PlayStation 5 vs Xbox series X

1 - Geriye dönük uyumluluk
PlayStation: Geriye dönük uyumluluk sadece PS4 ve PS4 Pro için geçerli olduğunu söyledi. (Diğer konsolları için hiçbir bilgi verilmedi.)
Xbox: Geriye dönük uyumluluk Xbox 360 ve Xbox One konsolları için geçerli olacağını söyledi. (Oyun kütüphanesi için tıklayın.)
bu karşılaştırmada Xbox puan alıyor.
Xbox 1 - 0 PlayStation

2 - Exclusive oyunlar
Sony'nin çok güzel exclusive oyunları var. Evet ama sen exclusive dediğin oyunları seviyor musun? Örnek vermek gerekirse "Ghost of Tsushima" ve bunun gibi niceleri herkese hitap etmez ve bilim kurgu oynamayı seven kişi Xbox'a yönelir. (Halo, gears of war)
halo'yu PC'de de oynarsın, gears of War'u PC'de de oynarsın. Tamam GoW'u PC'de oynarsın ama PC'de sadece birinci oyun, dördüncü oyun ve beşinci oyun var. Birinci oyunu bitirdikten sonra ikinci oyunu ve üçüncü oyunu sadece Xbox'ta oynayabilirsin. Nasıl oynayacaksın?
bu karşılaştırmada iki tarafta puan alıyor.
Xbox 2 - 1 PlayStation

3 - Müşteri memnuniyeti
Sony: Türkçe alt yazı desteğini ve türkçe seslendirmeyi getirdi.
Xbox: Geriye dönük uyumluluk, Smart delivery, klavye ve mouse desteğini getirdi.
bu karşılaştırmada iki tarafta puan alıyor.
Xbox 3 - 2 PlayStation

4 - Arayüz ve kullanım
PlayStation: Arayüzü daha basit ve kullanışlı.
Xbox: Dağınık ve kullanılması için biraz zaman gerektiren bir arayüze sahip.
bu karşılaştırmada PlayStation puan alıyor.
Xbox 3 - 3 PlayStation

5 - Donanım
dd.PNG

bu karşılaştırmada Xbox puan alıyor.
Xbox 4 - 3 PlayStation

Konuyu tarafsız bir şekilde hazırladım. Bir yanlışım veya eksiğim varsa bildirirseniz mutlu olurum.

Tercihinizi hangi konsoldan yana kullanacaksınız?

"Doğmamış çocuğa don dikmek" diye bir laf vardır buda tam o. İkisi de çıksın önce ondan sonra belli olacak zaten hangisi daha iyi. Onun dışında güç herşey demek değildir. One X daha güçlü şuan ama gücü gösterecek oyun sayısı çok az. RDR2 güzel bir örnek ama başka hangi oyunlar var onun gibi? Çoğu firma uğraşmamak için güçsüz olana göre yapıyorlar oyunlarını.

Xcloud baktığım kadarıyla telefon ve tablette Xbox oyunlarını oynamak bunla PS Now değil de game Pass karşılaştırılması gerekiyor.
Hayır yanlışınız var.
PS Now ve xCloud bulut oyun hizmetleridir. Xbox Game Pass oyunları daha uygun fiyata oynamamız için abonelik hizmetidir.
Metro serisinden Metro Exodus var diğerlerini pek bilmiyorum ama PS Now benim gördüğüm kadarıyla daha üstün.

O oyunları PC'den oynayabiliyorsunuz.
Battlefield 1943 ve Call of Duty 3 bilgisayardan oynanılmıyor.

Bulut oyun sisteminde oyun indirme ne işe yarıyor anlamadım ama bilgilendirme için teşekkürler.
PS Now, ilk olarak cloud sistemi olarak çıktı. Daha sonradan oyunları cihaza indirme özelliğini ekledi. Yani PS Now'a abone olup oradaki bir oyunu oynamak istiyorsak ya cloud ile oynayabiliriz, ya da normal oyunmuş gibi indirebiliriz.

Kardeşim PS5'te geri uyumluluk var.
Haptic feedback var.
Kulaklık Falan'da var.
Tasarımı güzel.
Exclusive oyunları var.
Vergi azalacak.
Ve daha birçok özelliği var.
He o 100 kutu meselesine gelirsek o dijital ile kutulu aksesuar farklı oluyor canım internette bende bir fotoğraf tasarlayıp bakabilirim.
PS5 çıkınca fanboylar olarak topluca köşenizde ağlarsınız artık.

Şimdi sırayla gidelim geriye uyumluluk ben sana diyorum 2000 geriye uyunlu oyun Xbox 360 CD'si çalıştıran konsol sen bana diyorsun 100 tane 10'u AAA oyun geriye uyumlu yani çölde su bulunca çok seviniyonuz hava atıyonuz ama okyanus kenarında yaşayanlarna bakmıyorsunuz.

Google'a haptic feedback yazınca Xbox kontrolcüsü çıkıyor görsellere giriyorum anca aşağıya kaydırınca PS 5 kontrolcüsü çıkıyor.

PS 5 kulaklığına vereceğin paraya git SteelSeries kulaklık al daha iyi.

Tasarım evet güzel ama soğutma ne alemde acaba(sucuk pişer mi acaba üstünde?(!))

1 Exculosive oyun 80 Euro(neden Euro çünkü bizin ülke Euro bölgesinde bak PSN'in resmi sitesinden)bizim ülkede 700 lira en iyi ihtimal ha onun yerine 1 yıllık(540 lira)Xbox Game Pass Ultimate al tüm Xbox exculosive(bethesda oyunları dahil)+EA Play+Xbox Live Gold+hem konsolda hem PC'de 200'den fazla oyun sen bilirsin kalan 160 lirayla da arkadaşlarınla takılırsın veya kendine kitap alırsın çünkü senin gibileri bu şirketler hamsi gibi avlıyor av sezonu da 8 gün sonra Amerika'da 2 ay sonrada(tahmini) Türkiye'de açılacak ayrıca 10 tane güzel exculosive oyun var say desek sayamazsın bile şimdi Google'dan bakıp gelecekler bir gidin be!

Vergi azalmayacak(Sakarya depreminden sonra vergi almaya başladılar 21 yıldır hala vergi alıyorlar)

Daha birçok özelliği derken ha artan PS Plus fiyatları mı yoksaa Xbox streaming özelliği getirirken bethesdayı satın alırken inşaat izleyen bir Türk gibi izleme özelliğimi yoksa Xbox'tan kötü teknik özelliklerimi(bu özelliklerde sabit değil hâ hani o çok güzel tasarımı varya heh o yüzden soğutma problemi var o nedenle bir oyunda ekran kartı bir oyunda işlemciye ağırlık verilecek zaten Xbox'tan kötü olan teknik özellikleri varken bir de bu sen unut 4K 60FPS God of War'u hayallerde yani tabii 40 FPS oynamayı seversen bir de konsolda 10000 liralık alet bilemem ama ben Xbox'ta 2022 yılında çıkan oyunları 4K 60 FPS oynarken siz aynı paraya pahalıya oyun alıp 4K 40 FPS'de eğlenirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı