran kartlı bir sistem muhtemelen PS5'in o dönemki güncel oyunlarda verdiği performansı veremeyecektir. Bunun sebebi de sizin de söylediğiniz gibi optimizasyon. 4 sene sonra da bir oyun üreticisi oyununu PS5'e optimize edebilmek için uğraşırken benzer bir uğraşı 3070 kartı için vermeyecek ve hatta gelen her driver'la kart normalde verebileceğinden de zayıf performans göstermeye başlayacak. Bu sebeple konsol ilk alındığında bile F/P olarak denk bilgisayardan iyiyken yıllar içinde çok daha fazla avantajlı konuma gelecektir.

Konsol - PC arasındaki denklik zaman içinde bozulur. Şu an görünen 3070 civarı gibi görünse de bundan 4 sene sonra 3070 ekran kartlı bir sistem muhtemelen PS5'in o dönemki güncel oyunlarda verdiği performansı veremeyecektir. Bunun sebebi de sizin de söylediğiniz gibi optimizasyon. 4 sene sonra da bir oyun üreticisi oyununu PS5'e optimize edebilmek için uğraşırken benzer bir uğraşı 3070 kartı için vermeyecek ve hatta gelen her Driver'la kart normalde verebileceğinden de zayıf performans göstermeye başlayacak. Bu sebeple konsol ilk alındığında bile F/P olarak denk bilgisayardan iyiyken yıllar içinde çok daha fazla avantajlı konuma gelecektir.

Hocam bunu geçen birisi karşılaştırmıştı ekşide sanırım. PS4 fiyatına denk GTX 970 hala oyunları gayet iyi çalıştırıyor hatta yüksek FPS ile çalıştırıyordu ama o dönemde ona denk çıkan PS4 oyunları yüksek FPS ile çalıştırmıyordu. Bir çok kişinin bu konuda araştırmadan yorum yaptığını söylemişti. Kesinlikle uzun vade de bilgisayarın daha avantajlı olduğunu söylemişti. Ayrıca PS'de grafiklerden çok kısıldığı söyleniyor.

Hocam bunu geçen birisi karşılaştırmıştı ekşide sanırım. PS4 fiyatına denk GTX 970 hala oyunları gayet iyi çalıştırıyor hatta yüksek FPS ile çalıştırıyordu ama o dönemde ona denk çıkan PS4 oyunları yüksek FPS ile çalıştırmıyordu. Bir çok kişinin bu konuda araştırmadan yorum yaptığını söylemişti. Kesinlikle uzun vade de bilgisayarın daha avantajlı olduğunu söylemişti. Ayrıca PS'de grafiklerden çok kısıldığı söyleniyor.
GTX 970 diye bir kart yoktu PS4 çıktığında. 670 vardı.

Peki PS4'ün çıktığı dönemde 970'li dengeli bir sistem kaç paraymış onu da söylemiş mi arkadaş :). Sadece ekran kartının konsolla aynı fiyat olduğu dengeli bir sistem Türkiye şartlarında bile en az konsolun 2 katı paraya geliyor ki yurtdışında bu fark daha da uçuk çünkü biz konsola bayağı bir vergi veriyoruz. Bunu ne kadar mantıklı bulabiliriz bence tartışmalı. Benim iddiam şu: Şuanda PS5'e denk ekran kartı artık hangisiyse (Bu konuda bir fikrim yok. Belki 3070 belki 3080 onu bilmiyorum.) 4-5 sene sonra PS5'in o dönemin zirve oyununda verdiği performansı veremeyecek. Çünkü 5 sene sonra hiçbir üretici "Hadi üst sınıf bir oyun yapıyım da onu da 5 sene önceki kart olan 3070'e optimize ediyim." gibi bir derde düşmeyecek. Adamın derdi o dönem artık 4080 mi olur 5080 mi olur o kart olacak. Ama o yıllarda hala PS5 aktif konsol olacağı için ona optimize etmek zorunda çünkü milyonlarca kullanıcı o platformdan bu oyunu oynamak isteyecek.

GTX 970 diye bir kart yoktu PS4 çıktığında. 670 vardı.

670 2012 başında çıkmış. PlayStation 4 2013 sonunda çıkmış. GTX970 2014 sonunda çıkmış. Baktım GTX 770miş. GTX 770'e şu an YouTube'dan baktım ve gerçekten PlayStation 4'e göre şu an çok daha üst seviye FPS ve görüntü kalitesi veriyor. Hala birçok oyunda yüksekte 60FPS verebiliyor. Yani buradan baktığımızda PC uzun sürede daha yüksek FPS ile çok daha iyi görüntü kalitesi sunuyor. Ekşideki arkadaş sanırım haklı. PS5 alsam mı kafam karıştı.
Ekleme: Hatta PS4, GTX 770'den 6 ay daha sonra çıkıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Peki PS4'ün çıktığı dönemde 970'li dengeli bir sistem kaç paraymış onu da söylemiş mi arkadaş :). Sadece ekran kartının konsolla aynı fiyat olduğu dengeli bir sistem Türkiye şartlarında bile en az konsolun 2 katı paraya geliyor ki yurtdışında bu fark daha da uçuk çünkü biz konsola bayağı bir vergi veriyoruz. Bunu ne kadar mantıklı bulabiliriz bence tartışmalı. Benim iddiam şu: Şu anda PS5'e denk ekran kartı artık hangisiyse (bu konuda bir fikrim yok. Belki 3070 belki 3080 onu bilmiyorum.) 4-5 sene sonra PS5'in o dönemin zirve oyununda verdiği performansı veremeyecek. Çünkü 5 sene sonra hiçbir üretici "hadi üst sınıf bir oyun yapayım da onu da 5 sene önceki kart olan 3070'e optimize edeyim." gibi bir derde düşmeyecek. Adamın derdi o dönem artık 4080 mi olur 5080 mi olur o kart olacak. Ama o yıllarda hala PS5 aktif konsol olacağı için ona optimize etmek zorunda çünkü milyonlarca kullanıcı o platformdan bu oyunu oynamak isteyecek.

Denk fiyatlardan zaten örnek vermiş hocam GTX 770 diye. Evet bilgisayarda başka donanımlarda var ama bilgisayarda yapacağınız şey sonsuz iken PlayStation'da sadece oyun. O yüzden ekran kartı ile PlayStation karşılaştırılıyor hep sanırım.

Denk fiyatlardan zaten örnek vermiş hocam GTX 770 diye. Evet bilgisayarda başka donanımlarda var ama bilgisayarda yapacağınız şey sonsuz iken PlayStation'da sadece oyun. O yüzden ekran kartı ile PlayStation karşılaştırılıyor hep sanırım.
Valla böyle bir ikilemdeyseniz bence bilgisayar alın. Hatta haricen şunu da söyleyim. Eğer elinizde orta derecede bir bilgisayar yoksa zaten koşa koşa gidip bilgisayar alın. Bence konsol şuanda elinde idarelik bir bilgisayarı olan insanlar için bir seçenek Türkiye'deki fiyatıyla. Ben bilgisayarım olmasa gidip 7500 liraya PS5 almazdım açıkçası. Onun yerine 3bin lira daha koyar canavar gibi bilgisayar toplardım. Çünkü PS tarafında GoW, TLOU gibi oyunlar exclusive olabilir ama dünyanın en popüler oyunları olan LOL,CSGO, Valorant, Dota gibi oyunlar da konsollarda olmadığı için bilgisayarların exclusive'leri konumunda aslında. Ve hemen herkes az çok bu oyunları oynuyordur diye düşünüyorum. Ki bilgisayarın sadece bir oyun makinesi olmadığı gerçeğini de unutmayalım. PS5 ya da XSX evinde idarelik bir bilgisayarı olan ve bilgisayarın sorunlarından-tantanalarından uzak oyun keyfi sürmek isteyen insanlar için bir alternatif bence. Yerini asla tutamaz.

Valla böyle bir ikilemdeyseniz bence bilgisayar alın. Hatta haricen şunu da söyleyim. Eğer elinizde orta derecede bir bilgisayar yoksa zaten koşa koşa gidip bilgisayar alın. Bence konsol şuanda elinde idarelik bir bilgisayarı olan insanlar için bir seçenek Türkiye'deki fiyatıyla. Ben bilgisayarım olmasa gidip 7500 liraya PS5 almazdım açıkçası. Onun yerine 3bin lira daha koyar canavar gibi bilgisayar toplardım. Çünkü PS tarafında GoW, TLOU gibi oyunlar exclusive olabilir ama dünyanın en popüler oyunları olan LOL,CSGO, Valorant, Dota gibi oyunlar da konsollarda olmadığı için bilgisayarların exclusive'leri konumunda aslında. Ve hemen herkes az çok bu oyunları oynuyordur diye düşünüyorum. Ki bilgisayarın sadece bir oyun makinesi olmadığı gerçeğini de unutmayalım. PS5 ya da XSX evinde idarelik bir bilgisayarı olan ve bilgisayarın sorunlarından-tantanalarından uzak oyun keyfi sürmek isteyen insanlar için bir alternatif bence. Yerini asla tutamaz.
Hocam şuan 1660 Superli sistemim var. Yetiyorda çünkü sadece rekabetçi oyunlar oynuyorum Apex gibi. Single oyunlarla hiç aram yok ama bazı güzel oyunlar var gerçekten onları oynuyorum güzel bir ortamda. Ama PS5'in o havası farklı. Havası farklı derken hava atma değil, o oynanılan ortam, uzan yatağa 4K'da kocaman TV'de keyifli keyifli oyna, inanılmaz güzel geliyor 😄. 5999TL'den satılıyor stok yok ama Vatan'da. Rtx 3060Ti'lı sistem vardı kafamda ama Playstation 5'in dediğim gibi ortamı cezbediyor. Bu arada çok teşekkür ederim tavsiyeniz için.

Hocam şuan 1660 Superli sistemim var. Yetiyorda çünkü sadece rekabetçi oyunlar oynuyorum Apex gibi. Single oyunlarla hiç aram yok ama bazı güzel oyunlar var gerçekten onları oynuyorum güzel bir ortamda. Ama PS5'in o havası farklı. Havası farklı derken hava atma değil, o oynanılan ortam, uzan yatağa 4K'da kocaman TV'de keyifli keyifli oyna, inanılmaz güzel geliyor 😄. 5999TL'den satılıyor stok yok ama Vatan'da. Rtx 3060Ti'lı sistem vardı kafamda ama Playstation 5'in dediğim gibi ortamı cezbediyor. Bu arada çok teşekkür ederim tavsiyeniz için.
Kesinlikle katılıyorum. Sizin sisteminize denk bir bilgisayar da bende var. Ben de aynı sebeple PS5 almayı düşünüyorum ama ilerde. Söylediğiniz sisteme sahipseniz bence bilgisayara daha fazla para vermeyin. Alın bir PS5, benim Bilgisayar Exclusive olarak adlandırdığım Dota,LOL,CSGO vs gibi oyunları oynuyorsanız sizin bilgisayarınız zaten hayli hayli çalıştırıyor durumda. Onun dışında hikaye oyunları, Fifa vb gibi oyunları ben de konsoldan ayaklarımı uzatıp koltuğumda oynamayı tercih ediyorum. Hiç düşünmeden PS5 alırdım sizin yerinizde olsam.

PS5 399 dolar, sadece PC'de ekran kartı 3060 Ti 399 dolar. PS5 niye bu kadar uygun veya ekran kartı niye bu kadar pahalı? Sadece FPS rekabetçi oyunları oynamasam çok mantıklı PS5.

PS5'de yapacağın işler çok sınırlı iken, PC'de her işi yapıyorsun. O yüzden konsollarda bazı ufak numaralar ve optimizasyon ile istenilen amaca göre oyun tasarlayabiliyorsun. Ama bilgisayarda amaç çok fazla olduğu için bu tür numaralar işe yaramıyor, olay tamamen daha fazla performans oluyor. Bu yüzden bilgisayarlar daha pahalı.

670 2012 başında çıkmış. PlayStation 4 2013 sonunda çıkmış. GTX970 2014 sonunda çıkmış. Baktım GTX 770miş. GTX 770'e şu an YouTube'dan baktım ve gerçekten PlayStation 4'e göre şu an çok daha üst seviye FPS ve görüntü kalitesi veriyor. Hala birçok oyunda yüksekte 60FPS verebiliyor. Yani buradan baktığımızda PC uzun sürede daha yüksek FPS ile çok daha iyi görüntü kalitesi sunuyor. Ekşideki arkadaş sanırım haklı. PS5 alsam mı kafam karıştı.
Ekleme: Hatta PS4, GTX 770'den 6 ay daha sonra çıkıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu anki konsolların hedefi 4K 60 FPS standartı. O dönem "hedef" FHD standartıydı ve konsollar FHD olarak kaldı (kalamadılar hatta), 30 fps kilitli bir nesildi bu nedenle third party oyunlarda çok da fark açılamadı. Bu arada o dönemki konsollara denk kart HD 7850 grafik kartıydı GTX 770 de değil. Konsoldaki 30 FPS ile PC'dekinin bir olmadığını da hatırlatmak istiyorum. HD 7850 bugün çoğu oyunu 10-20 FPS'te açıyordur ve PC'de korkunç bir değer.

Bugün GTX 3060 Ti rakip olarak görülüyor. Tabi ki doku ve grafik farkları da var ama mesela Hitman 3'ü 4K 60 FPS oynatabiliyor bu ekran kartı. 3 sene sonra aynı ayarda oyunu bu çözünürlükte oynatamayacaktır. Bugün PS5/XSX'e karşılık gelen kart 3060Ti iken o gün geldiğinde 4060 olur, 5060 olur. Konsolun en büyük olayı zaten kendi kendini upgrade etmesi.

Edit: Yalnız böyle third party oyunları birebir performans kıyası olarak PC ve konsol üzerinden yapmak doğru değil. Bütün oyunları PS5 üzerinden oynayacaksanız işin ekonomik boyutunu iyi düşünün oyun fiyatlarından ötürü. Konsolu alırken herhangi bir sistem gereksinimi kovalamamak asıl olay zaten, nasıl oynatır sorusu sorulmamalı. Kaldı ki third party oyunlarda PC'nin özelleştirilebilir olmasından dolayı sınırları çok daha fazla. Konsolun asıl olayını TLOUII gibi bir oyunun o grafiklerle 7 yıl sonra oynatması olarak düşünebilirsiniz. Ama dediğim gibi oyun fiyatlarını görmezden gelmeyin, eğer ortalama hatta idare edebileceğiniz bir bilgisayarınız varsa PS5 alın, CP 2077 ayarındaki third party oyunlar için streaming platformların kullanımının yaygınlaşması çok yakın.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı