Xbox Series X vs PlayStation 5

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Series S. Game Pass'deki oyunlara bakınca One bile alası geliyor insanın.
Hocam tekrar söylüyorum. Yurtdışından alacağım için neredeyse Türkiye'deki XSS fiyatına gelecek. Bende az daha koyup üst modeli almayı düşünüyorum.
Çok gereksiz uzamış, güçlü bir PC'ye sahipsen XSX almak hiç ama hiç mantıklı değil. Oyunların fiyatları senin için bir sorun teşkil etmiyorsa PS5 tabii ki de. Ha bana sorarsan ikisine de değmez, PC en iyisi.
PS5 oyunlarını ailem sürekli almayacak. Cihaz elimde kalacak gibi duruyor şu anlık.
Eğer aileniz ve siz PS oyunlarına para vermek istemiyorsanız Xbox daha iyi olacaktır.
Bu arada hocam ailenizin kıymetini bilin size Nintendo almakla yetinmemişler üstüne konsol alacaklarmış helal olsun be.
Evet hocam çok şanslı olduğumu düşünüyorum bende. Zaten anlaştık Nintendo Switch oyunlarına para vermeyecekler. Kendi bayram harçlığım, biriktirdim paralar vb. Şeylerle alacağım oyunları. Zaten onlarda oyuna para vermeye pek meraklı değiller. Babam Fifa felan seviyor ama alacağı oyunlar çok fazla olmaz diye düşünüyorum. En azından oyun sayısı bol ücretide düşük olursa benim için daha iyi olacak.

İlaveten şunu da söylemek istiyorum. Birçok kişi fikrini belirtmiş önceki sayfalarda. Öncelikle çok teşekkür ediyorum onlara. Ancak PS5 almamı söyleyen kişiler özel oyunları söylemişler haklı olarak. Fakat ne yazık ki oyunlara sürekli para veremeyeceğim gibi duruyor. Böyle olunca da cihaz elimde kalacak gibi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam tekrar söylüyorum. Yurt dışından alacağım için neredeyse Türkiye'deki XSS fiyatına gelecek. Bende az daha koyup üst modeli almayı düşünüyorum.

PS5 oyunlarını ailem sürekli almayacak. Cihaz elimde kalacak gibi duruyor şu anlık.

Evet hocam çok şanslı olduğumu düşünüyorum bende. Zaten anlaştık Nintendo Switch oyunlarına para vermeyecekler. Kendi bayram harçlığım, biriktirdim paralar vb. Şeylerle alacağım oyunları. Zaten onlarda oyuna para vermeye pek meraklı değiller. Babam FIFA falan seviyor ama alacağı oyunlar çok fazla olmaz diye düşünüyorum. En azından oyun sayısı bol ücretide düşük olursa benim için daha iyi olacak.

İlaveten şunu da söylemek istiyorum. Birçok kişi fikrini belirtmiş önceki sayfalarda. Öncelikle çok teşekkür ediyorum onlara. Ancak PS5 almamı söyleyen kişiler özel oyunları söylemişler haklı olarak. Fakat ne yazık ki oyunlara sürekli para veremeyeceğim gibi duruyor. Böyle olunca da cihaz elimde kalacak gibi.

Hocam o kadar kritik bir noktasınız ki hiçbir şey almasanız bile olur dürüst olayım. PC zaten güçlüymüş sizin. Bu kadar güçlü PC'de Xbox anlamsız kalıyor hayliyle ama özel oyunlar çok önemli değil ve PS tarafında 1 oyuna büyük miktarlar vermek istemiyorsunuz. Ama aynı sistemi PC'de de kullanabiliyorsunuz( Game Pass). O kadar güçlü PC'ye alıp bir kol hayali Xbox sahibi de olabiliyorsunuz. PC her kapıyı açıyor bir nevi. Yani bilemedim ama cihaz yatacağına en azından 4K'da Series X ile oynamanız taraftarıyım.

Sosyalde en çok mesaj alan konu bu mu? Bu değilse atabilir misiniz 231 cevap görünce şaşırdım :D
He şunu da diyeyim PS5 oyunları çıkışından 3 4 ay sonra fiyatları bayağı bir düşüyor PS5 exc oyunlar yüzünden önde bana göre.

Sosyalde en çok mesaj alan konu bu mu? Bu değilse atabilir misiniz 231 cevap görünce şaşırdım :D
He şunu da diyeyim PS5 oyunları çıkışından 3 4 ay sonra fiyatları bayağı bir düşüyor PS5 exc oyunlar yüzünden önde bana göre.

Katılıyorum 2 gün önce 540TL olan Sackboy'u 300TL'ye aldım. 240TL de az değil 1 yıllık Plus parası :)

Ben bunu defalarca dile getirdim. Aslında PS tarafı oyunlar açısından daha iyi. Yani tamam aylık 30 TL karşılığında Xbox da 250 küsur oyun oynarsın ama sınırlı sayıda sonuçta. Her oyun yok. Bunu da geçtim, oyunlar belli bir süre sonra gidiyor. Kalıcı olanlar çok az.

PS tarafında Plus sistemi var. Bu her ay iki adet oyun verir ve verdikleri oyunlar oldukça iyi. Hem hesabında kalıcı oluyor. Sadece Plus bittiği zaman yenilemen gerek. Xbox'a göre aylık vermene gerek yok. Yıllık Plus al, bak keyfine. Her gün de mağazalarda indirim oluyor. Bağımsız oyunlar, steam platformuna göre biraz daha fiyatı fazla evet ama diğer bir çok oyun aynı fiyattan satışa sunuluyor. Hatta bazıları daha düşük. Örneğin Monster Hunter World steam da hep 90 TL. PS Store da bu 60 TL oluyor.

Her şeyden önce kişinin ekonomik durumuna bağlı yine de. Ancak herkesin durumu iyi olsaydı, eminim Xbox'ın X'i bile ağızlara alınmazdı, eskiden olduğu gibi.

Ben bunu defalarca dile getirdim. Aslında PS tarafı oyunlar açısından daha iyi. Yani tamam aylık 30 TL karşılığında Xbox da 250 küsur oyun oynarsın ama sınırlı sayıda sonuçta. Her oyun yok. Bunu da geçtim, oyunlar belli bir süre sonra gidiyor. Kalıcı olanlar çok az.

PS tarafında Plus sistemi var. Bu her ay iki adet oyun verir ve verdikleri oyunlar oldukça iyi. Hem hesabında kalıcı oluyor. Sadece Plus bittiği zaman yenilemen gerek. Xbox'a göre aylık vermene gerek yok. Yıllık Plus al, bak keyfine. Her gün de mağazalarda indirim oluyor. Bağımsız oyunlar, steam platformuna göre biraz daha fiyatı fazla evet ama diğer bir çok oyun aynı fiyattan satışa sunuluyor. Hatta bazıları daha düşük. Örneğin Monster Hunter World steam da hep 90 TL. PS Store da bu 60 TL oluyor.
Her şeyden önce kişinin ekonomik durumuna bağlı yine de. Ancak herkesin durumu iyi olsaydı, eminim Xbox'ın X'i bile ağızlara alınmazdı, eskiden olduğu gibi.
Hocam dediklerinize katılıyorum. Ancak bir konuda sizi tamamlamak isterim. Xbox'da da yıllık olarak abonelik alabiliyorsunuz. (Hem Game Pass hemde Live Gold) Ayrıca Xbox'da kalıcı oyun veriyor Live Gold üyelerine. İlaveten Xbox'da da güzel store indirimleri oluyor PS'deki gibi.

PS tarafında Plus sistemi var. Bu her ay iki adet oyun verir ve verdikleri oyunlar oldukça iyi. Hem hesabında kalıcı oluyor. Sadece Plus bittiği zaman yenilemen gerek. Xbox'a göre aylık vermene gerek yok. Yıllık Plus al, bak keyfine. Her gün de mağazalarda indirim oluyor. Bağımsız oyunlar, Steam platformuna göre biraz daha fiyatı fazla evet ama diğer birçok oyun aynı fiyattan satışa sunuluyor. Hatta bazıları daha düşük. Örneğin Monster Hunter: World Steam da hep 90 TL. PS Store da bu 60 TL oluyor.

Xbox donanım, uzun vade kullanım, Microsoft garantisi, stabil ve problemsiz oluşu, sessiz çalışması gibi şeylerden dolayı yine tercih edilirdi. Bizde olmasa da yurt dışında yine şu anki sattığının sadece %10 eksiği olurdu en fazla ama çok bir şey kaybetmezdi diye düşünüyorum.
Arkadaşlar konu sahibinin müsadesiyle bir de ben bir şey sormak istiyorum.
Series X almayı ben de düşünüyorum ama şu an değil.
Sizce 2022 yazında mı yoksa 2023 yazında mı almak daha doğru olur?
Yeni nesil bir konsol sözde ama çıkış oyunu bile yok dolayısıyla Microsoft 2022 yazına kadar çok bir şey getireceğini sanmıyorum. Hayliyle 2023 daha doğru oluyor. Ama eğer ara nesil olursa 2024 gibi o gelecektir. Daha bunu demek için erken ama sorayım dedim.
Elimde PS5 var PS5 ile beraber kullanmak için almak istiyorum.
Sizce 2 yıla çok oyun gelir mi? Malum oyunsuz bir makine anlamsız. Eski oyunları PS5'imde de oynuyorum. Mesela Forza gibi Gears gibi kendi oyunları hakkında tarih verdiler mi veya Bethesda oyunları için?

Hocam dediklerinize katılıyorum. Ancak bir konuda sizi tamamlamak isterim. Xbox'da da yıllık olarak abonelik alabiliyorsunuz. (hem Game Pass hem de Live Gold) ayrıca Xbox'da kalıcı oyun veriyor Live Gold üyelerine. İlaveten Xbox'da da güzel Store indirimleri oluyor PS'deki gibi.

Ben 3 yıllık Game Pass alarak bir ayını yaklaşık 16₺ ye getirdim. Bedavadan biraz daha pahalıya 357 oyuna sahibim şu anda.

PS tarafında Plus sistemi var. Bu her ay iki adet oyun verir ve verdikleri oyunlar oldukça iyi. Hem hesabında kalıcı oluyor. Sadece Plus bittiği zaman yenilemen gerek. Xbox'a göre aylık vermene gerek yok. Yıllık Plus al, bak keyfine. Her gün de mağazalarda indirim oluyor. Bağımsız oyunlar, Steam platformuna göre biraz daha fiyatı fazla evet ama diğer birçok oyun aynı fiyattan satışa sunuluyor. Hatta bazıları daha düşük. Örneğin Monster Hunter: World Steam da hep 90 TL. PS Store da bu 60 TL oluyor.

En kısa duran oyun yaklaşık 3-4 ay ile RDR 2 idi. Zaten o arada oyunu defalarca bitirme şansına eriştik. Gelen oyunlar tutarsa kalkması zor tutmassa ise en kötü ihtimal 9 ay kalıyor. Zaten EA ve Xbox oyunları hep kalıyor. Plus bittiği zaman yenilemen gerekirse ne anlamı kaldı? Game Pass'in bir farklı versiyonu. İkisinde de oyunu kiralıyorsun senin olmuyor sonuçta. Eskiden herkes PlayStation mu alıyordu? İnsanlar kendilerine en uygunu alıyordu şu an da aynı şekilde. Tabii artık bu nesil Türkiye'de Xbox nesle 1-0 önde başladığı için PC'den geçen yeni konsol oyuncularını kendine çekiyor. Geçen nesil PS4 varken Xbox One S alan birçok insan tanıyorum. Forumda da yine aynı şekilde Xbox One sahipleri de var.

@KİNGSEMİH , ara nesil uzun bir süre gelmeyebilir. Zaten üretim de sıkıntılar var. Xbox'ın özel oyunu olmadığı için her zaman alınabilir. 2022 yazında alabilirsin ama yine de sana kalmış. Oyunlar ise 2022 den itibaren çıkmaya başlar. Bu sene bir çok oyun ertelendi ama seneye de ertelenmeyecek diye bir şey yok. Tamamen virüsün gidişatına bağlı. Kimse kesin bir şey söyleyemiyor ama herkesin tahmini 2022 ve sonrası artık normalleşir diyor. 2022'ye damga vuracak oyunlar Elden Ring ile Dying Light 2 olur. Eğer ki yine ertelenme olmaz ise.

Series X almayı ben de düşünüyorum ama şu an değil.
Sizce 2022 yazında mı yoksa 2023 yazında mı almak daha doğru olur?
Yeni nesil bir konsol sözde ama çıkış oyunu bile yok dolayısıyla Microsoft 2022 yazına kadar çok bir şey getireceğini sanmıyorum. Hayliyle 2023 daha doğru oluyor. Ama eğer ara nesil olursa 2024 gibi o gelecektir. Daha bunu demek için erken ama sorayım dedim.
Elimde PS5 var PS5 ile beraber kullanmak için almak istiyorum.
Sizce 2 yıla çok oyun gelir mi? Malum oyunsuz bir makine anlamsız. Eski oyunları PS5'imde de oynuyorum. Mesela Forza gibi gears gibi kendi oyunları hakkında tarih verdiler mi veya bethesda oyunları için?

Ülkenin durumu belli değil. Ne kadar hızlı alırsanız o kadar ucuza kapatmış olursunuz. Yakın zamanda Halo Infinite geliyor. Türkiye'de çok bir etkisi olmaz ama dünyada Xbox satışlarını 2 katına çıkarabilecek kadar etkili bir markadır. Zaten diğer konularda da bahsedilmişti. Yine bu sene E3 2021 de duyurulacaktır ve daha fazlası. Yeni Forza da geliyor. Aynı zamanda bir ındiana jones oyunu da gelecek. Yeni bir Gears of War da Unreal Engine 5 ile gelecek. Bir de starfield diye çok büyük bir bethesda oyunu gelecek. He tabii bir de psychonauts 2 geliyor. Belki biraz daha vardır ama hatırlayamadım. Dediğim gibi bu yaz duyurulacaktır bunlara ek birkaç oyun daha.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı