PlayStation 5 vs Xbox Series X vs Xbox Series S

PlayStation oyunlarını da Xbox oyunlarını da çok seviyorum. Bu konsollardan hangisini tavsiye edersiniz? Detaylıca açıklayabilir misiniz? Kullanıyorsanız tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz?

Güç olarak Series S en güçsüzü farkındayım ama fiyat olarak avantajlı olduğu için karşılaştırmaya koydum.

Ben şu anda hem Series X hem RTX 3060'lı bir PC kullanıyorum önce Xbox aldım fakat sonradan öğrenci olduğum için ve yazılım hevesim olduğu için PC aldım öncelikle hem PS5 hem Series X kullandım oyuntarzına göre değişir ama ben Series X taraftarıyım hem Game Pass hem de grafikleri daha güzel geldi PS5'le yaklaşık 4 5 hafta her gün oynadım ama bence Series X daha iyi Series X'i de 2 aydır kullanıyorum gayet memnunum fakat PC ile değerlindirirsek eğer ki RTX'li bir PC almak istersen al daha iyi olur fakat sadece oyunsa amacın git Series X al.

Xbox da Game Pass de Forza haricinde exclusive ne varki dünyada ses getiemiş milyonlarca kopya satmış 2 tane söylerseniz benim gibi yıllar boyunca konsoloyunları oynayan birini bilgilendirmiş olursunuz.
halo - 81 milyon
gears of war - 22 milyon
s.t.a.l.k.e.r - 15 milyon

konuyla alakasız, fakat xbox seçmek için bir bonus bilgi daha ;

img.jpg

Son düzenleme:
Halo - 81 milyon

Tüm seriyi yazmışsınız ama en fazla satılanı bile PS'nin exclusivelerini geçememiş Halo oynanmıyor bile en son çıkanı 9,5 milyonda kalmış.

Gears of War - 22 milyon

Bunda da aynı şeyi yapmışsınız tüm serinin satışı God of War 2018 ile aynı rakamda kalmış hem de GoW PC de olmamasına rağmen şimdi PC'ye çıkıyor.

S.T.A.L.K.E.R.. - 15 milyon

konuyla alakasız, fakat Xbox seçmek için bir bonus bilgi daha;

Eki Görüntüle 1212420

Zaten size dijital olarak almanızı önermiyorum CDli alıp oynayıp bıkınca geri satarsanız Xbox'dan daha ucuz olacaktır.
Xbox konsolunu sattıracak bir özel oyun maalesef yok.
Ama insanlar PS exclusivelerini oynayabilmek için PS alıyorlar.
İster Game Pass ister mempass ne olursa olsun Türkiye ve dünya pazarında konsol yine PS de biliyorsunuz değil mi?

Tüm seriyi yazmışsınız ama en fazla satılanı bile PS'nin exclusivelerini geçememiş Halo oynanmıyor bile en son çıkanı 9,5 milyonda kalmış.

Bunda da aynı şeyi yapmışsınız tüm serinin satışı God of War 2018 ile aynı rakamda kalmış hem de GoW PC de olmamasına rağmen şimdi PC'ye çıkıyor.

Zaten size dijital olarak almanızı önermiyorum cdli alıp oynayıp bıkınca geri satarsanız Xbox'dan daha ucuz olacaktır.
Xbox konsolunu sattıracak bir özel oyun maalesef yok.
Ama insanlar PS exclusivelerini oynayabilmek için PS alıyorlar.
İster Game Pass ister mempass ne olursa olsun Türkiye ve dünya pazarında konsol yine PS de biliyorsunuz değil mi?

Siz bana dediniz ki.

"Xbox da Game Pass de Forza haricinde exclusive ne varki dünyada ses getiemiş milyonlarca kopya satmış 2 tane söylerseniz benim gibi yıllar boyunca konsoloyunları oynayan birini bilgilendirmiş olursunuz."

Ben de size tüm serilerin toplam satışlarını ve istediğiniz iki adet oyunu belirttim. Benim karşılaştırma yapmak gibi bir amacım yoktu olsaydı karşılaştırma yapmış şekilde yazardım. Gears of War ile God of War gibi serileri de karşılaştıramayız zaten bu mantıksız olur. Şahsi fikrim bu tarz iki konsolun oyunlarını karşılaştırıp bu oyun daha iyi bu daha iyi PS dövdü demek anlamsız.

Hayır aklıma PS gelmiyor pek iyi anılarım yok şahsen. PlayStation 1'den beridir devam eden bir konsol serüvenim var 1'e Türkiye'ye geldiği sene sahiptim aynı şekilde 2'ye de ve 3'e de fakat Xbox'a tam anlamıyla geçtikten sonra resmen senelerce kendime işkence etmişim keşke PS3 zamanında X360'a bir şans verseydim diye çok hayıflanmıştım.

PS2 zamanlarında herkesin evine yavaş yavaş internet yayılırken Sony'nin oyun oynamak ve DVD film çalıştırmak dışında hiçbir işe yaramayan konsoluna şu anda dönüp baktığımda tamamen bir hayal kırıklığı olduğunu anlıyorum, ki buna Memory Card rezaleti de dahil. Üzerindeki USB ve LAN portlarını dünyada kaç kişinin kullandığını çok merak ediyorum. 2001 senesinde çıkan ilk çıkan fat konsoldaki 40 GB'lık dünyanın en saçma sapan olayı olan PlayStation 2 expansion bay hala daha açıklayabilecek bir kaynak bulamadım. Oyun Save'lerimi saklamak için ve oyunlarınların yüklenme sürelerini kısaltabilmek için ve belli başlı oyunlarda anlamsız bazı özellikler için satmış olduğu anlamsız bir genişletme aparatıydı. Bu arada içerisinde built-in olarak herhangi bir PSN networkü vs.'de yok. Konsolu al oyun oyna geç.

Aynı mantık ilk çıkan Xbox'da var mı acaba o sistem nasıl çalışıyor diye baktığımda resmen şok olmuştum. İçerisinde zaten kendine ait bir alanı bulunan Xbox Live adı altında Online bir Network'e sahip olan Save için Memory Card gibi bir saçmalığa sahip olmayan muhteşem bir konsoldu. (tasarımı hariç)

Tarih tekerrür ediyor ve Sony hiçbir zaman yaptığı bu saçmalıklardan vazgeçmiyor. Xbox'a kıyasla PS3 çok daha temiz bir cihazdı. Rrod gibi problemlere sahip değildi hatırladığım kadarıyla. Ama bana kalırsa başarılı bir cihazda değildi. 20-25 FPS aralığında ve berbat kaplamalarla çalışan oyunların PS3 vs Xbox 360 performanslarını YouTube'dan izleyebilirsiniz. Yedinci jenerasyonda 3 farklı kasada aynı konsolun farklı varyasyonlarını çıkarttı ama hepsinde alınan performans maksimum %1 veya %2 yükselmiştir.

Tüm bu Sony saçmalıklarından sonra hayatımda konsol anlamında bir farklılık yapıp bir adet Xbox One S aldım sırf denemek için (PS4'ün ikinci elinin yarı fiyatına) ve şunu anlamdım ki Xbox gerçekten mükemmelmiş. Birçok oyun oynadım ve bitirdim neredeyse 200'ün üstündedir. İçlerinden belki 10 tanesi 30FPS çalışmıştır. Xbox networkü mükemmel çalışıyor.

Game Pass sistemi harika uzun zamandır kutulu oyun dahi almıyorum. Sürekli güncel oyunlar zaten kütüphanemde. Bilgisayardada oynayabiliyorum, Cloud Türkiye'ye geldiğinde telefondan dahi oynayabileceğim :)

PSN gibi aylık 2 tane oyun veriyorum birisi golf Simulator oyunu diğeri de insanların oynamayı dahi unuttuğu Hitman oyunu olsun demiyor.

En son da bu serüvene Xbox Series X ile devam ediyorum. Sony'e ve Sony'nin neredeyse tüm ürünlerine karşı önyargılıyım, bu saçma politikaları devam ettiği sürece de bu ön yargı asla geçmeyecek tabii şahsi fikrim bunlar benim.

PS4 hakkında bir yorumda bulunmadım çünkü hiç sahip olmadım birkaç kere oynamışımdır belki bir yerlerde uzun süreli kullanımım olsa onun hakkındada beğenmediğim şeyleri söylerdim.

Tabi PS fanboylarına da ucube PS5 tasarımlarıyla mutlu olmalarını ve PS5'i koymak için birkaç m² yer ayırmalarını öneriyorum :D

Xbox en azından bir süs gibi durabiliyor. :)

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı